Hlavní navigace

Rádio Česko patrně končí na VKV. Už nebude vysílat s BBC, ale jen digitálně

24. 7. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zpravodajská stanice Českého rozhlasu, která jako jediná nehraje hudbu, má jistou budoucnost jen do konce letošního roku

Jen do konce letošního roku má zatím jistou existenci zpravodajské Rádio Česko, jediná stanice Českého rozhlasu, která nevysílá hudbu. Už od září by ale mohla zmizet z VKV vysílačů, na kterých vysílá prostřednictvím sítě české pobočky britského veřejnoprávního rozhlasu BBC. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) totiž neschválila společný návrh BBC a Českého rozhlasu na rozšíření vysílání BBC v českém jazyce, které bylo podmínkou pro vytvoření nové stanice mluveného slova ČRo.

K TÉMATU: Rádio Česko čeká postupný zánik, oznámil Radě ČRo ředitel Duhan

Generální ředitel ČRo Peter Duhan měl dnes podle zpravodajského serveru iHNed.cz oznámit redaktorům Rádia Česko, že jejich vysílání na VKV skončí ke konci srpna. Mluvčí rozhlasu Jakub Čížek poté v oficiální reakci dodal, že i kdyby Rádio Česko zmizelo z vysílání BBC, jako samostatná stanice bude existovat minimálně do konce letošního roku a vysílat bude výhradně na digitálních platformách.

ČTĚTE TAKÉ: Rádio Česko a ČRo Leonardo letos zaniknou, nahradí je stanice mluveného slova

„V případě ukončení vysílání BBC v pásmu VKV ještě v letošním roce, bude Český rozhlas Rádio Česko i nadále vysílat v digitální platformách jako doposud, a to minimálně do konce letošního roku,“ uvedl Čížek. Rádio Česko lze naladit v televizním multiplexu 1 s programy České televize, na satelitu Astra 3A, v nabídkách kabelových a IPTV operátorů, v pozemním rozhlasovém multiplexu DAB společnosti Teleko a na internetu.

NAPSALI JSME: Rádio Česko může přijít o rozhlasové kmitočty v pásmu VKV

I kdyby RRTV odsouhlasila větší podíl češtiny ve vysílání BBC, Rádiu Česko by to zřejmě nijak nepomohlo, protože Peter Duhan s jeho samostatnou existencí nadále nepočítá. Společně s vědecko-populární stanicí Leonardo a publicistickým Českým rozhlasem 6 se má integrovat do připravované stanice mluveného slova, a to nejpozději v roce 2014. Tato nová stanice ale nemá potřebné frekvence, které chtěl ČRo získat prostřednictvím užší spolupráce s BBC. Zatímco nyní vysílá Rádio Česko na vlnách BBC šest hodin denně, podle nové dohody to mělo být 12 hodin denně (od 7:00 do 19:00 hod.).

WT100

VÍCE: Českému rozhlasu neprošla žádost o zvýšení počtu vysílacích hodin na vlnách BBC

„Rozhodnutí RRTV a postoj BBC World Service k dalšímu provozování vysílání v České republice jsou podstatné pro plány Českého rozhlasu, pokud jde o spuštění nové stanice mluveného slova i další fungování stanice Rádio Česko. Český rozhlas povede intenzivní jednání s BBC Radiocom (Praha), přičemž další kroky vedení Českého rozhlasu v této věci lze očekávat v polovině srpna,“ uvedl mluvčí rozhlasu Jakub Čížek.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).