Hlavní navigace

Re/code: diskuse pod články nejsou třeba, čtenáři debatují na sociálních sítích

David Slížek

Zajímavý experiment jednoho z vlivných amerických IT magazínů. Re/code se úplně zbavilo debat pod svými články. Budou další následovat?

„Dlouze a vážně jsme o tomto kroku přemýšleli, protože si ceníme názorů našich čtenářů. Nakonec jsme došli k tomu, že s růstem sociálních sítí se přesunula většina diskuse o našich článcích právě na ně a komentáře na našem webu jsou čím dál tím méně používané a čím dál tím méně užitečné,“ vysvětluje uzavření diskusí redakce Re/code

Její rozhodnutí vyvolalo na sociálních sítích velkou debatu. Ať už jde o ohlasy kladné…

…nebo naopak ne tak nadšené:

Sázka čistě na sociální sítě s sebou nese řadu komplikací: vylučuje například z debaty uživatele, kteří z nějakého důvodu na sociálních sítích nejsou (byť jich mezi cílovou skupinou Re/code zřejmě nebude příliš moc). 

Content 2017 - tip Footshop

Komentáře, které byly původně soustředěny na jednom místě, se také nově rozletí na profily jednotlivých uživatelů. A diskuse se ochudí o kontext lidí mimo uživatelovu síť přátel a followerů.

Na druhé straně takto může Re/code dosáhout vyšší míry sdílení svých textů na sociálních sítích. A samozřejmě se zbaví nutnosti diskusi moderovat. Co si o kroku myslíte vy? Napište nám do diskuse pod touto zprávou.

Našli jste v článku chybu?
25. 11. 2014 8:11

To, že někdo napíše "názor" ještě zdaleka neznamená, že jeho příspěvek není v diskusi zbytečný. Například pokud je nekonkrétní pokus o flame :)

Aha, to jsem opravdu pochopil jinak. Obsah, o kterém píšete, zajímavý je - jen ho je obvykle dost málo. Mimochodem - ty výdělky z reklamy jsou u diskusí fakt limitně blízké nule, nepřeceňujte to :) Naopak se dá říct, že s nimi má vydavatel obvykle náklady, protože někdo musí trávit čas tím, že je moderuje.

S vaší definicí účelu diskusí ale nesouhlas…

24. 11. 2014 17:04

Osobně čtu víc weby, kde mohu diskutovat volně nebo přes MojeID, než weby, kde diskutovat nemůžu (vadí mi to třeba na 067.cz, ale i na novinky.cz nebo lidovky.cz) nebo kde je možnost diskuse jen přes FB. Diskuse totiž bývá pro mě na článcích obvykle to nejzajímavější.

Z hlediska webů je podle mě rezignace na diskusi krok špatným směrem - přichází o obsah, který mohli mít zadarmo, o zpětnou vazbu, o příjmy z kontextové reklamy, o užší kontakt se čtenáři. Organické sdílení obsahu přes sociální sí…