Hlavní navigace

Radiokomunikace popírají, že upřednostňují analog před DVB-T

13. 12. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
13. 12. 2007

České Radiokomunikace se ohradily proti tvrzení národního koordinátora pro digitalizaci televizního vysílání Zdeňka Duspivy, který na svém blogu zpochybnil, zda mají zájem na rychlém přechodu k zemskému digitálnímu televiznímu vysílání. Duspiva v souvislosti s vypsanou veřejnou obchodní soutěží na technického provozovatele veřejnoprávního multiplexu uvedl, že na této soutěži se projeví skutečný zájem Radiokomunikací o digitalizaci.

Ve vyhlášené soutěži ČT se skutečně ukáže, jaké zájmy například zmíněná společnost Radiokomunikace, která po dlouholetém nákladném experimentování provozuje jednu z digitálních sítí pro téměř polovinu obyvatel země, v digitalizaci opravdu má (pokud se soutěže, jak se očekává, zúčastní), stejně jako další operátoři, napsal Duspiva v příspěvku s titulkem Operátoři na rozcestí – útlum s přežívajícím analogem anebo šance rozvoje v digitálu?.

Podle Karla Levinského, ředitele Úseku pro transformaci Českých Radiokomunikací, společnost „rozhodně nechce brzdit digitalizaci nebo jí stavět překážky“. Byla to právě naše společnost, která jako první v České republice v roce 2000 zahájila experimentální vysílání, a do roku 2006 jej hradila zcela ze svých prostředků. Nyní intenzivně spolupracujeme na návrhu Technického plánu přechodu (TPP) tak, aby byl přechod na digitální vysílání bezproblémový a technicky proveditelný v co nejdřívějším termínu, uvedl Levinský na serveru Česká média.

Z technologického hlediska ale podle Levinského není možné zajistit plné pokrytí České republiky zemským digitálním signálem na úrovni 90 až 95 procent území dříve než v roce 2012. Tento názor vychází z našich zkušeností získaných z budování digitální sítě na území České republiky, dodal. Radiokomunikace se už v době projednávání diginovely v Poslanecké sněmovně snažily prosadit posunutí termínu vypnutí zemského analogového vysílání v České republice na rok 2012 nebo dokonce 2014. Jejich návrh ale neprošel.

KL22 hlasovani

Proces digitalizace je poměrně složitý a je třeba jej brát komplexně. Našimi argumenty jsou fakta, která nelze přehlížet. Samotná výstavba digitální sítě je z technického i logistického hlediska časově velice náročná, tvrdí Levinský. Vzhledem ke skutečnosti, že do této chvíle nemáme k dispozici „jízdní řád“ digitalizace, tedy TPP, nemůžeme v tuto chvíli ve výstavbě vysílací sítě pokračovat. Teprve po zfinalizování znění TPP můžeme učinit závěr a jasně se zavázat ke splnění termínu dokončení výstavby digitální vysílací sítě s určeným pokrytím, dodává s tím, že kritika Zdeňka Duspivy je tedy předčasná.

Novou verzi TPP chce Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zveřejnit na pravidelném setkání s novináři nad svojí měsíční monitorovací v pondělí 17. prosince.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.