Hlavní navigace

Red Box se otevírá

1. 9. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

S blížícím se datem uvedení Red Boxu se zpřesňují i informace o tom, co by se v něm mělo objevit. Jak jsme již psali dříve, půjde o kombinaci Internetu a multimediálního počítače s náběhem na IP telefonii od Contactelu. To všechno za velmi výhodných podmínek a navíc velmi brzy.

Již jen několik dní nás dělí od oficiálního otevření červené krabice, na rozdíl od mých původních předpokladů se tak nestane dnes, tedy 1. září, ale až v pondělí 6. září – to už zřejmě podle odhadů Contactelu budou doma z prázdnin i ti největší opozdilci. Již nyní je však krabice dost důkladně prozářena rentgenovými paprsky nejrůznějších zvědavců, nás nevyjímaje, takže velké překvapení se konat nebude. Tedy jak se to vezme: největším překvapením by asi bylo, kdyby se splnily všechny – občas protichůdné – spekulace, které se v posledním týdnu kolem Red Boxu vyrojily a v malé míře se ještě jistě i vyrojí. Ostatně neprozradím nic, co by se prozradit nemělo, když řeknu, že Víťa Sém pro vás chystá do zítřejšího vydání Lupy článek, obsahující informace o Red Boxu, které ještě nikde nezazněly.

Definitivně se tedy zdá byt jasno v tom, že tím nejhmotnějším obsahem Red Boxu bude železo, tedy konkrétně multimediální počítač v barvách firmy Comfor. Konkrétně má jít o Celeron 366 MHz s 15" monitorem a faxmodemem od firmy Well. Součástí balíku bude také připojení k Internetu prostřednictvím Contactelu na dobu dvou let. Zajímavostí je dodávka až do domu a samozřejmě záruční servis v ceně. Ta je na celé věci úplně nejzajímavější: 32 tisíc korun českých včetně daně z přidané hodnoty. Přesná konfigurace počítače sice ještě není známa, ale je evidentní, že jde o Contactelem dotovanou cenu. Platí i varianta leasingu, o které jsme psali minulý týden: pokud nebudete chtít platit hned, budete mít možnost splácet počítač po dva roky částkou – zřejmě – 1499 korun měsíčně, což je velmi slušné a množství lidí, kteří si takový počítač mohou dovolit, se tak značně rozroste.

Contactel podle zcela neověřených informací agentury Jedna pani povidala hodlá do celé věci investovat 60 milionů korun. Není ovšem zřejmé, zda se má jednat jen o peníze, určené na dotování cen počítačů, nebo zda je v tom započtena i reklamní kampaň, případně ještě něco jiného. Ze stejných zdrojů pochází i informace o tom, že zcela zdarma a pro každého by měl být přístup k Internetové poště – je ovšem otázkou, zda to má vůbec smysl ve světle konkurence VOLného Internetu, a zda Contactel pod vlivem kroku Video On Line poněkud neupraví svoji strategii.

Ze všeho nejlegračnější však je, jakým způsobem se tato informace dnes rozšířila po českých zpravodajských serverech. Již minulý týden mne několik čtenářů upozornilo na skutečnost, že do výloh Comforu se montují světelné krabice s nápisem Contactel – autorizovaný distributor. Dokonce přímo do komentáři k jednomu článku o Red Boxu jistý čtenář napsal, že v Red Boxu bude počítač od Comforu. Kompletnější informace však získal až jiný čtenář, který nelenil, do Comforu rovnou zašel a vyzpovídal jednoho z prodavačů. Výsledky svého zjištění pak rozeslal v průběhu včerejšího dne mailem do svých – zřejmě – oblíbených Internetových zpravodajských serverů. Pokud jsem dobře počítal, bylo nás tam rovných pět, jako od Poláčka.

Abych pravdu řekl, tohle se mi na Internetové žurnalistice líbí snad ze všeho nejvíc: není to monolog velebných redaktorů-kmetů, kteří čtenářům důležitě odkrývají kousky svého moudra, ale skutečný dialog se čtenáři, kteří často přinášejí kousky informací a skládají tak celou mozaiku, která se pak může šířit dál.

Jen mne mrzí, že tento iniciativní čtenář nedal najevo, zda je svolný se zveřejněním svého jména. Rozhodně by si to zasloužil. :-)

Marek Antoš


Starší, související články:

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.