Hlavní navigace

Radiokomunikace mají dobré lobby, svůj nový multiplex rozšiřují do dalších lokalit

25. 4. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

TÝDENNÍ REVIZE – Přestože Regionální síť 8 neměla přidávat nové vysílače, operátor ji tento týden rozšířil do další moravské lokality, a to nemusí být ještě zdaleka konec.

Regionální síť 8 nově z Veselského kopce

Ve středu 22. dubna spustily České Radiokomunikace oficiálně pokrytí z nového vysílače Regionální sítě 8 z lokality Nový Jičín – Veselský kopec, která obsahuje stanice TV Noe, Óčko Expres, Sport 5, Slovak Sport.TV 2 a Mňam TV. Spuštění vysílače, který bude fungovat na kanálu 56 s výkonem 1 kW, je poměrně velkým překvapením. Operátor při spuštění sítě v polovině loňského roku tvrdil, že pokrytí multiplexu je definitivní a nemělo by se již rozšiřovat. Situace se ale mezitím viditelně změnila. České Radiokomunikace získaly nedávno kmitočtové příděly i pro vysílače Cukrák a Votice.

Pozemní televizní vysílání DVB-T je nejdůležitější distribuční platformou, kterou využívají téměř dvě třetiny domácností v ČR, a jejich počet se stále zvyšuje. Hlavním důvodem vysoké obliby pozemního vysílání je snadný příjem, který je na rozdíl od jiných platforem zcela zdarma. Na rozvoji terestrické platformy vysílání neustále pracujeme, jelikož zájem veřejnosti dlouhodobě roste, to je vidět i na příkladu investice do výstavby nového moderního vysílače Veselský kopec u Nového Jičína, konstatoval generální ředitel Českých Radiokomunikací Martin Gebauer. Vysílač má pokrýt i města Valašské Meziříčí, Hranice a Fulnek.

Lukáš Polák: Regionální síť 8 startuje z Veselského kopce na Moravě, v záloze jsou i Cukrák a Votice

Kódovací systém PowerVu podlehl hackerům

Nejdiskutovanějším tématem satelitních fór po celém světě se v posledních dnech stalo prolomení dekódovacího systému PowerVu, na nějž v úterý upozornili v diskusním fóru serveru DigiZone.cz jeho čtenáři. Kryptování, které považovali satelitní diváci i odborníci za neprolomitelné, zajistilo bezpečnost po řadu let. PowerVu vydržel asi 20 let, to nevydržela ani „neprolomitelná“ DRM ochrana Denuvo na hry nebo jiný satelitní systém, napsal v diskusi uživatel Jaroslav Honzík, který označil tuto skutečnost za rekordní, která by si zasloužila zaznamenat v Guinessově knize.

Kódovací systém PowerVu je zvláštní tím, že byl zabudován do dekodéru (přijímačů), které měly k dispozici samotní operátoři placených služeb. Jednalo se tedy především o kabelové a IPTV služby. Dekódování signálu následně probíhalo hardwarově. Subjekty, které ho měly nasazené, se tak chránily proti takzvanému cardsharingu (sdílení dekódovacích karet) i softwarové emulaci, kdy v přijímači kartu operátora nahrazuje textový (datový) soubor s vloženými klíči pro příjem dané platformy. Před několika lety se touto cestou před změnou kódování hojně sledovala, pochopitelně nelegálně, satelitní služba Digi TV.

Lukáš Polák: Téma číslo jedna satelitních fór: kódovací systém PowerVu podlehl hackerům

Družice Astra
Autor: 115393

Družice Astra

TV Písnička začala hrát dechovku

Dětskou televizi TV Písnička, která funguje na společné programové pozici s kanálem Country no.1, trápí nízká sledovanost. Serveru DigiZone.cz to přiznal Karel Peterka, majitel společnosti Česká muzika, jež program provozuje. Z tohoto důvodu změnila stanice s okamžitou platností program a začala hrát stejně jako Šlágr TV dechovku. Jde však prozatím pouze o pokus, jak na změnu diváci zareagují. TV Písnička bude hrát dechovku pravděpodobně do konce dubna, co bude dál se uvidí. Televize vysílá na sdílené programové pozici v době od sedmé hodiny ranní do sedmé večerní.

Na sociální síti Facebook už reagují na změnu první nespokojení diváci, pro něž však má Peterka pochopení. Mrzí mě reakce diváků televize Písnička, ale od 15. dubna nás měří peoplemetry a u mladších diváků, tedy ve skupině od 4 do 14 let, měla stanice podíl pouze 0,03 %. Když jsem tuto hodnotu viděl, bylo jasné, že s tím musíme okamžitě něco udělat, řekl DigiZone.cz hudebník a majitel České muziky. Šlágr TV má podle jeho slov dostatek dechovkové muziky, aby s ní bylo možné naplnit i vysílání druhého programu. Vysílání Country no.1 se aktuální změna žádným způsobem nedotkne.

Lukáš Polák: Dětská TV Písnička má problém, kvůli divákům musela začít hrát dechovku

Nová podoba loga stanice "TV Písnička a Country no.1"
Autor: repro foto TV Písnička a Country no.1

Nová podoba loga stanice „TV Písnička a Country no.1“

Stručně

Nový majitel satelitní služby Digi TV, investiční skupina Lama Energy, chce nabídnout v budoucnu zákazníkům tohoto operátora servis, na nějž se mohou těšit i zákazníci konkurenčních operátorů. Půjde mimo jiné o hybridní boxy, rozšíření programové nabídky a možnost sledování televize na mobilních zařízeních.

Lukáš Polák: Nový vlastník Digi TV chce nabídnout hybridní boxy a rozšířit počet programů

Provozovatel nové tematické stanice Kino Barrandov, společnost Barrandov Televizní Studio, začal používat u tohoto programu symbol HD. Dostupný je pochopitelně pouze u verze s vysokým rozlišením (HDTV), která je k dispozici klientům největšího kabelového operátora u nás, firmy UPC Česká republika. Stanice zároveň odstartovala i v nabídce IPTV služby O2TV.

Lukáš Polák: Kino Barrandov začalo používat symbol HD, stanice se brzy objeví i v O2TV

Jihočeský podnikatel Ivo Brabec se zbavil dalšího vysílače Regionální sítě 1. Po příbramské hvězdárně mizí ze seznamu jeho vysílačů i lokalita Plzeň. Ta byla v databázi Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) nově zapsána jako Regionální síť 17.

Lukáš Polák: V Plzni vznikla Regionální síť 17, o nový zemský multiplex ale de facto nejde

Připravovaný třetí kanál společnosti Barrandov Televizní Studio, stanice Barrandov Plus, bude po České televizi a Óčku dalším programem v DVB-T, který nabídne hybridní aplikace pro technologii HbbTV.

Lukáš Polák: Nová stanice Barrandov Plus chystá aplikace pro hybridní vysílání HbbTV

Nový programový formát Prima hodinka, který se vysílal každý všední den na televizi Prima v době od 16.45 do 18.00, od příštího týdne s okamžitou platností končí. Od pondělí 27. dubna se v čase 17:40 na obrazovku televize Prima vrátí Odpolední zprávy.

Lukáš Polák: Prima hodinka propadla, komerční dvojka ji stahuje od pondělí z vysílání

ICTZ23

Městský soud v Praze vyřkl klíčový verdikt ve sporu televizí s někdejší streamingovou službou TV4You, za níž stál mimo jiné někdejší šéf Óčka a České televize Jiří Balvín. Podle informací serveru DigiZone.cz byl streaming programů televize Nova prostřednictvím této služby nelegální, protože probíhal bez souhlasů jejich provozovatelů.

Lukáš Polák: Městský soud se přiklonil ve sporu streamingové služby TV4You na stranu Novy

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.