Hlavní navigace

Regionální DVB-T síť 1 míří do Prahy, televize chce oslovit vstřícnou cenovou politikou

18. 4. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Do půl roku odstartuje v Praze další digitální multiplex, za kterým bude stát tentokrát českobudějovický podnikatel Ivo Brabec. Má ve velké konkurenci ještě šanci prorazit?

Programy bude šířit v kompresi MPEG-2

Které programy se v novém multiplexu objeví? To nechtěl českobudějovický podnikatel Ivo Brabec prozatím komentovat. Sdělil však, že všechny stanice by měly být šířeny v kompresi MPEG-2. Máme rozjednané dva zákazníky, kteří mají evidentní zájem o šíření v našem multiplexu, ale nechci zatím prozrazovat, o koho půjde, protože bych mohl nahrát konkurenci, uvedl Brabec, který zároveň připustil, že by se v této síti mohly objevit programy, které jsou šířeny už v jiných multiplexech, konkrétnější však být nechtěl.

Možnost, zdali by se mohl v multiplexu objevit program, který bude konkurenční operátor nabízet v jiné kompresi, nevyvrátil. Server DigiZone.cz se snažil od českobudějovického podnikatele zjistit, zdali by se v tomto multiplexu mohla objevit například i regionalnitelevize.cz, která je v Praze šířena v nabídce konkurenčního operátora Prague Digital TV. Na tuto otázku ale odmítl Ivo Brabec odpovědět. Nechtěl bych ublížit obchodnímu vztahu regionalnitelevize a pana Pohla (Leoš Pohl, ostravský podnikatel, který za Regionální sítí 4 stojí, pozn. red.). Nebudu to komentovat, uvedl.

Bude regionalnitelevize.cz vysílat v Praze ve dvou multiplexech? Není to vyloučeno. 

Brabec: Zákazníky chceme oslovit především cenou

Hlavním důvodem, proč by se potencionální zákazníci měli o nový multiplex zajímat, je podle Ivo Brabce cena za distribuci signálu. Tu chce nabídnout českobudějovický podnikatel nižší než u konkurence. Rozhoduje cena, za kterou může zákazník vysílat. Myslím si a jsem přesvědčen o tom, že budou vznikat ještě další televize. V branži už se pohybuji hodně dlouho na to, abych lidi v ní znal. Potkávám se s nimi a je dost těch, kteří by televizi chtěli dělat, hlavně v Praze. Řada z nich si myslí, že pokud nebudou mít Prahu, jako kdyby neexistovali, konstatoval pro DigiZone.cz Ivo Brabec.

Na otázku, zdali se v novém multiplexu objeví stanice, které by mohly oslovit i mimopražského diváka, nebo zdali půjde o televize zaměřené případně jen na některé městské části hlavního města, Brabec odpověděl: Multiplexů, které prozatím pro Prahu fungují, je dost, ale když je srovnáte cenově, tak je to akorát. Malým stanicím se pochopitelně nebudeme vyhýbat. Regionální televize jsou ostatně všude těmi, které na digitální způsob distribuce přešly až jako poslední. Výhodná cenová politika by pro ně mohla být atraktivním hnacím motorem k tomu, aby se dostaly do širšího povědomí diváků a investovaly případně do vysílání a zvýšily tak svou atraktivitu.

Ivo Brabec nechtěl serveru DigiZone.cz podrobněji popsat, s jakou obchodní politikou za novými zákazníky přichází, ukazuje se ale, že multiplex bude fungovat s minimálními možnými náklady. Ty by dokonce měly být pro distribuci nižší, než je tomu u Regionální sítě 4, která svůj signál na 46. kanálu šíří z vysílačů Ládví, Strahov a Zelený pruh a stojí za ni právě ostravský podnikatel Leoš Pohl. Za signál v plné SD kvalitě si operátor Prague Digital TV podle předběžné obchodní smlouvy, kterou vyvěsil na svém webu, účtuje 199 tisíc korun měsíčně. Ceny konkurence jsem nezjišťoval, ale určitě to bude méně než částka, kterou jste uvedl, potvrdil Brabec.

Jednou z prvních změn, kterou Metropol provedla ve svém vysílání, bylo zrušení Ranního ladění s moderátorkou Petrou Slancovou.
Autor: repro foto TV Metropol

Prvním zákazníkem, který se objevil v konkurenční Regionální síti 4, byla TV Metropol. Jaká stanice si toto prvenství odnese v Regionální síti 1?

Malešice ožijí, dříve je využívala analogová TV Praha

Regionální síť 1 si pro svůj start vybrala jednu z nejlepších možných lokalit – komín Malešické spalovny. Krok je to zcela logický – České Radiokomunikace by konkurenci na své vysílače Žižkov a Cukrák nepustily, podobně je tomu i u dalších operátorů, například již několikrát citované společnosti Prague Digital TV. Navíc, zástupci Regionální sítě 1, nejsou první, které šíření z malešického komína, ježse tyčí do výšky 180 metrů, napadlo. V současné době odtud  svůj signál vysílá pražská verze Rádia Blaník na frekvenci 87.8 MHz, není to ještě tak dávno, co to platilo i pro sesterské Rádio City. To se později přestěhovalo přímo na Žižkov.

Ale především! Komín malešické spalovny se v minulosti využíval i pro distribuci televizního signálu. Pamětníci si jistě vzpomenou na dnes již neexistující TV Praha, která tu šířila vysílání na kanálu 58 výkonem 500 Wattů. Kanál také vysílal ze Strahova. Jak připomíná web Pira.cz, tehdejší antény televizního vysílače v Malešicích byly běžného typu, tři pokrývaly území na západ, jedna mířila na východ směrem na Říčany. Lokalitu vytipoval kolega, který má velké zkušenosti se šířením signálu v Praze. Už v minulosti v této oblasti pracoval, uvedl českobudějovický podnikatel Ivo Brabec.

Pamatujete si ještě na TV Praha? Svůj signál šířila mj. právě z komína Malešické spalovny.
Autor: repro foto: YouTube

Pamatujete si ještě na TV Praha? Svůj signál šířila mj. právě z komína Malešické spalovny.

Vysílací technologie dodá společnost Radio Info

Ivo Brabec server DigiZone.cz prozradil, že vysílací technologie by měla dodat společnosti Radio Info, konkrétně Zdeněk Tichý. Ten je podle obchodního rejstříku jedním ze dvou jednatelů firmy, která sídlí na Praze 10. Ve společnosti drží podle jejích webových stránek 33% podíl. Radio Info funguje na českém trhu od roku 2002 a vysílací technologie dodávala například pro Českou televizi, Novu, Primu i již zmiňovanou společnost RTV Galaxie. Od dubna roku 2002 do současnosti realizovala naše firma celkem 48 televizních vysílačů, převaděčů, opakovačů a mikrovlnných vysílačů, uvádí společnost.

MM socky3

S tím, že firma nabídne služby i v oblasti DVB-T, věděla už dávno. Na svém webu píše: V blízké budoucnosti naše firma počítá i s realizací vysílacích bodů pro pozemní digitální televizi (DVB-T). Pro tuto oblast má rovněž vyvinutou technologii patentově chráněnou několika Užitnými vzory. Podnikatel Ivo Brabec počítá s tím, že multiplex bude fungovat prozatím výkonem 1 kW, k případným změnám, jako bude například navýšení výkonu, by mělo dojít později. Chod multiplexu chceme nejprve finančně zabezpečit, pak můžeme případně přistoupit k dalším krokům, konstatoval Brabec.

Multiplex musí odstartovat do půl roku od vydání povolení Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ), českobudějovický podnikatel, který za Regionální sítí 1 stojí, si však myslí, že to bude dříve. Bude to záležet na jednáních, která nás v horizontu čtrnácti dní čekají, potvrdil Ivo Brabec. Kolik zákazníků se v tomto multiplexu nakonec objeví, se ještě uvidí. Optimální by pochopitelně pro provozovatele bylo, kdyby se síť zaplnila celá. Připomeňme, že dva kanály pro regionální multiplexy už mají v Praze zkoordinované České Radiokomunikace, oba mají vysílat ze Žižkova, velkou neznámou zůstává budoucnost Regionální sítě 7, která kopíruje vysílače multiplexu 4, ale Radim Pařízek se k ní nehlásí.

Také Regionální síť 12, jak se nový multiplex Czech Digital Group označuje, bude vysílat z pražského Žižkova, stejně jako multiplexy 1 až 3.
Autor: Foto pro DigiZone.cz: Čestmír Polák

České Radiokomunikace chtějí šířit ze Žižkova dva regionální multiplexy. Kterými programy je ale naplní, je otázkou.

Myslíte si, že Regionální síť 1 dokáže připravit pro diváky dostatečně atraktivní nabídku?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.