Hlavní navigace

Řecká veřejnoprávní televize ERT obnoví existenci, vysílat začne už příští týden

18. 5. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Gettyimages Editorial
„Čeká vás obtížný úkol. Očekávání jsou vysoká. Naším cílem je objektivní ERT a nikoliv médium omezované vládou,“ uvedl řecký premiér Alexis Tsipras.

V Řecku začne příští týden, konkrétně v pondělí 25. května, vysílat opět tamní veřejnoprávní televize Ellinikí Radiofonía Tileórasi (ERT). Stane se tak po dvouleté přestávce, kdy její existenci ukončilo rozhodnutí vlády. Obnovení vysílání už na konci dubna umožnila změna zákona. ERT byla začátkem června 2013 vypnuta z důvodu nutnosti vládních úspor a krok tehdy vyvolal obrovskou vlnu nevole a do ulic vyhnal desítky tisíc lidí. Zrušení veřejnoprávní televize mělo za následek propuštění více než dvou a půl tisíc zaměstnanců. Veřejnoprávní ERT nahradila výrazně zeštíhlená NERIT, která čítala přibližně pětistovku zaměstnanců.

ebf - partner 1

K TÉMATU: V Řecku vyšly do ulic davy lidí, o půlnoci tam skončí vysílání veřejnoprávní televize i rozhlasu

Řecká média informují, že o termínu 25. května rozhodl tamní premiér Alexis Tsipras po jednání s nejvyšším vedením ERT, jehož se zúčastnili nový generální ředitel Lambi Major a prezident média Dionysis Tsakni. Podle Tsiprase má být nyní hlavní prioritou veřejnoprávního média řádný návrat původního týmu, tedy pochopitelně za podmínky, že to bude možné. Resuscitací ERT má být v Řecku opět nastartován model pluralitního, nezávislého veřejnoprávního média. Čeká vás obtížný úkol. Očekávání jsou vysoká. Naším cílem je objektivní ERT a nikoliv médium omezované vládou, uvedl řecký premiér. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).