Hlavní navigace

Parlamentní listy musí zaplatit odškodné za urážky v diskusích

14. 10. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Vaca
Odvolací soud potvrdil rozsudek Městského soudu v Praze a vydavatel Parlamentních listů bude muset poškozenému zaplatit 150 tisíc Kč.

21:50 – doplněna reakce provozovatele serveru Parlamentní listy

Případ nesmazaných hrubých urážek pod články na Parlamentních listech doputoval po odvolání k Vrchnímu soudu v Praze. A ten podle serveru Romea.cz rozhodl, že původní verdikt platí.

Vydavatel, společnost OUR MEDIA, tak bude muset Jaroslavu Suchému, který si na nesmazané urážky stěžoval, zaplatit odškodné 150 tisíc Kč. 

Ve sporu šlo o komentáře pod dvěma texty – jeden se týkal přímo Suchého (měl titulek „Ten, který pohladil Obamu, žaloval Kalouska. Prý ho zbil a okradl“) a druhý pojednával obecněji o Romech.

V diskusích pod články se objevily příspěvky anonymních přispěvatelů, které obsahovaly urážky a rasistické poznámky na adresu Suchého. Redakce dotyčné komentáře nesmazala, ani když ji o to Suchý několikrát žádal. Pak se obrátil na soud a ten mu v první instanci dal zapravdu.

Odvolací soud, na který se podle Romea.cz obrátily obě strany řízení, teď odškodnění potvrdil. Odmítl ale žádost Suchého o navýšení částky na 200 tisíc Kč, které původně požadoval. 

Kdy je vydavatel odpovědný?

Parlamentní listy na první verdikt reagovaly obsáhlým textem, ve kterém Petr Žantovský, označovaný za mediálního odborníka, o diskusích pod články tvrdil, že vydavatel „…za jejich obsah z logického důvodu ani odpovídat nemůže.“ Není to pravda.

Odpovědnost vydavatele za obsah diskusí upravuje § 5 odst. 1 zákona č. 480/2004 Sb. (o některých službách informační společnosti). Podle něj je vydavatel odpovědný za obsah vložený na své stránky uživatelem, pokud mohl sám vědět, že je obsah protiprávní, nebo pokud se o jeho protiprávnosti prokazatelně dozvěděl a nic neudělal.

Zajímavé je, že soudkyně Vrchního soudu podle Romea.cz při odůvodnění rozsudku zmínila i verdikt Evropského soudu pro lidská práva, který v červnu rozhodoval o odpovědnosti estonského vydavatele za diskusi pod články v tzv. kauze Delfi. Soud přiznal, že v tomto případě měl poškozený právo na odškodnění. 

MMF23 tip3

Své zkušenosti má i vydavatel Lupy, společnost Internet Info. Firma Prolux Consulting si v roce 2011 u soudu stěžovala na urážlivé komentáře na svou adresu pod článkem na serveru Měšec.cz. Soudy nakonec nařídily odstranit jen slova „jak svině“ z jednoho sporného příspěvku a firma s dalším odvoláním až k Nejvyššímu soudu neuspěla.

EDIT 21:50 – Provozovatel serveru Parlamentní listy vydal k rozsudku tiskové prohlášení, ve kterém potvrdil, že odškodné zaplatí: 

Rozsudek se týká diskuse, která se objevila na webu už před čtyřmi lety a je dávno vymazaná. Současný stav je samozřejmě jiný, diskuse jsou moderovány. Věnujeme tomu hodně pozornosti, nikoli kvůli žalobě pana Suchého, ale snažíme se o korektní přístup ke čtenářům. Dosud není doručeno písemné vyhotovení rozsudku, soudní rozhodnutí však respektujeme a uloženou povinnost splníme.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).