Hlavní navigace

Diskusní fóra

Sociální sítě nebudou smět mazat komentáře, nařídí český zákon

Návrh zákona je nesmyslnou směskou chaotických právních úprav navržených lidmi, kteří se o století zpozdili. To ale neznamená, že nakonec neprojde.

Doba čtení: 5 minut

Brzy pověsíme tebe i tvou rodinu aneb Zpráva o výhrůžkách smrtí na sociálních sítích v Česku

Kolik nenávistných příspěvků koluje veřejným českým internetem? Pokud si myslíte, že se vás tento problém netýká, protože stojíte na té správné straně, mýlíte se.

Doba čtení: 6 minut

IHNED.cz ruší diskuse pod články, názory mohou čtenáři posílat e-mailem

Zpravodajský server Hospodářských novin zrušil volnou diskusi pod svými články. Oznámení se objevilo dnes ráno u odkazu pro diskuse a na Twitteru na ně upozornil Martin Malý. Server už nebude komentáře ke svým článkům automaticky přidávat…

Jak vyřešit trolly? Co takhle připlácením za komentáře v diskusích?

Zakladatel MP3.com Michael Robertson se vrací. S myšlenkou, že internetová média naučí vydělávat na komentářích pod jejich články.

Doba čtení: 2 minuty

Budeme rychleji mazat nenávistné příspěvky, slibuje Němcům Facebook

Sociální síť vychází vstříc požadavkům kritiků, kteří si stěžovali na to, že jí moc dlouho trvá vyhodnotit nahlášené příspěvky, které porušují její pravidla.

Doba čtení: 2 minuty

Postřílet, utopit, zakopat. Kampaň se zaměřila na nenávist v online diskusích

Na 2,5 milionu nenávistných komentářů za poslední rok na českém internetu mířilo na adresu menšin. Změnit to chce kampaň sdružení HateFree Culture.

Doba čtení: 2 minuty

Parlamentní listy musí zaplatit odškodné za urážky v diskusích

Odvolací soud potvrdil rozsudek Městského soudu v Praze a vydavatel Parlamentních listů bude muset poškozenému zaplatit 150 tisíc Kč.

Doba čtení: 2 minuty

RIP komentáře? Stahují se nad nimi zlověstná mračna

Komentáře někdy obohatí obsah, rozvinou debatu, spojí lidi a podpoří nové myšlenkové pochody. Tedy v ideálním případě. Jinak je to nechtěný odpad.

Doba čtení: 3 minuty

K soudu za post na Facebooku? Může to být jednodušší, než se zdá

Poslední dva roky proměnily sociální sítě a obecně internetové diskuse v bojiště, kde se místo idejí střetávají emoce. Občas už ale překročí hranu.

Doba čtení: 3 minuty

Týdeník Respekt spustil nový web a začíná předem moderovat diskuse

Nový design, nový redakční systém, samostatná doména, nový e-shop a nové možnosti pro předplatitele. Časopis Respekt spustil svůj nový web.

Doba čtení: 2 minuty

Jak je to s odpovědností vydavatele za obsah internetových diskusí?

Ostře sledovaný rozsudek vzbudil značně negativní ohlas, nakonec však může mít menší dopad, než by se zdálo. Snad.

Doba čtení: 6 minut

Kauza Delfi: vydavatel může být zodpovědný za urážlivé komentáře pod články

Velký vydavatel nemůže pod články nechat jasně urážlivé komentáře. Štrasburský soud pro lidská práva vydal očekávaný verdikt v případě estonského webu.

Doba čtení: 4 minuty

Parlamentní listy mají za nesmazané urážky v diskusích zaplatit 150 tisíc Kč

Za nesmazané urážlivé příspěvky v diskusi pod článkem dostane čtenář odškodné. Jde o nepravomocné rozhodnutí a vydavatel serveru se proti němu odvolá.

Doba čtení: 2 minuty

Re/code: diskuse pod články nejsou třeba, čtenáři debatují na sociálních sítích

Zajímavý experiment jednoho z vlivných amerických IT magazínů. Re/code se úplně zbavilo debat pod svými články. Budou další následovat?

Doba čtení: 1 minuta

O Ukrajinu se bojuje i v diskusích, Guardian píše o organizovaných trollech

Nemáme žádné konkrétní důkazy, ale všechno naznačuje tomu, že jde o řízenou kampaň, říkají moderátoři internetových diskusí britského Guardianu.

Doba čtení: 1 minuta

Slovenský deník SME.sk chce některé diskuse moderovat

Záměr se týká jen malého počtu článků, u kterých dříve deník vůbec nemohl diskusi otevřít, nebo ji musel rychle zavřít. Naplnění záměru se ctí bude pro moderátory ovšem výzva.

Doba čtení: 1 minuta

Jiří Hlavenka: Jak restrikce nezkultivovaly české internetové diskuse

Slovo není jen tak něco, co lze libovolně vypouštět s tím, že to nezanechává žádné následky, že to je přece jen „zvuk“. Rozdíl mezi slovem a (fyzickým) činem je menší, než se zdá.

Doba čtení: 14 minut

Mýty a fakta kolem facebookových diskusí pod články. Věčná debata se vrací

Má smysl uvázat se nespolehlivému Facebooku a nasadit na svůj web jeho diskusní modul? A přináší facebookové diskuse opravdu zvýšení návštěvnosti ze sociálních sítí?

Doba čtení: 5 minut

Kdo má odpovědnost za příspěvky v internetových diskusích?

S otázkou odpovědnosti za obsah uživatelů se opakovaně setkává snad každý provozovatel obsahového webu nebo datového úložiště. Neuškodí tedy připomenout, co na ni říkají zákony.

Doba čtení: 6 minut

Diskutéři, vraťte se, prosí TechCrunch a končí s diskusemi přes Facebook

Experiment technologického magazínu s facebookovými diskusemi trval necelé dva roky. Serveru sice přinesl návštěvnost, odradil ale většinu diskutérů.

Doba čtení: 2 minuty

Po změně diskusí na iDNES.cz klesl počet komentářů o dvě třetiny

Zpravodajský server iDNES.cz zveřejnil první data o tom, jak se listopadová změna pravidel diskusí odrazila na diskusích pod články. Připomeňme, že kromě proměny designu iDNES.cz zavedl povinné zobrazování jména a příjmení u komentářů. Neanonymně podle iDNESu diskutuje už 17 tisíc čtenářů. V průběhu listopadu vložili na server 190 tisíc příspěvků, což je oproti říjnu pokles o dvě třetiny. Denně se na serveru objeví kolem 7 tisíc komentářů. Počet zobrazených stránek ale klesl o 15 %, což…

Doba čtení: 1 minuta

Facebook testuje přímé reakce na komentáře a řazení do vláken

Sociální síť Facebook testuje novinku v komentářích u příspěvků. Je jí řazení do vláken (threads), které se běžně používá v diskusních fórech pod články. Vedle tlačítka To se mi líbí by se tak u komentářů mohla objevit i funkce Odpovědět, která by uživatelům umožnila reagovat přímo na určitý komentář. Stejnou funkci Facebook standardně nabízí v diskusním pluginu Comments, který řada webů používá jako diskusi pod články.

Doba čtení: 1 minuta

Jiří Hlavenka: Vychovali jste obludu internetových diskusí a ta vás sežrala

Téma, do jaké míry povolovat, zakazovat, anonymizovat či podrobovat editorským úpravám (čti: mazání) diskusní příspěvky v hlavních českých médiích na Internetu, je věčné. Všechna velká média postupně provádějí úpravy směřující k „de-anonymizaci“ diskusí; prostředky jsou různé, deklarovaný cíl stejný – zkvalitnění diskusí, redukci „žumpovitosti“ českých diskusních fór. Raději méně, ale kvalitněji, říkají vydavatelé.

Doba čtení: 8 minut