Hlavní navigace

Regionální odpojování studií RTA v multiplexu 2 zřejmě zaplatí stát

22. 1. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
22. 1. 2010

Spor Regionální televizní agentury (RTA) s Českými Radiokomunikacemi o obchodní podmínky regionálního odpojování studií RTA z celostátního vysílání televize Prima v zemské digitální síti 2 spěje ke zdárnému konci. Podle předsedy Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavla Dvořáka by provoz regionálních headendů a poplatky spojené s odpojováním regionů na programové pozici televize Prima měl hradit Radiokomunikační účet ČTÚ.

K TÉMATU: Jak je to s regiony na Primě v digitálním vysílání?

Cloud23

Poplatky spojené s provozem headendů chtěly původně Radiokomunikace účtovat přímo regionálním televizím. RTA se proto obrátila na ČTÚ jako rozhodčí orgán a požádala, aby tento spor vyřešil. Studia RTA, která sdílí analogové kmitočty s televizí Prima, se momentálně do digitálního vysílání této televize v multiplexu 2 nepřipojují. ČTÚ je podle Dvořáka sice zbaví platby za provoz headendů, ale regiony budou muset Radiokomunikacím platit za šíření signálu. Předseda Rady ČTÚ to řekl serveru DigiZone.cz.

Na provoz regionálních headendů multiplexu 2 bude paradoxně vydělávat Česká televize prodejem svých reklamních časů. Právě z reklamních výnosů ČT je totiž financován Radiokomunikační účet ČTÚ, určený na úhradu technických řešení, jež si vyžádá na operátorech elektronických komunikací stát a vzniknou jim kvůli tomu vícenáklady.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).