Hlavní navigace

Radiokomunikace: Zvuk multiplexu A na 13 kHz neořezáváme

1. 6. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
1. 6. 2007

Provozovatel zemské digitální sítě A odmítl domněnku čtenářů DigiZone.cz, že záměrně snižuje kvalitu zvuku DVB-T. Podle některých názorů měla pro zvukovou složku existovat bariéra na 13 kHz, ačkoli lidské ucho může slyšet i frekvence vyšší a o ty je tak ochuzeno. Žádná taková bariéra podle Radiokomunikací ale neexistuje a kvalitu zvuku jednotlivých programů si určují pouze televizní stanice samotné.

Technické parametry encodéru zaručují při vzorkování 48 kHz kmitočtové pásmo 20 Hz – 20 kHz, s maximálním zvlněním +/- 0,25 dB. Praktickým měřením byly technické parametry encodéru ověřeny. Při vzorkovacím kmitočtu 48 kHz a datovém toku 128 kbit/s (což je nejnižší hodnota datového toku zvukového doprovodu, která je v multiplexu použita) je maximální zvlnění kmitočtového pásma v rozsahu 20 Hz – 20 kHz méně než 0,2 dB. To je plně v souladu s danými technickými parametry a rozsah kmitočtového pásma není encodérem ovlivněn, napsaly Radiokomunikace serveru DigiZone.cz.

Prozovatel multiplexu A přidal v odpovědi i další podrobnosti: Vstupní signály encodérů jsou poskytovateli obsahu vysílání dodávány ve formátu SDI embedded, tzn. že při dalším zpracování již nedochází ke změně amplitudy či kmitočtové charakteristiky zvukového signálu na straně zařízení pro kódování multiplexu. Žádná kmitočtová bariéra na 13 kHz neexistuje. Záleží na tom v jaké kvalitě dodávají zvuk jednotlivé televize, respektive na kvalitě zvuku konkrétních pořadů.

KL22 hlasovani

V zemské digitální síti A vysílají čtyři programy České televize, televize Nova a sedm stanic Českého rozhlasu. V televizním vysílání má nejnižší datový tok (128 kbit/s) zvukový doprovod stanic ČT 24 a ČT 4 Sport, z rozhlasu má nejmenší prostor (96 kbit/s) zpravodajské Rádio Česko. Přidělený datový tok ovlivňuje poslechovou kvalitu, ale s případnou frekvenční bariérou přímo nesouvisí.

Odpověď Radiokomunikací na dotaz DigiZone.cz ohledně zvukové bariéry v multiplexu A [DOC, 85,5 kB]

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.