Hlavní navigace

Šéf Novy: Digitalizace mě zklamala. Kromě Barrandova tu není nikdo nový

13. 5. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
13. 5. 2011

Televizní digitalizace v Česku zdaleka nenaplnila původní představy, že zde vzniknou až dvě desítky nových televizí bez nutnosti, že by divák za jejich příjem platil. Myslí si to generální ředitel televize Nova Jan Andruško, který pro tuto televizi jako právník pracoval právě na procesu digitalizace. Pokud mám odpovědět jednou větou, tak bych řekl, že pro mě to určitě zůstává pod očekáváním, které jsem měl na začátku toho procesu, prohlásil Andruško ve čtvrtečních Impulsech Václava Moravce na Rádiu Impuls.

K TÉMATU: Bývalý ředitel Novy Dvořák: Stát digitalizaci úplně zavrhnul

Jsou tady společnosti, které dostaly licenci, drží ji, někdo si ji ani nevyzvednul, ale těch, kdo začali vysílat a nebo respektive kdo v tuto chvíli vysílá? Z těch nových je to jenom televize Barrandov, konstatoval šéf Novy. Jeden multiplex se de facto nerozběhl, protože nejsou klienti, multiplex 3 je naplněn snad ani ne z půlky, to znamená, pozice tam jsou, bylo by možno divákovi přinést další programy. My ty programy máme připravené, já věřím, že i konkurence ta nejsilnější něco má, ale nemáme licenci a není možno jakoby v tomto dál postoupit.

ČTĚTE TAKÉ: Šéf Novy: Souběžné vysílání analogu a digitálu nás zatím stálo 45 milionů

Do ukončení procesu televizní digitalizace, tedy do 30. června 2012, totiž mohou licence pro celoplošné zemské digitální vysílání získat pouze zákonem stanovené televize. Jde buď o vítěze licenčního řízení na první digitální televize z roku 2006 (mezi ně patří i televize Barrandov), kompenzační programy stávajících komerčních televizí Nova a Prima za to, že se dobrovolně a předčasně vzdaly analogových kmitočtů, a programové sítě dvou skupin regionálních televizí, které sdílí či sdílely analogové kmitočty s televizí Prima.

NAPSALI JSME: Nova hrozí státu další arbitráží, pokud zachová reklamu v České televizi

V multiplexu 3, který je takřka celý volný, by ale mohla začít vysílat jakákoli televize, která má alespoň kabelovou nebo satelitní licenci. Dostala by se do něj formou převzatého vysílání, ale o registraci takového programu by musel požádat operátor sítě, tedy v případě multiplexu 3 společnost Czech Digital Group ovládaná Českými Radiokomunikacemi. Dá se samozřejmě nějakým způsobem do toho multiplexu dostat, ale z hlediska investice už je to vždycky rizikovější, potvrdil v rozhovoru pro Impuls Andruško.

K VĚCI: Nova potvrdila, že připravuje nové tematické kanály. Jeden už brzy

Nova má v tuto chvíli připraveny projekty pro 11 nových tematických kanálů. Ty projekty jsou připraveny, jsou připraveny k implementaci, rozhodujeme se, kdy to uděláme, myslím si, že je vysoká pravděpodobnost, že to uděláme ještě letos, ale znovu říkám, že ten trh reklamy televizní je poměrně zklamáním, zejména v tom posledním období, vysvětlil šéf Novy. Minimálně jednu televizi finalizujeme úplně do stavu, kdy je možno ji implementovat kdykoliv, to znamená nasadit do vysílání, dodal.

BRANDstorming tip2

VÍCE: Nova si registrovala další čtyři názvy nových kanálů, i Nova Action

Jak bude ten kanál zaměřen a který z nich půjde první na trh, to je těžko teď říct, to nechci se k tomu příliš detailně vyjadřovat, ale samozřejmě kanál zaměřený na ženského diváka je jednou z variant, to je zjevné, odpověděl Andruško na dotaz, zda by nemělo jít o televizi pro ženy podobnou té, kterou majitel Novy provozuje na Slovensku, ve Slovinsku a Rumunsku (TV Doma a Acasa TV). Nova má momentálně u patentového úřadu registrované názvy a loga programů Nova Doma, Nova Lady, Nova Music, Nova Kids, Nova Cartoon, Nova Hobby, Nova Family, Nova Men, Nova Action, Nova Zone a Nova Arena.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).