Hlavní navigace

Rakouské služby Sky X a Sky Ticket. Jak funguje satelitní nabídka bez satelitu?

29. 4. 2019
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Sky Österreich Fernsehen
Přinášíme bližší seznámení se službou Sky X, která v březnu oficiálně odstartovala na rakouském trhu. Jaké má parametry, čím se liší od současné služby Sky Ticket a jaké další plány s ní mateřská společnost má?

Už několik měsíců na zahraničních odborných serverech a jejich diskusních fórech probíhaly spekulace, že se společnost Sky chystá uvést na trh zcela novou službu, která nebude vůbec vyžadovat satelitní komplet. Zároveň však zachová co možná nejvíce výhod poskytovaných zábavním multimediálním systémem Sky Q.

Spekulace se staly realitou 5. března 2019, kdy byla služba oficiálně představena ve Vídni jako nová OTT streamovací platforma s plnohodnotnou nabídkou Sky. Tím se liší od už provozované odlehčené verze pro německý a rakouský trh s názvem Sky Ticket.

Projekt pod názvem Sky X patří pod společnost Sky International AG. OTT platforma obsahuje všechny vlastní programy Sky i programy dalších poskytovatelů, které jsou běžně dostupné v satelitní distribuci Sky. Obsahuje i seriály a filmy (tzv. Sky Box sets), živé sportovní přenosy, ke kterým drží společnost vysílací práva, a vybrané bezplatné televizní programy. 

Podle informací z centrály jde o pilotní projekt, běžící prozatím pouze v Rakousku, kde zřejmě postupně nahradí zmíněnou předchozí generaci streamovací služby Sky Ticket. Pokud bude nová varianta streamování od společnosti Sky naplňovat plánované cíle, nahradí Sky Ticket i v dalších zemích, primárně v těch německy mluvících. Momentálně běží obě služby souběžně.

Balíčky Sky X
Autor: Sky Österreich Fernsehen

Balíčky Sky X

Nabídka programů a balíčků

Aktuální nabídka Sky X se skládá z programových balíčků Fiction & Live TV, Sport & Live TV nebo Kombi (Fiction & Sport) & Live TV. Součástí každého z nich je i nabídka volných programů s názvem „Best of Free TV“. Podrobně si všechny balíčky ukážeme dále.

Stanice v balíčku Fiction & Live TV
Autor: Sky Österreich Fernsehen

Stanice v balíčku Fiction & Live TV

Stanice v balíčku Sport & Live TV
Autor: Sky Österreich Fernsehen

Stanice v balíčku Sport & Live TV

Nabídka stanic v balíčku Kombi & Live TV
Autor: Sky Österreich Fernsehen

Nabídka stanic v balíčku Kombi & Live TV

Všechny ceny jsou kompletní měsíční paušální platby (flatrate).

Technologie

Ke spuštění Sky X je nutná buď obslužná aplikace (pro různé operační systémy), nebo tzv. Sky X Streaming Box.

Možnosti sledování Sky X
Autor: Sky Österreich Fernsehen

Možnosti sledování Sky X

Nejprve si představíme přístroj. Společnost ho nenabízí k pronájmu, ale pouze k prodeji. Samotný přístroj je v ceně 99,90 €, při souběžném pořízení některého z balíčků cena klesá. U balíčků Fiction nebo Sport na 49,99 €, při objednání balíčku Kombi až na 19,99 €. Platí se při aktivaci služby.

Sky X Streaming Box je postaven na základu modelu Sky Q Mini, se kterým sdílí přístrojovou platformu.

Sky X Streaming Box
Autor: Sky Österreich Fernsehen

Sky X Streaming Box

Oproti standardnímu Q Mini došlo k jistým hardwarovým a softwarovým modifikacím. Ubyl USB a analogový AV port, HDMI specifikace je nyní 2.0. Velikost boxu se nezměnila, zůstává tedy 232 × 155 × 35 mm. 

Wi-Fi konfigurace je nyní 4×4 MU-MIMO, dvoupásmová, 2,4/5 GHz (ac). K podporovaným rozlišením 1080p, 1080i, 720p a 576p přibylo i 4K (2160p), u první verze Sky Q podporované pouze hlavními boxy. Audio je v režimech Dolby Digital a Dolby Digital Plus.

Technické parametry
Rozměry 232 × 155 × 35 mm (D × Š × V)
Hmotnost 500 g
Spotřeba 8 W při běžném provozu
Porty Síťový konektor (12 V / 2 A, kabel součástí dodávky), ethernetový port (standard RJ45), port HDMI 2.0 (odpovídající propojovací kabel součástí dodávky), optický S/PDIF výstup
Konektivita 10/100 RJ45 Ethernet, dvoupásmová (2,4/5 GHz) Wi-Fi, přepínatelná
Videovýstup až do 2160p (SDR)
Podporovaná rozlišení 2160p, 1080p, 1080i, 720p, 576p
Audio podpora Dolby Digital, Dolby Digital Plus
Dálkový ovladač Sky X, podpora IR + Bluetooth (2× AAA baterie přiloženy)

Kromě aplikace Sky X jsou v boxu předinstalované nabídky dalších stanic. Spustit  můžete konkrétně ARD Mediathek, ZDF Mediathek, Red Bull TV nebo předpověď počasí.

Aplikace Sky X
Autor: Sky Österreich Fernsehen

Aplikace Sky X

Obslužná aplikace Sky X je dostupná na řadě platforem a zařízení. Na klasickém PC nebo laptopu ji spustíte od verze operačního systému Windows 7. Mac OS je podporován od verze El Capitan (OS X 10.11), na iPadu a iPhonu funguje pod iOS 9.0 a novějším, na zařízeních s Androidem od verze 4.1. Nechybí podpora Playstation 4, chytrých televizorů LG a Samsung vyrobených od roku 2015 a samozřejmě samotného Sky X Streaming Boxu.

Aplikace Sky X
Autor: Sky Österreich Fernsehen

Aplikace Sky X

Aplikace je prakticky totožná s německou Sky Go.

Platforma Sky Ticket

Sky Ticket je alternativou, jak přijímat vybrané kanály (popř. programy) z nabídky Sky bez nutnosti vázané smlouvy a satelitního kompletu. Nabízena je souběžně na německém a rakouském trhu. Každá země má ale své vlastní nabídky.

Pro lepší představu o funkci Sky Ticket je možné ji přirovnat k modelu použitému společností O2 při startu nabídky O2 TV Sport na den (později nahrazené nabídkou O2 TV Sport Pack). Je ale rozšířená a na vyšší úrovni, neboť Sky Ticket nekončí s jedním dnem, je více variabilní a neomezuje se jen na sportovní přenosy.

Pro ilustraci nabídek použijeme německou verzi, v souvislostí s nástupem Sky X je rakouská verze postupně utlumována.

K dispozici jsou následující základní balíčky: Sky Ticket Supersport, Sky Ticket Entertainment a Sky Ticket Cinema. Všechny mají nastavený měsíční cyklus plateb.

U prvního zmíněného – Sky Ticket Supersport – je ještě možnost „Tagesticket“, neboli aktivace pouze na 1 den. Vzhledem k aktuální promoakci, kdy je klasický měsíční balíček nabízen za cenu denního, ji zmiňujeme pouze pro úplnost. Doplňkové nabídky se mění průběžně, aktuální seznam je na webu provozovatele služby.

Podpora zařízení a operačních systémů je u Sky Ticket o něco širší než u Sky X. Na PC funguje pod systémem Windows 7 a vyšším, v případě Mac OS potřebujete nejméně verzi Mavericks (OS X 10.9). Na zařízeních iPad, iPhone a iPod Touch je nutný iOS nejméně ve verzi 9.0. Majitelé přístrojů s OS Android aplikaci spustí od verze 4.2.

Cloud23

Podporovány jsou dále platformy Apple TV 4, PlayStation 4, Xbox One, chytré televizory LG s webOS (modely od roku 2014), chytré televizory Samsung s OS Tizen (modely od roku 2015), Google Chromecast a zařízení Sky Ticket TV Stick a Sky Online TV Box.

Sky Ticket TV Stick
Autor: Sky Österreich Fernsehen

Sky Ticket TV Stick

Zařízení Sky Ticket TV Stick je zakázkovou produkcí společnosti Roku, v designu Sky a s předinstalovaným softwarem od společnosti Sky na základě standardního Roku Streaming Stick. Je součástí zvýhodněného balíčku tříměsíčního předplatného.

Technická specifikace Sky Ticket TV Stick
Autor: Sky Österreich Fernsehen

Technická specifikace Sky Ticket TV Stick

Obsah balení Sky Ticket TV Stick
Autor: Sky Österreich Fernsehen

Obsah balení Sky Ticket TV Stick

Autor článku

Příznivec a znalec IPTV technologie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).