Hlavní navigace

Radiokomunikace chtějí provozovat více než dva multiplexy, včetně veřejnoprávního

2. 11. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
2. 11. 2007

České Radiokomunikace se určitě přihlásí do výběrového řízení na operátora veřejnoprávního digitálního multiplexu, který postaví Česká televize společně s Českým rozhlasem. Lidovým novinám to ve čtvrtek řekla generální ředitelka společnosti Jane Hannah. Digitalizace a trh s vysíláním je pro nás základní byznys. Je tedy jasné, že se tendru zúčastníme, uvedla.

Česká televize chce tendr na operátora sítě vypsat koncem listopadu nebo začátkem prosince. Radiokomunikace si podle Hannah věří, protože s ČT už na digitálním vysílání spolupracují na všech lokalitách, kde veřejnoprávní televize digitálně vysílá v rámci přechodného multiplexu A. Naši zákazníci znají náš přístup i služby, které jim můžeme nabídnout. Takže máme možná vyšší šance na úspěch než ostatní, dodala Hannah.

Radiokomunikacím se ale nelíbí, že jim zákon neumožní provozovat více než dva celoplošné digitální multiplexy. Pokud by si ponechaly současný multiplex A, který se přetransformuje na digitální síť 2 pro komerční televize a zároveň zvítězily v tendru na operátora veřejnoprávního multiplexu 1, další sítě by už musel provozovat někdo jiný. Podle Pavla Hanuše, vedoucího projektu digitalizace ČT, to však není tak úplně pravda.

Radiokomunikace mohou využít situace, kdy zákon považuje ČT de facto za operátora sítě a ona si k němu hledá pouze technického realizátora. Dá se tedy říct, že veřejnoprávní multiplex nebudou provozovat České Radiokomunikace, řekl Hanuš serveru DigiZone.cz. Hannah v rozhovoru pro LN naznačila, že Radiokomunikace chtějí do digitalizace investovat desítky milionů korun. Přesná částka ale bude záležet na podobě Technického plánu přechodu a frekvencích, na kterých se digitální vysílání spustí, dodala.

Jisté je, že šíření digitálního signálu bude pro televize levnější než analogového. Zda to bude šedesát nebo sedmdesát procent nákladů oproti cenám za analogové vysílání, jak LN před časem řekl generální ředitel Novy Petr Dvořák, ale Hannah odmítá předvídat. Obecně, digitální vysílání bude určitě levnější než analogové. Je tu ale řada technických a obchodních proměnných, jež musíme vzít v potaz. Dokud nebude jasné, jak bude vypadat legislativa, nelze dát jasnou odpověď, řekla šéfa Radiokomunikací.

Jane Hannah také vyvrátila tvrzení, že se České Radiokomunikace snaží zbrzdit přechod na DVB-T, když ředitel úseku vysílacích služeb Martin Roztočil při projednávání diginovely v Poslanecké sněmovně navrhoval posunout termín ukončení analogového vysílání v České republice z října 2010 na konec roku 2012 nebo dokonce 2014: Určitě tedy není pravda, že chceme celý proces zbrzdit. Také je potřeba definovat to, co se přesně rozumí „vypnutím analogu“.

ebf - tip do článku - debata

Hannah také kritizovala pomalou přípravu TPP: Myslím si, že se věci skutečně dějí velmi pomalu. Očekávala jsem technický plán přechodu v říjnu. Teď je začátek listopadu a pořád nic. Analogová tma v ČR nastane podle ředitelky Radiokomunikací zřejmě v létě 2012, ale záleží na tom, co se myslí ukončením analogového vysílání. Zda má jít o vypnutí hlavních analogových vysílačů, nebo i sekundární sítě a malých dokrývačů. Naše odhady zakládáme na předpokladu, že pokryjeme 95,5 procenta českého obyvatelstva, někteří vysílatelé se ale zaměřují jen na velká města, řekla.

České Radiokomunikace jsou podle Jane Hannah připraveny zařadit do svých digitálních sítí také programy ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV), tak jak to chce například televize Nova. Technicky toho schopni jsme. Jak se HDTV bude v Česku vyvíjet, ale závisí na vysílatelích a jejich podnikatelských plánech, uvedla generální ředitelka Radiokomunikací. Naopak velmi skeptická je vůči zemské digitální televizi pro mobilní telefony ve formátu DVB-H. Ve Spojených státech nebo Británii panuje skepse ohledně toho, jestli je trh na DVB-H vůbec připravený, dodala Hannah.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).