Hlavní navigace

Regionální multiplexy nejsou na celostátní úrovni vidět, chybí jim propagace

8. 11. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Informací o lokálních sítích je na internetu poskrovnu, pokud vůbec nějaké jsou. Operátory tak v řadě případů zastupují fandové digitální televize, kteří tato fakta shromažďují.

Co se vysílá v lokálních multiplexech? Občas těžko říct

Pokud byste nebyli čtenáři našeho webu, pak byste pravděpodobně vůbec netušili, že v České republice už vysílá 15 regionálních sítí pro zemskou digitální televizi. Není se čemu divit. Tyto lokální multiplexy totiž nejsou na celostátní úrovni vůbec vidět. Jedním z mála míst, kde je o nich možné najít zmínku, je web Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), a to buďto jeho elektronická databáze, případně mapy pokrytí zemských sítí. Kritici pochopitelně mohou opáčit, proč by to mělo někomu vadit, když jde v některých případech o multiplexy, které mají minimální pokrytí a zasáhnou jen nepatrné území naši republiky? My můžeme tomuto tvrzení oponovat tím, že bychom rádi měli v těchto sítích pořádek.

Osobně se přiznám, že v regionálních multiplexech mám tak trochu guláš. Patnáct lokálních televizních sítí je už poměrně dost na to, aby zájemce ztratil přehled o tom, co se v těchto sítích nachází za kanály. V tomto případě tedy spíše spoléháme na naše čtenáře, kteří nám novinky z různých koutů republiky reportují a my jsme za to pochopitelně rádi. Jak se ukazuje, dění v regionech lidi zajímá, a tak například takové spuštění Kina Svět v Regionální síti 9 v severočeském Mostě vzbudilo nečekaný zájem. Vliv na může mít pochopitelně i skutečnost, že za tímto projektem stojí zkušený ostravský manažer Leoš Pohl, který shodou okolností provozuje i pražskou Regionální síť 4.

Regionální sítě nemají leckdy webové stránky

Jedním z velkých problémů regionálních multiplexů DVB-T je fakt, že většinou nemají ani vlastní webové stránky. Jasným příkladem jsou Regionální sítě 1 a 3 českobudějovického podnikatele Iva Brabce. Zadejte si schválně jeden z těchto multiplexů do vyhledávače a uvidíte sami, že žádný jejich oficiální web neexistuje. Pak se pochopitelně naskýtá otázka, kdo v těchto multiplexech vlastně vysílá. Platí to ale i pro Regionální síť 10, u níž doposud není našemu webu známo, kdo je jejím provozovatelem. Ví se tedy pouze to, že část multiplexu je označována jako „1a“ a pro své účely si ho vyhradila Česká televize, konkrétně tedy pro programy ČT 1 HD, ČT 2 HD, ČT Sport HD, ČT :DČT art.

Tuto skutečnost jsme se mimochodem dozvěděli jen díky tomu, že se o ní zmínila Česká televize na svých teletextových stránkách nebo v některé z tiskových zpráv. Pokud by redakce našeho webu nekontaktovala provozovatele Regionální sítě 9, ani o ní by asi příliš mnoho lidí nemělo povědomí. Multiplex si ale před nedávnem zpropagoval právě provozovatel Kina Svět, který, jak již bylo řečeno, do něho vstoupil jako klient. Všechna čest výjimkám. Jednoduchý web má například Regionální síť 7 společnosti Progress Digital, viz: http://www.progressdigital.cz/, Regionální síť 4 společnosti Prague Digital TV, v níž nalezneme mimochodem Slovak Sport, a také Regionální síť 12 operátora Czech Digital Group. Výjimkou jistě nebude v budoucnu ani Regionální síť 8 Českých Radiokomunikací.

Jednoduché webové stránky operátora Regionální sítě 7
Autor: repro foto progressdigital.cz

Jednoduché webové stránky operátora Regionální sítě 7

Operátoři spoléhají na to, že si vysílání zpropagují televize

Jasnou představu o propagaci svého multiplexu má například již jednou zmiňovaný českobudějovický podnikatel Ivo Brabec. Ten v nedávném rozhovoru pro server DigiZone.cz uvedl: Spoléháme na to, že klienti, kteří budou chtít s námi vysílat, tuto kampaň udělají. A spoléhám také na technická zařízení, že se každému na televizoru objeví informace o naladění nového multiplexu na novém kanálu. Spousta lidí sice tuto funkci vypíná, sám jsem to v době přechodu na digitální vysílání také udělal, protože se mi informace o nějaké novince objevovala na obrazovce snad každý druhý den, když se zapínaly a zkoušely vysílače v našem okolí, ale řada si tu funkci nechala zprovozněnou.

Asi těžko si lze ale představit, že by takovou reklamu udělala například slovenská TV8. Právě ta je součástí Regionální sítě 1 a například v Praze je jediným programem, který v tomto multiplexu vysílá. Otázkou je taktéž to, kolik diváků tento program v reálu na českém území sleduje, protože stanice není vůbec součástí peplemetrového měření, o kterém si sice jeho kritici mohou myslet leccos, ale nechtějí-li dopadnout jako Šlágr TV, musí ho zkrátka respektovat. Problémem lokálních multiplexů je zároveň skutečnost, že jsou šířeny z jiných lokalit, než velké sítě. Diváka tak může ke změně natočení antény donutit jedině atraktivní programová nabídka. Otázkou je, zdali do této kategorie patří právě zmíněná TV8 s věšteckými seancemi.

BRAND


Foto: Ondřej Hošt, DigiZone.cz

Šéfredaktor DigiZone.cz Jan Potůček při rozhovoru s českobudějovickým podnikatelem Ivo Brabcem.

Místní multiplexy propaguje Regionalnitelevize CZ i web

Jedním z propagátorů lokálního vysílání je šéfka Regionalnitelevize CZ Eva Stejskalová. Nebýt jí, řada obyvatel v lokalitách, kterých se to týká, by vůbec nevěděla, že nějaké malé sítě existují. Stejskalová se rozhodla jednotlivé oblasti Česka propagovat tak (a zároveň jim pomáhat), že zde bude spouštět lokální verze svého programu. První vlaštovkou byl projekt pro Roudnici nad Labem, kde začala vysílat mutace pro Litoměřicko. Jak ale šéfka Regionalnitelevize CZ uvedla v nedávném rozhovoru pro náš web, na řadu by měly přijít i další oblasti. V nejbližší době by mělo jít o Ústí nad Labem. Naopak Prahu prý propagovat třeba není, protože se dle jejích slov propaguje sama o sobě.

Záslužnou práci v propagaci regionálních multiplexů dělá ale i náš čtenář Miroslav Galko. Kromě svého aktivního působení na našem diskusním fóru a zodpovídání veškerých dotazů ohledně lokálních multiplexů spustil již před delší dobou svůj web TV Zpravodaj. Díky Galkovi se tak mohou zájemci dozvědět, jaká je aktuální situace na poli regionálních sítí v České republice. Jste to právě vy, naši čtenáři, kterým jsme za informace o regionálních multiplexech vděční. Ale kdo ví, třeba se polepší i operátoři lokálních sítí a do budoucna spustí i své oficiální prezentace, ze kterých se zájemce dozví alespoň základní fakta…

Sledujete programy z regionálních multiplexů?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).