Hlavní navigace

Regionálky mají zájem o vlastní celoplošnou televizi, ročně by vyšla na čtvrt miliardy

22. 11. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Regionální televize bojují o své místo na mediálním trhu. Velkým stanicím vyčítají, že se zpravodajství z krajů věnují pouze tehdy, pokud je v něm nějaký „konflikt“.

Regiony chtějí vytvořit nový obraz o dění v Česku

Lokální stanice, které jsou součástí Asociace regionálních a lokálních televizí (ARLT), v současné době je jich okolo patnácti, by v budoucnu rády provozovaly vlastní celoplošný kanál, který by dával prostor právě regionům. Vede je k tomu fakt, že na velkých televizích nedostávají regiony v podstatě skoro žádný prostor. Podle ARLT je sice pravda, že například Česká televize vysílá Události v regionech a krajům se věnuje také v dalších relacích, ale podle členů asociace nejde o zpravodajství, které by bylo v daných oblastech žádáno. Možnosti vzniku kanálu zaměřeného na regiony s celostátní působností se věnovala i historicky první konference asociace, která se konala tento týden v Praze.

Máme tu dva typy celoplošného zpravodajství, jeden je veřejnoprávní a druhý produkuje soukromý sektor. Máme pocit, že bychom dokázali vytvořit úplně nový obraz o dění v České republice prostřednictvím autonomního regionálního zpravodajství pro který hledáme technický rámec. Dnes je to regionalnitelevize.cz se satelitní distribucí, ale je jasné, že bez terestrického digitálního pokrytí České republiky je to velmi řídké, nastínil serveru DigiZone.cz myšlenku předseda ARLT Jan Dudek. Celý projekt ale pochopitelně naráží na několik úskalí, která si zástupci regionálních televizí velmi dobře uvědomují. Hlavně jde o finance. Projekt by nebyl úplně levnou záležitostí.

Česká televize si podle regionálních televizí "vyzobává" z jednotlivých krajů především to dění, které obsahuje nějaký konflikt
Repro foto: Česká televize

Česká televize si podle regionálních televizí „vyzobává“ z jednotlivých krajů především to dění, které obsahuje nějaký konflikt

Roční chod stanice by vyšel přibližně na čtvrt miliardy

Jan Dudek z Asociace regionálních a lokálních televizí hovoří o tom, že pro fungování tohoto projektu by byla ročně nutná investice přibližně čtvrt miliardy korun. Měsíčně jde tedy o částku okolo 20 milionů. Přijde vám to hodně? Dudek oponuje: V této částce by byla započtena distribuce terestrická, distribuce satelitní a provoz zhruba dvacítky regionálních studií v České republice, tedy bez centrální dramaturgie. Otázkou pochopitelně je, kde by tolik peněz regionální televize vzaly. Možností je několik. V minulosti například zástupci lokálních televizí vyslovili myšlenku, že by si mohli sáhnout na část peněz z koncesionářských poplatků určených České televizi. Tato možnost ale není příliš reálná.

Myslím si, že mnohem průchodnější způsob financování by mohl vést přes Ministerstvo pro místní rozvoj. Finanční zdroje lze bezpochyby hledat na více místech. Bylo by úplně ideální, pokud by se tato zpravodajská síť o sebe dokázala dílem postarat sama, to znamená, že rozhodně nechceme rezignovat na komerční peníze. Jakmile denně generujete nějaký aktuální obsah, můžete generovat také peníze z nějaké reklamy, domnívá se šéf ARLT, který by tedy financování viděl v optimálním případě rozdělené mezi výnosy z reklamy a podílem z koncesionářských poplatků: Tyto peníze jsou ale velmi daleko a jsou velmi dobře chráněny hradbami. Dudek ale zmiňuje i dotační tituly. I to je ale cesta, která se nebude měřit na týdny nebo měsíce, dodává.

Ročně by chod celostátního kanálu z regionálním zpravodajstvím vyšel přibližně na 240 milionů korun. Částka je to na první pohled poměrně vysoká, nicméně je do ní započítána distribuce signálu i chod studií
Foto: isifa/Lidové noviny/JINDRICH MYNARIK

Ročně by chod celostátního kanálu s regionálním zpravodajstvím vyšel přibližně na 240 milionů korun. Částka je to na první pohled poměrně vysoká, nicméně je do ní započítána i distribuce signálu a chod studií.

Velké televize prý nemají o nekonfliktní témata zájem

Regionální zpravodajství, které v současné době vzniká ve velkých televizích, je podle Jana Dudka řízeno centrální poptávkou, to znamená, že vůbec neodpovídá skutečným potřebám lidí žijících v dané oblasti. Existuje problematika na centrální úrovni a oni jdou problematiku rozprostřít a poptají se, jak se řeší toto a toto tam a tam. Takto vzniká regionální zpravodajství. V našem pojetí by zpravodajství vznikalo z toho, co naši kolegové vygenerují a stejně by se tam našla témata, která jdou dnes obráceně, konstatuje Dudek, který stejně jako ředitelka regionálnitelevize.cz Eva Stejskalová dlouhodobě bojuje za zájmy malých a menších televizních stanic.

Na historicky první konferenci ARLT zazněla také kritika velkých televizí, konkrétně jejich postojů k některým tématům. Zástupce Strakonické televize Robert Malota uvedl příklad, kdy se v tomto regionu otevírala nová škola za tři sta milionů korun a pro danou oblast tak šlo o významnou událost. Oslovil jsem jednoho známého z České televize, který mi odpověděl, že o to nemají zájem, protože jim tam chybí nějaký konflikt. Když se otevírá stavba za několik set milionů, přijde mi to zajímavé samo o sobě, naznačil jednu z výtek šéfredaktor Strakonické televize Malota. Tento program mimochodem považuje za největší úspěch to, že se mu podařilo proniknout do kabelové sítě operátora UPC, byť pouze analogové.

BRAND23 Workshop

Digitální rozhlas může být užitečný v době povodní, věří Marcel Procházka
Foto: VLP/Isifa

Velkou roli hrají regiony ve veřejnoprávní televizi například v době povodní

Stejskalová: Regionální TV jsou závislé, pojďme to změnit

Ředitelka regionálnítelevize.cz Eva Stejskalová už po několikáté zopakovala, že situaci regionálních kanálů nevnímá jako dobrou, a to právě proto, jak jsou financované. Řada z nich dostává peníze především z rozpočtů měst a obcí. Pokud je tu kritika, že jsou tyto stanice závislé, pak je to kritika oprávněná. Pojďme tedy učinit něco, co tyto televize učiní nezávislými a nebudou muset každé čtyři roky klepat na dveře radnic a škemrat o to, aby mohly žít. To je pochopitelně špatně, uvádí Stejskalová, podle které je potřeba regionálních stanic jednoznačná a argumentuje: Česká televize nedokáže tuto roli splnit, protože má třeba dva redaktory na dva kraje. Prostor by ve vysílání byl, ale raději se vyplní něčím jiným.

Jako jednu z možností financování regionálního zpravodajství vidí i Stejskalová v tom, že Česká televize by mohla část regionální tvorby nakupovat od lokálních stanic. Fungovalo by to podobně jako například v sousedním Německu nebo třeba Kanadě, a dokonce, co jsem nedávno zjistila, i v Indii. Nechceme vymyslet něco, co je nové. Nové by to bylo u nás, ale jinde to funguje velmi úspěšně. V Německu se skutečně tvoří zpravodajství odspodu, a to si myslím, že je to, co lidi zajímá. Lidé se dívají na regionální zpravodajství tak, aby pro ně bylo aktuální. Tohle dokáže nejlépe postihnout skutečně regionální televize, která má v daném místě štáby a lidi v daných oblastech zná, uvedla ředitelka regionáílnítelevize.cz.

Souhlasíte s postojem regionálních televizí?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).