Hlavní navigace

Red Box: Internetový počítač za 1400?

27. 8. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Červená krabička Contactelu nadále vzbuzuje další a další spekulace. Půjde o Internet zadarmo, za peníze, o Internetovou telefonii, budou se rozdávat multimediální počítače? A co na to Jan Tleskač? Možné je leccos, od včerejška jsme získali několik dalších informací a nezaručených zpráv.

Červená krabička Contactelu nadále vzbuzuje další a další spekulace. Půjde o Internet zadarmo, za peníze, o Internetovou telefonii, budou se rozdávat počítače? A co na to Jan Tleskač? Možné je leccos, od včerejška jsme získali několik dalších informací a nezaručených zpráv.

Shodou okolností včera o Red Boxu informovalo hned několik médií. Snažil jsem se poctivě pročíst jejich spekulace a je zajímavé, že s výjimkou pana Peterky na Novinkách, který v Red Boxu objevil novou ochrannou známku populární kyselky Šaratice pro celkovou revitalizaci :-), se všechny články točily kolem relativně podobných hypotéz. Pokud jste jej ještě nečetli, doporučuji vaší pozornosti zejména článek Tomáše Holčíka na Živě. Podle něj pravděpodobně nejde o Internet zadarmo, ale spíše o Internetovou telefonii, kterou hodlá Contactel nabourat monopol Telecomu ještě před jeho oficiálním vypršením.

Přestože samotný název Red Box by tomu napovídal (krabičky s názvem bluebox byly používány pro „občůrávání“ SPT TELECOMu a telefonování přes jeho síť zadarmo), nemyslím si, že by alespoň v této fázi Contactel dokázal podobné řešení vrhnout na trh. Je třeba si uvědomit, že rozhodnutí ČTÚ, které tuto telefonii povolilo, je ještě poměrně mladé, a připravit za tak krátkou dobu fungující systém pro každou domácnost je dost obtížné. Navíc musím přiznat, že jsem možná až příliš v zajetí domén, které má zaregistrovány včera zmíněný pan Žáček: internetgrátis.cz je celkem jasně mluvící. Je ovšem možné, že zůstane pouze u domény a skutečnost bude jiná.

Včera se ke mně ze dvou zdrojů dostala jiná zajímavá informace, která potvrzuje moji úvahu o tom, že by z Red Boxu mohla vyskočit vedle Internetového připojení také nabídka výhodného „železa“, prostřednictvím něhož by člověk k Internetu přistupoval. Podle této zprávy by jednou z variant měla být služba, obsahující připojení k Internetu a multimediální počítač s dvouročním servisem, dovozem a instalací zdarma. Tedy zdarma: na začátku byste sice neplatili nic, ale pak by vás to přišlo zhruba na jeden až jedna a půl tisíce korun měsíčně (jiný zdroj uvádí i konkrétní sumu 1400 Kč). Jinými slovy by šlo o podobný model, jaký zde již delší dobu úspěšně funguje v oblasti dotovaných mobilních telefonů. To by pro řadu lidí mohlo být zajímavé; nevylučuje to však ani možnost, že vedle této nabídky bude i varianta připojení zdarma pro uživatele, kteří už počítač mají.

Start celého projektu je načasován na 1. září, bude tedy zajímavé sledovat, co se z něj nakonec vyklube. I myšlenky, které rozvíjí Tomáš Holčík, mohou být naplněny: hlavním záměrem Contactelu jistě není přesouvání krabic s počítači, ale poskytování telekomunikačních služeb, takže i ta telefonie bude v té krabici zřejmě nějakým způsobem připravena, byť možná až v delším horizontu.

ebf - partner 1

Marek Antoš


Starší, související články:

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).