Hlavní navigace

Regionální stanice se nadále pokouší o vznik televizní zpravodajské sítě

3. 12. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

„Celoplošné televize jsou komplikované, dostat solidní informaci do celoplošné televize je problém. V regionální televizi jsou informace z nejbližšího okolí,“ uvádí Jan Dudek z televizní asociace.

O vznik regionální zpravodajské sítě, která by menším televizím umožnila lepší kooperaci a postavení vůči konkurenci, se nadále pokouší tito vysílatelé. Taková síť by jim podle nich umožnila s co nejmenším úsilím budovat spolupráci, z níž by následně čerpali i televizní diváci. O skutečnosti, že role regionálních televizí je důležitá, svědčí i slova Jana Dudka, předsedy Asociace regionálních televizí (ARLT). Velmi významně se zvýšil podíl pokrytí České republiky digitálním terestrickým signálem provozovateli regionálního vysílání. K dnešnímu dni jde o území přibližně devíti krajů s významnými přesahy za jejich hranice, argumentuje Dudek.

K TÉMATU: Regionálky mají zájem o vlastní celoplošnou televizi, ročně by vyšla na čtvrt miliardy

Jan Dudek si mimo jiné myslí: Celoplošné televize jsou komplikované a dostat solidní informaci do celoplošné televize, je problém. V regionální televizi jsou informace z nejbližšího okolí a samotné redaktory informace i více zajímá. Regionální události jsou mnohem poutavější a týkají se konkrétně dané lokality. Jako Svaz měst a obcí České republiky máme zájem na tom, aby měly regionální televize lepší místo na slunci. Podstatné je, aby lidé dostávali informace ze svého okolí. Nepotřebují ohromovat a šokovat, chtějí zprostředkovat objektivní regionální informace.

Z ARCHIVU: Regionální televize chtějí veřejnoprávní síť. Po ČT požadují část poplatku

Vysílání regionálních televizí se soustřeďuje do multiplexu 3 operátora Czech Digital Group (CDG) a také multiplexu 4 společnosti Digital Broadcasting. Sem mimochodem přechází západočeské stanice Zak TV. Prostředky, které je nutné vynakládat na tento typ distribuce signálu, nejsou určitě malé. Pokud ovšem mluvíme o třech čtvrtinách pokrytí České republiky, pak je to jasný signál, že provozovatelé pomalu získávají na síle a tento základní předpoklad dalšího rozvoje televizního vysílání v regionech jsou schopni finančně zajistit, uvedl pro DigiZone.cz předseda ARLT. Významným pojítkem pro fungování těchto typů stanic zůstává Regionálnítelevize CZ.

MM socky3

NEPŘEHLÉDNĚTE: Západočeská TV ZAK po třech letech změní distribuci, odchází z multiplexu 3

Zdeněk Sláma, který stojí za tematickou stanicí Tip TV vysílající v multiplexu 4 na území Prahy a středních Čech, na druhém ročníku celorepublikové konference těchto stanic uvedl, že by nebylo špatné založení společné technologické pracovní skupiny. Často řešíme složitá nařízení. Bylo by dobré udělat krok dopředu v rámci asociace. Pojďme založit technickou pracovní skupinu při ARLT, která by technické požadavky, které přichází v rámci zákonného rámce, zpracovala tak, aby mohli členové i nečlenové využít všech poznatků. Je důležité, aby byly relevantní vůči zákonům. Dohodneme si podmínky a výstupy bychom dávali na web, navrhl Sláma.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.