Hlavní navigace

Radiožurnál posílí živé vysílání po 20. hodině, chce být aktuální po celý den

10. 12. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 115393
10. 12. 2010

UVNITŘ PROGRAMOVÉ SCHÉMA Od Nového roku by se nemělo stát, že by Český rozhlas 1 – Radiožurnál v případě sněhové kalamity či jiné mimořádné situace nedokázal po 20 hodině večer přinést okamžitě aktuální informace. Nejposlouchanější stanice veřejnoprávního rozhlasu upraví své vysílací schéma tak, aby mohla 24 hodin denně reagovat na mimořádné situace a nevysílala v době, kdy její posluchači očekávají aktuální zprávy, předtočený pořad. Na setkání s novináři to dnes v Praze řekla ředitelka zpravodajských stanic ČRo Hana Hikelová.

K TÉMATU: Veřejnoprávní Radiožurnál dostal nové skladby včetně Coldplay a Gwen Stefani

Preferujeme aktuální zpravodajství, aby 24 hodin denně bylo možné vstoupit do vysílání, což při současném večerním schématu Radiožurnálu nebylo možné. Pro příklad, když dojde ke sněhové kalamitě, a my vysíláme hodinový předtočený pořad, a nelze do něj vstoupit, vysvětlila Hikelová. Od Nového roku se tak živé vysílání Radiožurnálu posune i do večerních časů po 20 hodině. Až do 23 hodin bude tato stanice nabízet Večerní Radiožurnál. Vlastně tím čistíme schéma Radiožurnálu, dodala Hikelová.

Programové schéma Radiožurnálu od ledna 2011, kliknutím obrázek zvětšíte (Zdroj: Český rozhlas)

Od ledna se do ranního a dopoledního vysílání Radiožurnálu vrací osvědčení moderátoři Jan Pokorný a Lucie Výborná, na nichž ČRo 1 staví také menší tiskovou kampaň, založenou na podobné velké kampani ze začátku letošního roku. Pokorný, který se vrací z postu stálého zpravodaje v Paříži (který rozhlas ke konci roku zruší) bude moderovat všednodenní ranní vysílání od 5:00 do 9:00 hod., na něj pak naváže Výborná Dopoledním Radiožurnálem od 9:00 do 12:00 hod.

ROZHOVOR: Číslovky v názvech Českého rozhlasu by měly zmizet, míní ředitelka Radiožurnálu

Večerním Radiožurnálem bude provázet tři dny v týdnu Jiří Chum, po zbylé dny jej vystřídají Daniela Karafiátová a Michaela van Erne. Petr Král, který letos promlouval k posluchačům ráno, se stěhuje na odpolední čas 12:30 – 15:00. Zbytkem odpoledne až do 18:00 bude posluchače provázet Hanka Shánělová, přiblížila Hikelová. Z nočního vysílání se budou prodlužovat zprávy Radiožurnálu o půlnoci, vysílané v rámci Nočního Radiožurnálu od půlnoci do páté hodiny ranní.

Tisková kampaň k lednovým změnám na Radiožurnálu vychází z úspěšné kampaně ze začátku letošního roku. Obrázek kliknutím zvětšíte. (Foto: Český rozhlas)

MMF24

Na víkend se z všedních dnů přesunou dva pořady pro národnostní menšiny: na sobotu po 20. hodině O Roma vakeren pro Romy a na neděli ve stejný čas Stretnutie pro Slováky. Jediným předtočeným pořadem ve večerním vysílání Radiožurnálu zůstanou sobotní Příběhy 20. století. Velkou novinkou bude každonedělní ranní glosa pražského arcibiskupa a kardinála Dominika Duky. Nabídneme ji vždy v 8:20 hod., abychom nenarušili přenosy bohoslužeb, které nabízí ČRo 2 – Praha od 9:00 hod., vysvětlila Hikelová.

Z Radiožurnálu na stanici Praha se v průběhu příštího roku přesune pořad Hendikemping pro tělesně postižené. Moderátor Martin Veselovský připravuje zhruba na každý měsíc jednu mimořádnou debatu z regionů, kterou Radiožurnál zařadí na podvečer mezi pátou a šestou hodinu. Tyto debaty bude rozhlas přenášet i formou videa na svých internetových stránkách.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).