Hlavní navigace

Radiokomunikace mají přes dvacet přídělů pro Regionální síť 8, získaly dva nové

3. 7. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nejnovějšími vysílači, které se v databázi ČTÚ pro Regionální síť 8 objevily, jsou Tišnov – Sýkoř (25. kanál) a Mladá Boleslav (51. kanál). Jejich výkon je v řádech jednotek kilowattů.

Už více než dvě desítky přídělů je možné najít v elektronické databázi Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) po zadání Regionální sítě 8. Multiplex už do budoucna nemusí dávno cílit jen na krajská města, ale již v minulosti mu regulátor přiklepl například lokality Votice – Mezivrata, Klatovy nebo Hodonín – Babí lom. Jediným v praxi takovým spuštěným vysílačem byl však naposledy Nový Jičín – Veselský kopec. V minulosti operátor původně oficiálně tvrdil, že jde o zemský multiplex, jehož vysílání je určeno pouze pro krajská města a jejich blízké okolí. Později přiznal, že další lokality spustí, pokud to bude dávat ekonomický smysl.

UXD

ČTĚTE TAKÉ: České Radiokomunikace chtějí po ČTÚ další příděly pro Regionální síť 8

Nejnovějšími vysílači, které se v databázi ČTÚ pro Regionální síť 8 objevily, jsou Tišnov – Sýkoř (25. kanál) a Mladá Boleslav (51. kanál, objekt umístěný severně od obce Bojetice). Výkony obou lokalit nejsou zanedbatelné. První bude v případě spuštění vysílat s výkonem necelé 2 kW, druhá s 5 kW. To je pro srovnání stejná síla, s jakou fungují například vysílače Praha – Žižkov, Plzeň – město nebo Jihlava – Rudný. Nejsilnějším vysílačem Regionální sítě 8 jsou s 10 kW České Budějovice – Kleť. Součástí multiplexu jsou aktuálně stanice Óčko Expres, Sport 5, TV Osem/Slovak Sport 2, TV Noe a Mňam TV. Není vyloučeno, že v následujících měsících se v síti mohou objevit nové programy.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.