Hlavní navigace

Rádio Česko se má sloučit s ČRo 6. Kvůli nové stanici mluveného slova

24. 10. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
24. 10. 2009

Sloučením digitální zpravodajské stanice Rádio Česko a publicistického okruhu Český rozhlas 6 by měla vzniknout nová veřejnoprávní rozhlasová stanice mluveného slova, kterou prosazuje nový generální ředitel ČRo Richard Medek. Šéf rozhlasu to napsal ve svém kandidátském projektu, který tento týden vyvěsila Rada ČRo na internet.

ČTĚTE TAKÉ: Nový ředitel Českého rozhlasu pozdrží digitalizaci

Medek dosud říkal, že nová zpravodajsko-publicistická stanice mluveného slova vznikne vedle již existujících zpravodajských a publicistických okruhů ČRo. V projektu však přímo píše o slučování Rádia Česko, jež vzniklo jako čistě digitální stanice za jeho předchůdce Václava Kasíka, s Českým rozhlasem 6, jemuž šéfoval Medkův vyzyvatel v konkurzu na generálního ředitele a nynější programový ředitel celého rozhlasu Peter Duhan.

K TÉMATU: Zruší Český rozhlas svoje multimediální oddělení?

Tento programový projekt by vznikl sloučením Rádia Česko, ČRo 6 a některých segmentů z vysílání ČRo 1 – Radiožurnálu, případně ČRo Leonardo, stojí v Medkově projektu. Stanice by přímo podléhala řediteli zpravodajství, jenž by byl šéfem nově vzniklého Centra zpravodajství a publicistiky. Podobnou funkci ředitelky zpravodajských stanic ČRo nyní v rozhlase vykonává Hana Hikelová.

GLOSA: Čeká Český rozhlas noc dlouhých nožů?

UXD

Medek v projektu navrhuje zahájit legislativní proces, který by rozhlasu umožnil provozovat novou stanici mluveného slova na pozemních vysílačích, přes něž by pokrývala 40 až 60 procent území České republiky. Pokrytí by se zvyšovalo postupně jednak restrukturalizací našich kmitočtů (Praha, Brno, Ostrava), jednak bychom se pokusili získat v roce 2012 doplňkové kmitočty z frekvencí BBC, píše Medek.

O využití frekvencí BBC, na nichž nyní několik hodin denně vysílá zpravodajské Rádio Česko, mluvil Medek také po volbě generálního ředitele ČRo. Zatím však není jasné, kdo frekvence, na nichž dnes vysílá BBC, získá. Mohla by to být totiž znovu BBC nebo některé z komerčních rádií. Ve financování nového projektu má generální ředitel ČRo jasno: Stanice by byla založení na potenci Rádia Česko, ČRo 6, ČRo 1, rozpočet stanice by se kryl z rozpočtů těchto stanic a restrukturalizace stanic ostatních, vysvětluje.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.