Hlavní navigace

Ředitel polské veřejnoprávní televize TVP brání tamní radě v jednání

18. 9. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
18. 9. 2009

Polská veřejnoprávní televize TVP je v našich médiích nyní zmiňována v souvislosti se spuštěním nekódované satelitní platformy. Uvnitř této instituce ale probíhají spory mezi regulační radou a kontroverzním ředitelem Piotrem Farfałem, který se do čela televize dostal coby dlouholetý představitel neonacistické scény. Do funkce ho jmenovala ultrakatolická strana Liga polských rodin na konci loňského roku.

Ředitel Farfał je známý svou kontroverzní minulostí, jenže dává o sobě vědět i v současnosti. Jeho spory s kontrolním orgánem TVP vyústily až do blokace jednání rady. Server ČRo Digital uvádí, že dozorčí rada televize v novém složení není Farfałovi nakloněna. Poprvé se měla sejít včera dopoledne a polské deníky spekulovaly, že Farfała odvolá z funkce. Ředitel TVP ale vyřešil situaci po svém a to poměrně extrémně – napadl jmenování nové rady u soudu, její schůzi svévolně zrušil, pracovníkům její kanceláře dal volno a ochrance televize nařídil, aby členy rady nevpouštěla do budovy.

Cloud23

V budově zároveň náhle přestaly fungovat všechny výtahy kromě jednoho, a zaměstnanci televize dostali nařízeno, že nesmějí používat schody. Podle deníku Gazeta Wyborcza se radní nedostali dál než do vstupní haly. V Polsku se tak možná rýsuje malá televizní revoluce, ale nezabarikádují se redaktoři zpravodajství, nýbrž ředitel televize.

ČRo Digital připomíná, že neonacistická minulost ředitele TVP dovedla například známou kulturní stanici Arte k přerušení veškeré spolupráce s TVP, dokud bude jejím generálním ředitelem člověk, jehož názory jsou „v rozporu s hodnotami Arte“.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).