Hlavní navigace

Ransomware ohrožuje cloud, WhatsApp zdarma a Facebook testuje prohlížeč

24. 1. 2016
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: Carlos Amarillo / Shutterstock.com
Nejrozšířenější děravý Flash, tři roky Vine, Google vydělává na Androidu, 70 milionů platících za Netflix. Co přinesl právě končící #tyden.

Lego otočilo, nebude už bránit využití kostiček pro politické projekty. Bylo k tomu ale nutné nejprve dospět do momentu celosvětové ostudy, kde zásadní roli hraje i Ai Weiwei. Viz Lego Reverses Policy On Block Orders For Political Projects After Public Shaming a třeba Ai Weiwei Versus Lego. Připomeňme, že česká Pirátská strana má s Legem bohaté špatné zkušenosti. Viz například Kauza LEGO: Piráti se omluvili, teď ale vrací úder u Nejvyššího soudu.

Explore the X-Files. Ano, tohle musíte vidět. Interaktivní mapa sedmi let případů Akta-X. Viz Explore the X-Files a pozor, budete potřebovat WebGL a MaboxGL.

Facebook na Androidu umožňuje brouzdat přes Tor. Viz Facebook's Android app now lets you flip a switch to browse over Tor a nezapomeňte, že to v kombinaci s požadavkem na skutečná jména a všemi dalšími šmírovacími praktikami Facebooku je vlastně jeden z ironických vtipů. Jinak budete ještě potřebovat Orbot proxy aplikaci. Pro iOS se prý nic takového neplánuje. Přímo od Facebooku viz Adding Tor support on Android.

60 % lidí věří Googlu více než zpravodajským zdrojům (když jde o zprávy). Zjistil to 2016 Edelman Trust Barometer a už je to podruhé, co jsou vyhledávače na vrcholu žebříčku důvěryhodných médií. Trochu děsivé, abych tak řekl. Stačí, aby se titulek objevil v Google News, a lidé tomu věří více než na zpravodajském webu. Přitom Google News je jen automatizovaný sběr (a manipulovatelný). Viz Over 60% of People Trust Google for News vs. Actual News Sources.

TELEgraficky

RIP Apple iTunes Radio ■ Nomád není turista s notebookem ■ AirBank v úterý vypršel SSL certifikát ■ The Onion prodán Univision ■ Microsoft koupil MinecraftEDU ■ Nejnovější prvočíslo má přes 22 milionů číslic ■ Petr Pavel je na Twitteru, jako @CMC_NATO ■ Docker koupil Unikernel ■ IBM koupilo Ustream ■ Los Santos v Minecraftu ■ Attack on Titan herní trailer

WEBDESIGN, INTERNET

Když už v úterý nejel ten Twitter, tak Mashable přišlo s dobrým článkem: 50 Websites to Waste Your Time On.  

About.me prý konečně k něčemu bude, přicházejí zcela nové profily. Podle About.me redesigns its profiles to give purpose to your personal page tedy. Na About.me je zajímavé, že patřil AOL a pak si ho původní zakladatelé koupili zpět. A taky, že si tam sice můžete udělat „hezký“ profil, ale nic dále užitečného nenabízí. A podle čtení článku ani nabízet nebude. Vítejte do bubliny.

Jaké UX by měl mít chatbot? Není to tak jednoduché, jak by se to mohlo zdát, a na Facebooku usilovně likvidujícího použitelnost Messengeru je vidět, že cesta bude trnitá. Viz The Next Phase Of UX: Designing Chatbot Personalities.

Mnoho legrace na Webtrhu

Mnoho legrace na Webtrhu

AOL spolupracuje s Taboola v boji proti Facebooku. Jedna vada na kráse je, že Taboola je zodpovědná za „doporučení na další články“ pod zprávami a články na řadě webů. A jak dost dobře už roky víme, je plná zaručeného clickbaitingu a ještě podivuhodnějších věcí, ale v zásadě hlavně toho nejhoršího obsahu, který vůbec můžete na internetu najít. Ostatně viz poučné čtení v How Taboola and Outbrain are battling a bad reputation… and each other a také to, že tyhle služby blokují snad všechny blokátory inzerce i ochrany soukromí.

Marek WollnerV době rychlého sdílení obsahu prostřednictvím různých moderních vynálezů se tak vytrácí například základní princip ověřování informací, zjišťování zdrojů atd., což proniká i do seriózních médií. Rozhovor v Marek Wollner: Investigativní žurnalistika už je dnes skoro luxus.

SOFTWARE

Srovnání více než stovky parametrů TODO aplikací nebývalé rozsahem najdete v ToDo List App Comparison v podobě Google Docs tabulky.

Remix OS for PC je port Androidu (Lolipop aktuálně) pro x86 spustitelný z USB klíčenky. Dostupný je zdarma a rozhodně stojí za vyzkoušení. Je založený na Android-x86 projektu a může být velmi vhodným operačním systémem pro stará nevýkonná PC.

Trello má 12 milionů uživatelů a spouští novou platformu s řadou integrací (nově třeba Giphy, Join.me, SurveyMonkey a ZenDesk). Viz Trello hits 12M users, launches Power-Ups Platform with partners Giphy, Join.me, SurveyMonkey, and Zendesk a Introducing Trello’s New Power-Ups Platform. Trello je, pokud nevíte, jeden z mnoha TODO nástrojů a čistě teoreticky patří mezi ty lepší. Dá se používat zdarma a má dvě úrovně placených účtů. Na @365tipů je k nalezení v přehledu Jaké software používat pro psaní poznámek? Evernote? OneNote? Google Keep?, kde mi k tamní poznámce o „originálním UX/GUI“ Pavel Knapp napsal, že jde o známý a oblíbený Kanban. Což je taky dost zajímavá věc.

Amazon Glacier může nakonec vyjít pěkně draho. Velmi dobře je to popsané v How I ended up paying $150 for a single 60GB download from Amazon Glacier a je tam i jeden podstatný postřeh: musíte si velmi dobře rozmyslet, k čemu cloudová úložiště použijete. Obzvlášť když je dnes běžně možné mít 1 TB cloudu za velmi příznivou cenu.

Brave je prohlížeč, který inzeráty nahradí jinými inzeráty. Stojí za ním Brendan Eich, jeden ze zakladatelů Mozilly a tvůrce JavaScriptu. Brave je Open Source, založené na Chromiu a na Firefoxu pro iOS. Slibuje blokování otravné reklamy i štěnic s nimi spojených. Nahradí je ale vlastními, které by firma měla hlídat. Viz Mozilla co-founder unveils Brave, a browser that blocks ads by default.

HARDWARE

Apple, LG, Microsoft, Samsung a Sony podle Amnesty International zprostředkovaně využívají dětskou práci – spojení vede od přes baterií vyráběných v Číně a Jižní Koreji až k těžbě kobaltu dětmi v dolech Kongu. Viz Apple, LG, Microsoft, Samsung, Sony reportedly tied to cobalt mining by children in Congo.

Intel Compute Stick má druhou generaci. V Intel Compute Stick review (2016): Second time's the charm se můžete dočíst o tom, jak to vypadá, co to dělá a tak vůbec.

MARKETING A KOMUNIKACE

Google v roce 2015 zablokoval 780 milionů závadných reklam. Viz How we fought bad ads in 2015, a pokud byste chtěli vědět, jak je to v Česku, tak zdejší inzertní sítě jsou narvané k prasknutí – právě také tím, co Google zakazuje. Prostě peníze především. Zrušené inzeráty se týkaly prodeje padělků, léčiv, co nejsou léčiva, podvodů s hubnutím, rhybaření, vnucování nechtěného softwaru či podvodných snah o klikání.

Zapnout si AdBlock a pak se divit, že něco nevidí? Čí kredit to vlastně snižuje?

Zapnout si AdBlock a pak se divit, že něco nevidí? Čí kredit se to vlastně snižuje?

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Fortinet je další společností s natvrdo zapsaným heslem pro přístup do zařízení. Byť teď říkají, že vše bylo napraveno v červenci 2014. Kolik zařízení zneužitelných je asi online? A proč se Fortinet brání tomu říkat backdoor? Viz Et tu, Fortinet? Hard-coded password raises new backdoor eavesdropping fears.

Teroristé jsou všude, i v podobě lidí, kteří mají omezené vidění a používají technologie. Až těžko uvěřitelný příběh toho, jak použití focení k přiblížení jinak pro ně nečitelných a neviditelných věcí vede k panice, policii, mediální hysterii. Viz VVisual Disability, Racial Profiling and Terrorism Fears at Pacific Centre Mall.

Parlamentní listy: smrdutá stoka české novinařiny píše Ivan Brezina a diví se, že Parlamentní listy nedodržují autorské právo, etiku a nějak tak vůbec všechno. Proč taky, nejsou ani parlamentní. Ani to nejsou noviny.

Udržuje curl a libcrul, jeho jméno je uvedeno v © informacích Instagramu a Facebooku. A píší mu lidé, kteří ho tam najdou s dost podivnými věcmi. Třeba jako žena, která je přesvědčená, že jí hacknul Instagram i Spotify a chce po něm, aby jí vše vrátil zpět. Viz “SUBJECT: URGENT WARNING” a když se podíváte na URL, tak se té ženě nakonec asi ani divit nebudete. Daniel Stenberg je k nalezení na haxx.se. A ještě má vlevo napsáno „Network hacking“. Zábavné. Tedy jenom po určitý moment.

Ransomware je nebezpečím i pro cloud. Píše to Brian Krebs v Ransomware a Threat to Cloud Services, Too a je to jasné od počátku, ale málokomu to dochází. Stejně jako je nebezpečný pro síťové servery i připojené externí úložiště. Protože pokud vám ransomware zašifruje zálohu na externím NAS, tak jste v háji.

GM získalo patenty, které mohou být problémem pro Uber. Jinými slovy, v další oblasti se nejspíš klasicky schyluje k absurdním patentovým válkám. Viz GM’s Newly Acquired Patent Could Be a Problem for Uber, kde zjistíte souvislost se získáním zaměstnanců i duševního vlastnictví od končícího Sidecar. A nezapomeňme, že GM začalo spolupracovat s Lyftem.

Malwaru v e-mailech je dvakrát více než před rokem, říká Global Security Report od společnosti AppRiver. Od ledna do listopadu šlo o 944 milionů zpráv, v prosinci samotném o dalších 705 milionů.

78 procent uživatelů má Flash player 19, tedy ten, který je děravý a už neudržovaný. Zjistili to v Secunia Research a Flexera Software a je to dostatečně vypovídající. Uživatelé prostě nejsou schopni udržovat své počítače aktuální. Viz PC users, get rid of Adobe Flash end of life versions.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Bronzová socha dánské mořské panny je pro Facebook nepřijatelná, vadí sexualita a přílišná odhalenost. A po lidech, kteří takto posuzují sochy, chcete, aby dokázali ohlídat šíření nenávisti a kriminální činnost. Viz Facebook Nixes Picture Of Bronze Mermaid Statue For Showing Too Much ‚Skin‘, a kdybyste byli na pochybách, tak Denmark: Facebook blocks Little Mermaid over ‚bare skin‘ a originál Helt gak: Facebook afviser den frække lille havfrue či rovnou příspěvek na Facebooku.

61 % šéfů Fortune 500 společností není na sociálních sítích. Což berte jako fakt. Stejně jako to, že nejvíce v oblibě mají LinkedIn a to, že jsou na Twitteru,  ještě neznamená, že tam jsou nějak aktivní. Viz Report: 61% of Fortune 500 CEOs Have No Social Media Presence.

MOBILNÍ APLIKACE

WhatsApp končí s poplatkem 1 USD ročně. Tím poplatkem, co jste stejně nikdy neplatili. Jedno z nejrozšířenějších chatovátek se ale prý nechystá zavést reklamy, místo toho věří, že komunikace firem se zákazníky bude cestou, jak přijít k penězům. Viz WhatsApp ruší dolarový poplatek. A má nové plány na vydělání peněz nebo WhatsApp is dropping the $1 annual fee. A bohužel stále ani slovo o tom, jak dostat WhatsApp na tablet.

Marná snaha pochopit chování přítelkyně či manželky? Už i na to je aplikace. Ano, aplikace má pomoci mužům pomoci lépe sledovat nálady partnerek. Na základě sledování toho, kdy má měsíčky. Hledejte aplikaci jménem Frederick a komentář k vhodnosti či nevhodnosti naleznete ve There's a new app to help men ‚navigate‘ their girlfriends' moods by tracking their periods. Nice.

Vine je tu tři roky. Pokud netušíte, o co jde, tak je to aplikace pro natáčení krátkých videí od Twitteru. Ta videa mají jen šest sekund a pokud možno se hrají pořád dokola. Ale pokud o Vine netušíte vůbec nic, tak není příliš divu. Jako většina věcí od Twitteru to klasicky kulhá. A obsah taky, viz Trendy.

Facebook chce prohlížeč přímo ve vlastní aplikaci. Bude se mu tak lépe držet uživatele, nepustí je nikam jinam a ještě více na nich vydělá. Viz Facebook Tests New Web Browser for Flagship Mobile Apps a Facebook is testing a new browser that will make sure you never leave the app a screenshot od @HenryWilmer.

Dropbox má novou aplikaci pro Windows 10. Nativní (univerzální), hodící se tedy snad i pro tablety (pro mobily „brzy“). Jenže, jak zaznívá v titulku Dropbox’s new Windows 10 app shows the highs and lows of the platform, nějak se to nepovedlo. Autor dodává, že vlastně netuší, proč by ji měl používat. A jak se ukazuje, má řadu podivných omezení. 

STARTUPY A EKONOMIKA

Google platí ročně 1 miliardu dolarů Applu za to, že přes něj iOS hledá. Jde o částku za rok 2014 a také o částku, o které se dlouho spekulovalo. Ale také o ukázku absurdity, protože Apple na Google útočí i v oblasti vyhledávání a tvrdě Google kritizuje ve věci, na které vydělává velké peníze. Viz Google Paid Apple $1 Billion to Keep Search Bar on IPhone.

Android přinesl 31 miliard příjmů a 22 miliard dolarů zisku, tvrdí Oracle u soudu. Nutno dodat, že tahle čísla vytvořili v Oraclu a slouží jim v pozici žalujících v soudní při ohledně Javy v Androidu. A je tedy potřeba je brát jako možný totální výmysl. Viz Google's Android Generates $31 Billion Revenue, Oracle Says.

Netflix měl na konci roku 2015 přes 43 milionů amerických předplatitelů a přes 27 milionů ze zahraničí. Lednové otevření v řadě dalších zemí ovlivní čísla ale až v únoru, první měsíc předplatitelé dostali zdarma. Viz Netflix Paid Streaming Subscriber Count, Q1 2012 – Q4 2015.

INFOGRAFIKA

6 SOCIALMEDIA MARKETING TRENDS THAT WILL TAKE OVER 2016? Zapojení v reálném čase (a dost souvisí s podporou a péčí o zákazníky), živě vysílané video (live streaming, dva hlavní hráči zde jsou Periscope a Meerkat), sociální komerce, SEO. mobile first (opět, jak jinak) a rozhodování se na základě dat.

Užitečnosti v Excelu ve formě infografiky? Ano, je to trochu zvláštní způsob prezentace něčeho, co by se dalo napsat jako článek s texty a obrázky, ale je to přehledné a užitečné. Viz Seven Useful Microsoft Excel Features You May Not Be Using

Co všechno víme o blokování reklamy? Viz Ad blocking statistics & trends [infographic] a je dobré připomenout, že to stále hlavně vychází z jedné jediné existující studie od Adobe a žádné další potvrzující zdroje ani data neexistují.

Říkávali tomu PageRank a prý neexistoval. Teď tomu říkají Topical Trust Flow. Ve The Ultimate Guide to Topical Trust Flow [Infographic] se o tom můžete dočíst více. Tedy pokud tomu budete věřit. Týká se to samozřejmě SEO a toho, jak by měl fungovat Google. Ale jak už víme z let minulých, Google byl vždy dobrý ve vypouštění kouřových signálů.

Content First 2022_tip temata

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. 

Vzniká průběžně celý týden.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.