Hlavní navigace

Ransomware na Linuxu, recenze Apple TV a odkaz pod autorským právem

8. 11. 2015
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: Apple
Odkazy mají zachránit noviny, bobtnající Evernote, Adele má hit na YouTube, oceněný Vlk z VUT, hack FBI a kamenný Amazon. Co přinesl právě končící #tyden.

Titulek týdne: „Contrary to some Twitter users' opinions, using the new heart doesn't make you gay

Evropská unie se prý chystá zaútočit na hyperlinky. Důvodem jsou prý stále nekončící snahy médií o zpoplatnění toho, že někdo zdarma upozorňuje na jejich články (jistě si vzpomenete na absurdní tanečky Španělska a Německa okolo Google News). Evropská komise se snaží do autorského zákona propašovat to, že odkaz na obsah spadá pod autorskou ochranu. Viz Ancillary Copyright 2.0: The European Commission is preparing a frontal attack on the hyperlink.

TELEgraficky

RFC 1925 ■ Visa Inc. kupuje Visa Europe ■ Pokuta dva miliony pro U:fon ■ Nádherná mapa Spojených státu z roku 1803 ■ Activision Blizzard kupuje King Digital Entertainment ■ Mini Trailer pro Warcraft ■ New Relic koupil Opsmatic ■ Japonský Star Wars trailer prostě musíte vidět. Musíte.

WEBDESIGN, INTERNET

„Do not track“ mohou firmy ignorovat, americká FCC zamítla žádost, která se dožadovala, aby se z této dobrovolné „normy“ stala povinnost. Viz Websites can keep ignoring “Do Not Track” requests after FCC ruling, a pokud netušíte, o co jde, tak viz třeba donottrack-doc.com.

Dictionary.com přidává nová slova – fleek, sapiosexual, digital citizen či yaaas (ano, jsou tam opravdu tři á). Viz Dictionary.com is adding ‚fleek‘ and ‚yaaas‘.

SOFTWARE

AMD Catalyst Control Center mění jméno na Radeon Software Crimson. Vedle toho také opouští .NET a přechází na QT framework, což by mělo přinést velmi výrazné zrychlení. Viz AMD Radeon Software Crimson: A new name and a new look for Catalyst.

V Dear Evernote, we’ve got to break up je dobře popsaná frustrace z toho, kam se vyvíjí většina kdysi velmi dobrých a použitelných aplikací. Místo věnování se tomu, v čem jsou nejlepší, přidávají další a další funkce ve snaze najít „tu příští velkou věc“. V řadě případů navíc situaci komplikují snahami nové věci zkoušet jako další aplikace a tříštěním původní značky. V článku je zmíněno i tolik problematické bobtnání a zpomalování. Dobré čtení s řadou velmi dobrých postřehů.

Chrome OS a Android se sice tak trochu spojí, ale Chrome OS zůstane. Google navíc chystá „desítky“ nových Chromebooků pro rok 2016. Viz Chrome OS is here to stay, kde Google reaguje na rozporuplné informace o možném spojení Chrome OS a Androidu do jednoho systému.

HARDWARE

Tenhle test výdrže Droid Turbo 2 se vám bude líbit. Viz Droid Turbo 2 Tested: The Shatterproof Smartphone Is Here.

Co se stane, když měsíce nezapnete počítač? Neuvěříte. Viz This Is What Can Happen When You Don’t Use Your Computer For A Month.

Recenze Apple TV moc nesouhlasí s tím, že by tohle měla být budoucnost televize. Ve stručnosti: je to drahé a za ty peníze to nepřináší odpovídající hodnotu. Poté co projdete peklem přihlášení, nicméně služba funguje skvěle. Včetně Siri. Včetně her. Co už skvělé není, je nastavení a zásadní problém pokaždé, když musíte zadávat heslo. Nebo když chcete hledat v App Store a zjistíte, že to Siri neumí. Viz Review: Apple TV.

MARKETING A KOMUNIKACE

Adele – Hello a stovky milionů zhlédnutí. 180 281 245 v moment psaní této zprávy. Což mimo jiné znamená i to, že překonala Miley Cyrus (Wrecking Ball má aktuálně 809 milionů) i PSY a jeho Gentlemana (aktuálně 888 milonů) rychlostí růstu (dosažení 100 milionů za týden po zveřejnění). Kdyby vás náhodou zajímalo, jaké je video s největším počtem zhlédnutí, tak je to PSY – GANGAM STYLE, 2 miliardy 442 milionů zhlédnutí.

Snapchat se snaží uklidnit uživatele. Změna Podmínek prý pro ně není nijak zlá. Což zrovna u Snapchatu zní velmi zábavně, protože má jednu z nejbohatších historií vodění uživatelů za nos. Paradoxně i po několika selháních, vymýšlení si a klamání ho stále používají stovky milionů uživatelů. Viz Snapchat clarifies privacy policies after terms of service change freaks out users a starší Úředně potvrzeno: Snapchat lhal uživatelům, žádné soukromí se nekoná.

Vlk z VUT vyhrál druhé místo Sexistického prasátečka. Gratulujeme.

Které mediální aktivity má americká mládež nejraději? Poslouchá hudbu. Dělá to 37 % děvčat a 22 % chlapců (30 % celkem). Na druhém místě je s 15 % hraní her na konzolích, následuje čtení (10 %) a sociální média (též 10 %). Viz Teens’ Most Common – and Preferred – Media Activities, kde zjistíte, i kolik z nich dané aktivity denně provozuje.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

1984 je známý román George Orwella. A teď je to i číslo, které Orwell Estate zakazuje používat bez svolení. Takové typicky Orwellovské, není-liž pravda? Viz ORWELL ESTATE SENDS COPYRIGHT TAKEDOWN OVER THE NUMBER “1984”. Práva po Orwellovi, který zemřel v roce 1950, spravuje právě zmíněné Orwell Estate. A vadí jim, pokud někdo na produktech používá přesně tento letopočet.

Fitbit a Jawbone se křížově žalují a předmětem sporů jsou samozřejmě patenty. Nejprve zažaloval Fitbit Jawbone, teď v odvětě žaluje Jawbone Fitbit. Žalob je ale poněkud víc a roli tam hraje i krádež obchodního tajemství. Prostě takové obvyklé konkurenční veselí. Viz Jawbone Files Countersuit Against Fitbit In “Frivolous” Patent Infringement Case, kde najdete i dost důležitou časovou osu a také to, že někteří zaměstnanci skutečně dělali, co neměli.

Devět webů z deseti zprostředkovává informace o svých uživatelích třetím stranám. Zpravidla aniž by o tom uživatelé věděli. Jeden web v průměru uživatelskými daty zásobuje dalších devět domén. Viz Exposing the Hidden Web: An Analysis of Third-Party HTTP Requests on One Million Websites (PDF). Nejvíce dat o uživatelích získává Google, následuje Facebook, Akamai, Twitter comScore, Amazon a Add This.

Pagefair, bojovníci proti ad-blockerům, byli hacknuti a šířili malware. Co navíc, dělo se to na renomovaných webech jako je třeba Economist (a na webech dalších 500 vydavatelů). Podle všeho se navíc v řadě případů podařilo uspět a nakazit počítače čtenářů Nanocorem, nástrojem pro vzdálený přístup. Viz PageFair hack – update for visitors to economist.com a Halloween Security Breach.

Linux ohrožen novým ransomwarem, který zašifruje MySql, Apache a home/root složky. Zaplatit chce jeden bitcoin. Viz Encryption ransomware threatens Linux users.

Hackeři, kteří hackli e-mail šéfa CIA, mají ještě lepší úlovek, databázi FBI a dalších agentur. V té jsou informace o kriminálních činech, hledaných osobách i terorismu. Ale také chatovací systém, který FBI a další agentury používají v reálném čase. Průnik se prý podařil přes zranitelnost. Viz CIA Email Hackers Return With Major Law Enforcement Breach a My Message na Pastebin.

Yahoo ve vyhledávání ukáže i fotky z vašeho Flickru, takže pokud tam máte nějaké, které nechcete ukazovat celému světu zcela náhodně, tak je možná vhodný čas si to přenastavit. Součástí výsledků je vše veřejné a fotografie lidí, které sledujete. Viz Yahoo will now show your Flickr photos in image search results.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Facebook prý chce, aby zaměstnanci zahodili iPhone a přešli na Android. Můžete to připočítat k další vlně #PR nesmyslů, protože opět je zde zaklínadlem „lepší pochopení rozvojových trhů“. Na což by museli nasadit levné Androidy s nedostatkem paměti. A pak by konečně přišli na to, že v nich nejde Facebook a Messenger ani spustit (jak je to obrovské). Viz Facebook is making its employees ditch iOS in favour of Android.

Tinder je prý více než jenom zprostředkovatelem příležitostného sexu, říká Sean Radd, jeho CEO. Podle něj 80 % uživatelé hledá dlouhotrvající vztah. Což u seznamek bývá logické. Každý týden to prý vede k 1,5 milionu schůzek, milion jsou ty první, zbytek tvoří další pokračování. V Česku si moc Tinder neužijete, používá ho velmi málo lidí a když už, tak to se seznamováním je s otazníky. Záplava účtů založených pro zábavu, prázdných, s odstrašujícími fotografiemi, a pokud už se vydáte Tinder používat, velmi brzy dojdete na konec seznamu. Viz Tinder is for more than just casual sex, says CEO Sean Radd.

Facebook blokuje vkládání odkazů na Tsu_co – což pokud si už nepamatujete, měla být další sociální síť (která samozřejmě měla porazit Facebook). Dnes je z ní hřiště pro spammery, což je prý také důvodem, proč na Facebook není možné vkládat odkazy na ni. Takže v zásadě o téhle síti ani nemůžete pod jejím názvem napsat, protože v titulku či perexu prostě název s tečkou neprojde. Jinak viz Tsu získala první milion uživatelů. Je to sociální síť, nebo letadlo?

MOBILNÍ APLIKACE

Nový adware dokáže automaticky získat root na Androidu. K nalezení je v podobě „přebalených“ klasických aplikací (Facebook, Twitter, Candy Crush, Whats App, Okta, atd) na jiných zdrojích aplikací než je Google Play. Škodlivá přibalená část (označovaná jako Shedun, Shuanet a ShiftyBug) pak získá systémová privilegia, aniž by to uživatel věděl. A protože dojde k efektivnímu rootnutí telefonu, je prakticky nemožné, je běžným způsobem odstranit. Viz Lookout discovers new trojanized adware; 20K popular apps caught in the crossfire.

V inzertní knihovně zabudované v tisících iOS aplikacích, které najdete v App Store, jsou zadní vrátka. Jsou tak zneužitelné pro přístup k datům o uživateli telefonu/tabletu i různorodým funkcím zařízení, ovladatelné na dálku a zneužitelné i pro záznam zvuku, snímků obrazovky, polohy, souborů, otevírání URL a instalaci dalších zařízení. Mělo by jít o mobiSage SDK a až 2 486 aplikací. V iBackDoor: High-Risk Code Hits iOS Apps bohužel žádné konkrétní informace o postižených aplikacích neuvádějí.

Knihovny/frameworky třetí strany pro iOS mohou skrývat velká překvapení. Poučila se o tom jedna vývojářská společnost, které Apple odmítl přijmout aplikaci do App Store. Po velkém pátrání objevili, že jedna z knihoven skrývá XcodeGhost. Viz A Lesson in XcodeGhost & Third-Party Frameworks, kde popisují pátrání, které je přivedlo k nepříjemnému nálezu. Jejich „bezpečná“ aplikace obsahovala šmírácký software napadající uživatele. Pokud vyvíjíte pro iOS, tak tam najdete i slušný přehled URL a řetězců, které XcodeGhost umožňují identifikovat v kódu. Proti novému XcodeGhost vám to ale už nepomůže.

STARTUPY A EKONOMIKA

Hype okolo Theranosu se proměnil v propírání v médiích a velké pochybnosti. Viz například The fable of the unicorn či A comprehensive guide to Theranos’s troubles and what it means for you. Theranos měl přijít s revolucí v krevních testech, ale poté, co WSJ upozornil na nesrovnalosti, nepřesné testy a vše zpochybnili, se Theranos (a jeho šéfka Elizabeth Holmes) snaží vše vysvětlit. Ale moc to nefunguje.

Skandál s emisemi u Volkswagenu už zasahuje i benzínová auta. Viz Deeper Duping: Volkswagen’s Emissions Scandal Worsens.

National Geographic plánuje propouštění a výrazné omezování nákladů, jde mu o přežití. Škrty chtějí udělat ještě dříve, než se National Geographic stane součástí 21st Century Fox Ruperta Murdocha. Propouštění se dotkne zhruba 9 % stavu, National Geographic má přitom dvě tisícovky zaměstnanců. Gary Knel, CEO, upozorňuje, že „digitální“ proměna mediálního podnikání znamená, že staré způsoby už nefungují. Viz National Geographic chief says layoffs done to avert financial derailment.

Dropbox už není miláčkem médií, ta na něm nově vidí příliš mnoho rizik. Jedním z nových je to, že do stejného místa jako Dropbox prý míří přímo firmy jako Microsoft či Apple, o konkurenci ani nemluvit (Google, Amazon, Box, atd). V Dropbox tries to reinvent as Microsoft, Apple, Box crowd cloud-storage market označují Dropbox slovy „cautionary tale“ (což bohužel může znamenat i doslova odstrašující příklad, ale spíš to berte jako „poučný příklad“).

Alibaba koupila Youku Tudou, tedy čínský Youtube. Zaplatí 3,7 miliardy dolarů. Viz Alibaba buys China's version of YouTube for $3.7 billion.

INFOGRAFIKA

Co si rodiče myslí, že jejich děti dělají online? Ve What Parents Think Kids Do Online (Infographic) je ale ještě i pár dalších užitečných postřehů ohledně dětí, internetu, mobilních telefonů, kyberšikany či sextingu.

E-KNIHY

Právo prodat e-knihu, kterou jste si koupili? Stále stejný problém, včetně toho, že pro některé organizace je něco takového nemyslitelné. Třeba jako pro německou Boersenverein. Představa, že můžete prodat „použitý“ digiální obsah je mimo jejich chápání. Viz Boersenverein: The Resale of Digital Content Would be a “Blow to All Culture Industries”.

Amazon otevřel svůj první knižní obchod. Kamenný obchod, aby to bylo dostatečně jasné. Po dvaceti letech prodávání knih (a e-knih) online. Viz Amazon is opening its first physical bookstore today a hlavně viz Amazon Books.

KL22_nominace

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. Vzniká průběžně celý týden.

Pokud chcete seriál sledovat, má vlastní štítek v podobě #TYDEN

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.