Hlavní navigace

Řediteli Českého rozhlasu opět hrozí odvolání, podle radních porušil zákon

17. 12. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
17. 12. 2008

DOPLNĚNO Generálnímu řediteli Českého rozhlasu Václavu Kasíkovi opět hrozí, že někteří členové Rady ČRo vyvolají hlasování o jeho odvolání. Radní si k tomuto kroku připravili půdu na dnešním veřejném zasedání, když šesti hlasy proti dvěma odhlasovali, že Kasík porušil zákon jmenováním Libora Křivky do funkce vedoucího a posléze ředitele kanceláře generálního ředitele ČRo.

ČTĚTE TAKÉ: Václav Kasík čelí dalšímu obvinění Rady ČRo, že porušil zákon

Křivkovo jméno se objevuje v seznamech komunistické vojenské kontrarozvědky, přitom měl podle zákona před nástupem do funkce předložit čisté lustrační osvědčení, nebo alespoň čestné prohlášení, že jej má. Křivka však žádné prohlášení ani osvědčení neodevzdal a jeho údajné působení v kontrarozvědce se prokázalo až po sedmi letech působení v ČRo letos v létě. Kasík jej poté okamžitě odvolal a rozhlas s Křivkou rozvázal pracovní poměr.

Generální ředitel ČRo tvrdí, že o Křivkově minulosti nevěděl a lustrační osvědčení po něm požadoval prostřednictvím personálního oddělení rozhlasu, na které delegoval povinnost vyžádat si tento dokument od všech zaměstnanců, u kterých si to zákon vyžaduje. Jakmile se v médiích objevily informace o Křivkově údajném angažmá v kontrarozvědce, ředitel Kasíkova sekretariátu rezignoval a na vlastní žádost ukončil pracovní poměr v ČRo. Přesto radní trvají na tom, že Kasík jako statutární zástupce ČRo porušil zákon.

Sám Křivka působení v komunistické vojenské kontrarozvědce odmítá a tvrdí, že jeho jméno se objevilo v seznamech, aniž by o tom věděl. Proto jsem už učinil kroky k tomu, aby o neoprávněnosti tohoto stavu rozhodl nezávislý soud, protože moje svědomí je v této věci čisté. Sám jsem navrhl generálnímu řediteli svoji rezignaci a on ji přijal. Nic mě nebránilo zůstat v pracovním poměru na jakékoli řadové pozici, ale sám jsem navrhl jeho ukončení dohodou a generální ředitel to přijal, sdělil Křivka serveru DigiZone.cz, jakým způsobem letos v létě opustil ČRo.

Ke stejnému závěru jako Rada ČRo, tedy že Kasík porušil lustrační zákon, došly i tři nezávislé právní posudky, které si rada nechala k tomuto případu zpracovat. Zákon nehovoří o tom, že by generální ředitel měl na někoho delegovat svoji povinnost, řekl Kasíkovi na dnešním zasedání Rady ČRo její člen Antonín Zelenka. Radní poté odhlasovali nejen to, že Kasík porušil lustrační zákon, ale také že se s touto kauzou obrátí na legislativní odbor Poslanecké sněmovny a poté kauzu uzavřou.

Václav Kasík vědomé porušování zákona na dnešním zasedání Rady ČRo odmítnul. Zároveň požádal, aby mu rada poskytla zmíněné tři právní posudky, do nichž zatím nemohl nahlédnout. Rád bych věděl, proti čemu bych se případně měl bránit a co rozporovat, řekl. Ze strany radních nejde o první pokus, jak Kasíka usvědčit z porušování zákona. Letos na jaře generálnímu řediteli odhlasovali výtku za údajné porušování zákona kvůli zachování analogového vysílání Radia Wave.

Cloud23

Stejná stanice měla být záminkou pro další usnesení o porušování zákona ČRo, když radní na říjnovém výjezdním zasedání v Ostravě tuto stanici nařknuli z propagace fašismu. Obvinění se ale nakonec ukázalo být liché a radní k údajnému fašismu na Radiu Wave nepřijali žádné usnesení.

Generálního ředitele ČRo lze odvolat pouze v případě, že opakovaně porušuje zákon a pro jeho odvolání zvedne ruku šest z devíti radních. Rada ČRo je v současné době nekompletní a má pouze osm členů. Minimálně dva z nich by pro Kasíkovo odvolání zřejmě nehlasovali, jeden je nerozhodný.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).