Hlavní navigace

Regionální sítě Českých Radiokomunikací vyzkouší HbbTV, HDTV a Pay TV

13. 6. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pro další novinky, které vyžadují velký datový tok, firma potřebuje prodloužit stávající test DVB-T2. Experimentu ale v červenci vyprší oprávnění od telekomunikačního úřadu.

Testy hybridního vysílání HbbTV, vysílání televizních programů v HD kvalitě i experimentování s placenými programy chystají pro svoje regionální sítě DVB-T v Praze a dalších lokalitách České Radiokomunikace. Na dnešní konferenci Digimedia 2013 to řekl manažer této společnosti pro rozvoj služeb a strategie Marcel Procházka. Operátor podle jeho slov eviduje zájem stávajících zákazníků z celoplošných multiplexů 2 a 3 o možnost vysílat ve vybraných městech v HD kvalitě. Nespecifikoval však, o koho jde.

K TÉMATU: České Radiokomunikace získaly v Praze už druhou regionální síť pro DVB-T

“Připravené máme i testy dalších technologií, které však pro svoji náročnost na kapacitu sítě mohou proběhnout pouze v DVB-T2. Bude tedy záležet na tom, zda a za jakých podmínek budeme moci vysílání v tomto standardu nadále testovat,” prohlásil Procházka. Stávajícímu testu DVB-T2 v Praze a Plzni vyprší v červenci oprávnění od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Firma může žádat o jeho prodloužení na dalších šest měsíců, ale podle Procházky by chtěla mít jistotu dlouhodobějšího experimentu.

MM socky3

ČTĚTE TAKÉ: Má smysl u nás zavádět placenou pozemní televizi? Rozhodně ano

Radní ČTÚ Pavel Dvořák na konferenci řekl, že žádný ze zájemců o testy DVB-T2 nemůže počítat s tím, že naláká na příjem tohoto vysílání desítky tisíc zákazníků a pak jimi bude vydírat stát, aby dostal řádný kmitočtový příděl pro síť DVB-T2.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.