Hlavní navigace

Budeme rychleji mazat nenávistné příspěvky, slibuje Němcům Facebook

25. 11. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa
Sociální síť vychází vstříc požadavkům kritiků, kteří si stěžovali na to, že jí moc dlouho trvá vyhodnotit nahlášené příspěvky, které porušují její pravidla.

Na jedné straně si může německý ministr spravedlnosti Heiko Maas lebedit, že Facebook konečně podlehl tlaku a začal se hlásit ke své zodpovědnosti. Na straně druhé může jít jen o slib, který nezarmoutí, ale v reálu se na sociální síti nic nezmění.

Facebook v Německu podle serveru Wired slíbil, že bude nahlášené komentáře posuzovat a případně mazat mnohem rychleji. Nově také bude výhrůžky fyzickým násilím rovnou považovat za reálné hrozby. Dosavadní postup byl přitom založený na tom, že posuzoval, do jaké míry je verbální hrozba reálná.

Podle Tiny Kulow, mluvčí německého zastoupení sociální sítě, bude Facebook nově blokovat mnohem více kontroverzního obsahu. Tolerance se prostě snižuje, a to i přesto, že na pravidlech sociální sítě se vlastně nic nezmění. Facebook jen zpřísní kontrolu toho, jak jsou pravidla dodržována.

Otázkou samozřejmě je, zda Facebook skutečně přístup k příspěvkům změní. Vzhledem k tomu, že se plnění podobného slibu těžko kontroluje, může jít jen o PR prohlášení bez reálného dopadu.

Policie zasahuje

Veřejné projevy na sociálních sítích jsou, především během probíhající uprchlické krize, téma i pro českou policii. Ta se začíná ve světě plném hoaxů a často výhrůžek rozkoukávat. 

Už v červenci si například jindřichohradecká policie pozvala na stanici ženu, která pustila do éteru vymyšlenou informaci o podřezání zvířat na farmě imigranty. 

webcast CM

Tento týden v úterý také jablonecká státní zástupkyně obvinila z podněcování k nenávisti vůči skupině osob vůdce hnutí Blok proti islámu Martina Konvičku. Důvodem obvinění mají být příspěvky na Facebooku během posledních čtyř let. Budějovický entomolog proslul především svými výroky o mletí muslimů do masokostní moučky a jejich zavírání do koncentračních táborů.

Kampaň proti nenávistným komentářům v diskusích a na sociálních sítích shodou okolností tento týden spustila inciativa HateFree Culture. V kampani se nechaly mimo jiné nafotit známé osobnosti, které se s nenávistnými komentáři setkaly:

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.