Hlavní navigace

Radiokomunikace radí Pražanům, aby nepanikařili

15. 9. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
15. 9. 2008

Společnost České Radiokomunikace (ČRa) dnes vydala tiskovou zprávu, ve které se de facto distancuje od problémů, které nastaly přepojením digitálního vysílání z pražského Žižkova na Strahov. Ze strahovského vysílače se vysílá přibližně stejným výkonem jako předtím ze Žižkova, pokrytí obyvatel v Praze a okolí nedoznalo výrazných změn, sdělila v prohlášení Marie Fianová, mluvčí ČRa. Ta dále uvádí, že digitální vysílání bylo na Strahov přesunuto pouze dočasně, koncem října bude navráceno zpět na Žižkov, kde se nyní připravuje výměna hlavní vysílací antény.

K TÉMATU: Pražané mají problém s příjmem DVB-T ze Strahova

Co se však pro Pražany nezmění, bude polarizace antén. Ta zůstane vertikální i po přesunu DVB-T zpět na Žižkov. Vertikální polarizace byla pro pražský městský vysílač zvolena záměrně, a to z několika důvodů. Takovýto signál se lépe šíří ve členitém prostředí a je vhodnější pro mobilní příjem. Pro případ Prahy a jiných velkých měst, kde je kombinace obou polarizací běžná, je pozitivem i to, že lze takovýto signál mnohem lépe přijímat na malou prutovou anténu a uvnitř budov, upřesnila mluvčí ČRa. V kombinaci s horizontálním vysíláním Cukráku by pak měly oba signály vytvořit jakousi mřížku, takže bude dle jejich slov kvalitní signál dostupný nejen ve městě, ale i širokém okolí.

ČTĚTE TAKÉ: ČTÚ zahajuje kvůli Strahovu s Radiokomunikacemi správní řízení

UXD

Současný problém na straně přijmu je pouze dočasného charakteru a může být způsoben nasměrováním antény na Žižkov, řekla serveru DigiZone.cz Marie Fianová. Radiokomunikace doporučují přesměrovat anténu na strahovský vysílač a případně pootočit anténu o 90 stupňů tak, aby zachytila vertikální signál. Po návratu digitálního vysílání na Žižkov, zvýší České Radiokomunikace výkon digitálních vysílačů na Žižkově a Cukráku. Pro diváky bude tedy až tento finální stav vysílání rozhodující pro nastavení antény.

NEPŘEHLÉDNĚTE:
Deníky se věnují přesunu digitálního vysílání na Strahov
Radiokomunikace se vyjádřily k situaci v Praze, doporučují vyčkat

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.