Hlavní navigace

Raiffeisenbank se vrhá do crowdfundingu, spustí Odstartováno.cz

Jan Strouhal

Odstartováno.cz se stane další crowdfundingovou platformou v Česku. Bude ale držet jeden prim – za zády ji bude stát silný finanční dům.

Raiffeisenbank ČR se po neúspěšných jednáních s Jihomoravským inovačním centrem v Brně (JIC) o rozjezdu půlmiliardového fondu pouští do projektu, který ji má udržet v blízkém kontaktu s českou startupovou scénou a začínajícími firmami.

Do konce listopadu totiž naplno na doméně Odstartováno.cz spustí novou službu, která zahustí konkurenci mezi devíti servery hromadného financování (tzv. crowdfunding) v Česku, kterým vládnou Hithit.com, Startovač.cz nebo Kreativcisobě.cz.

„U nových firem a začínajících podnikatelů jsme často naráželi na to, že neměli žádnou podnikatelskou historii,“ popisuje kořeny projektu produktový manažer Jan Figlovský, který má v Raiffeisenbank novou platformu na starost.

„Často si mysleli, že když zpracují podnikatelský plán a budou mít projekt, tak že na základě toho je možné podnikatele zafinancovat. Ale v těch drobných relacích, v jakých se projekty pohybují, to řada bank opravdu nedělá,“ dodává.

Hudba v Písku

Minimální částka, o kterou bude na Odstartováno.cz pro svůj projekt možné žádat, je 50 tisíc korun. Služba si bude od projektů účtovat marže z vybrané částky. Ve světě se poplatky pohybují v rozmezí 10 až 15 procent. 

„Našim primárním cílem není maximalizovat zisk, proto budeme účtovat výrazně nižší marži než současné servery,“ vysvětluje Figlovský s tím, že marži z neúspěšně vybrané částky nová platforma požadovat nebude.

Další výhodou nového projektu má být to, že pokud podnikatel úspěšně vybere požadovanou částku, bude to pro banku signál, že je smysluplný a klientovi se tak otevřou dveře pro případné další financování ve formě úvěru.

Odstartováno.cz nabídne i pomoc s edukací podnikatelů nebo cílenou propagaci projektu.

„Například máme jednoho zájemce, který chce v Písku vybudovat hudební zkušebnu. A my jsme schopni oslovit naše klienty, o kterých víme, že jsou z Písku, případně mají určitou spojitost s kulturou, a jsme schopni na ně komunikovat, aby tento projekt podpořili,“ říká Figlovský.

Pro IT i restauratéry

Lidé, kteří projekt podpoří, ale nemohou počítat s podílem v projektu. „Zatím chceme jít nejjednodušším způsobem – kdo přispěje, dostane konkrétní odměnu, ale nebudou to podíly ani zhodnocení vloženého kapitálu,“ dodává.

Raiffeisenbank má přihlášené zájemce o využití nové platformy už před jejím spuštěním a propagací, a to vzhledem ke spolupráci banky s některými startupovými centry v Česku, jako jsou například pardubický GoUp!, královéhradecké Techologické centrum nebo již zmíněný brněnský JIC .

Odstartováno.cz ale mohou využít i zájemci mimo start-upovou scénu, platforma je otevřena každému byznysovému projektu. „Nemusí to být supermoderní IT věci, může klidně jít o živnostníka, který si chce otevřít restauraci a pořídit vybavení,“ vysvětluje Figlovský.

České crowdfundingové servery jsou často využívány hlavně umělci, kteří chtějí zafinancovat například vydání knihy, alba nebo  natočení filmu. V poslední době je velký zájem i o pravé byznysové záměry, tyto projekty ale často končí neúspěchem.

Content 2017 - tip Footshop

Celková úspěšnost projektů na serverech Hithit.com nebo Startovač.cz se pohybuje kolem 50 procent.

Agregovaný obrat serverů hromadného financování, respektive celkově vybraných částek, v Česku podle zveřejněné studie Aspen Institutu dosáhl na 24 milionů korun. Globální crowdsourcing již pokořil 5 miliard dolarů.

Našli jste v článku chybu?