Hlavní navigace

Regionalizace multiplexu 2 kvůli Primě? Problém dělá severní Morava

22. 12. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 115393
22. 12. 2008

České Radiokomunikace se chystají na vstupy regionálních televizí do zemského digitálního vysílání Primymultiplexu 2. Ani jedna z dvou skupin regionálních televizí, které s Primou sdílí analogové kmitočty a podle licenčních podmínek se s ní mají dělit o programovou pozici v digitálním vysílání (RTA a Regio Media), však zatím s ČRa nepodepsala smlouvu o vysílání v multiplexu 2. Serveru DigiZone.cz to řekl Jiří Vykydal, vedoucí útvaru rozvoje a investic ČRa.

ROZHOVOR: Kamil Levinský: Prima bude muset v digitálu snížit počet regionů

Jednání jsou v té úrovni, že potenciální zákazníci dostali od ČRa nabídku na tuto službu, a v tuto chvíli ji zvažují. Budou připraveny návrhy smluv tak, jak to vyžaduje zákon o elektronických komunikacích a budou vyvěšeny na webu ČRa, abychom dostáli všem zákonným podmínkám, řekl Vykydal. Zásadním problémem je odlišné pokrytí regionálních televizí v analogu a DVB-T. Kvůli němu bude podle Vykydala nutné upravit licenční podmínky regionálních televizí, nebo nastavení digitální sítě 2.

V úvahu podle Vykydala připadá rozdělení některých jednofrekvenčních sítí multiplexu 2 tak, aby některé vysílače dostaly jiné kmitočty, na nichž by mohly vysílat jednotlivé regionální televize. Technicky je možné spustit regionální vysílání v trošku jiném rozsahu než tak, jak bylo deklarováno v licenčních podmínkách, protože ty byly připravovány převážně s ohledem na současné analogové pokrytí regionů, vysvětlil Vykydal. Nutné podle něj bude jednání s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV).

KL24

Vykydal míní, že se ČRa podaří vyřešit regionální odpojování v rámci celostátního vysílání Primy v multiplexu 2 se stávající sadou 26 základních vysílačů, takže nebude třeba spouštět žádný další. Otázkou je severní Morava, především kvůli TV Morava. Ovšem na vyřešení této části republiky máme relativně dost času, protože to jsou regiony, kde se bude digitalizovat až v závěrečných fázích výstavby sítě 2, dodal Vykydal.

Regionalizaci multiplexu 2 se bude věnovat zítřejší rozhovor DigiZone.cz se zástupci operátorů multiplexů 1, 2 a 3

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).