Hlavní navigace

Reflex: Berkova RTA natáčí kompromitující reportáž o naší kolegyni

6. 9. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
6. 9. 2010

Majitel Regionální televizní agentury (RTA) Jaroslav Berka nechal podle týdeníku Reflex natočit kompromitující reportáž o redaktorce Adéle Knapové, která v tomto časopise vydala článek „Vejce a jitrnice se značkou ČT“ o spolupráci Berkových firem s Českou televizí. Text se týkal především dokumentární reality show Malá farma, kterou pro brněnskou ČT vyrábí Berkova společnost Czech info pod vedením bývalého generálního ředitele zpravodajské televize Z1 Martina Mrnky.

K TÉMATU: Reality show Malá farma pro Českou televizi vyrábí firma Jaroslava Berky

Jaroslav Berka, majitel serveru Česká média a přítel generálního ředitele ČT Jiřího Janečka, se rozhodl potrestat novináře, kteří napsali o jeho podivných zakázkách pro Českou televizi. Některým telefonuje a nadává, o redaktorce Reflexu Adéle Knapové nechal kvůli jejímu textu Vejce a jitrnice se značkou ČT (vyšel v Reflexu č. 35) natočit reportáž, uvádí Reflex na svém webu v textu podepsaném „redakce“.

ČTĚTE TAKÉ: Jaroslav Berka si registroval logo Malá farma, počítá s prodejem bioproduktů

Pamflet o Knapové natáčí Berkova agentura RTA. Přitom už když reportáž Reflexu o takzvané reality show Malá farma vznikala, objevila se od kolegů z jiných médií i z prostředí ČT varování, že Jaroslav Berka si to určitě nenechá líbit, dodává web. Reportáž o Knapové má natáčet redaktorka pražské RTA Barbora Půlpánová. Řekla mi, že o mně natáčí proto, že jí Martin Mrnka řekl, že se mu nelíbí, co jsem o něm napsala, popisuje na webu Reflexu Knapová.

NAPSALI JSME: Reality show Malá farma nabídnul ČT bývalý ředitel Z1 Martin Mrnka

Nenatáčela jsem kompromitující reportáž o Knapové, sháněla jsem pouze dílčí rozhovory k rozsáhlejší reportáži o způsobu využívání zdrojů novinářů a jejich ověřování. Práci na reportáži převzal minulý týden můj kolega, řekla serveru DigiZone.cz Půlpánová. S Knapovou jsem mluvila v pátek po telefonu a chtěla po ní reakci na tvrzení Víta Bárty a Martina Mrnky, kteří uvedli, že výpovědi, ať už Mrnky nebo Bártova kolegy, překroutila. To samé udělala s naším telefonickým rozhovorem, dodala.

MM socky3

Rozhodně popírám, že bych jí řekla, že reportáž natáčím proto, že se Martinovi Mrnkovi nelíbí, co o něm napsala. Říkala jsem jí, že podle mých zdrojů jsou v jejím článku nepravdy, ať mi tedy prozradí, jakým způsobem si informace ověřovala. Na to jsem bohužel žádnou oficiální reakci nedostala, protože přestala zvedat telefon, když jí volali kolegové, aby s ní rozhovor natočili, přiblížila Půlpánová.

Jaroslav Berka reagoval na obvinění z natáčení kompromitující reportáže satirickou zprávou na svém webu Česká média. Reportáž o zdrojování reportáží a Adéle Knapové zveřejní Česká média později. Došlo k rozhodnutí, že v tak zásadních záležitostech je nutné rozhodovat, stejně jako v Reflexu, tajným kolektivním hlasováním, píše na závěr textu.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.