Hlavní navigace

Reklamu na mobily O2 prodá Mafra a MicroMedia

24. 11. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 12703
Reklamu na mobilní portál O2 Active budou prodávat exkluzivně společnosti Mafra a MicroMedia. Kruh prodeje reklamy na mobilní portály našich operátorů se tím uzavírá, reklama vás teď dostihne i na mobilu.

Telefónica O2 na mobilní reklamě staví strategii svého mobilního Internetu, jeho mobilní portál O2 Active je pro zákazníky O2 zcela zdarma a operátor si představuje, že příjmy vyrovná prodejem reklamy. Jeho konkurenti přístup na své mobilní portály v některých tarifech zpoplatňují.

Jenže prodej reklamy znamená obracet se jinak a na jiný typ zákazníků. Již dříve společnost zkoušela prodávat reklamu do sponzorovaných SMS nebo lokálních informací vysílaných v rámci základnové stanice (Cell Broadcast), ale ačkoliv sama projekty označila za úspěšné, velká diverzita inzerentů zde vidět nebyla. I to byl důvod, proč O2 vypsalo výběrové řízení na prodejce mobilní reklamy v rámci svého portálu. To nakonec v listopadu vyhrála dvojice společností MicroMedia a Mafra, ta první z nich také dodává software pro odbavení reklam a měření sledovanosti.

Reklama na mobilním portálu O2 Active - stránka firmy

Mobilní portály operátorů dnes vytvářejí poměrně vysokou návštěvnost, u Vodafone jde o zhruba 250 000 unikátních uživatelů měsíčně, u O2 o 500 000 unikátních návštěvníků za měsíc, pravda ale také je, že návštěvnost roste především v poslední době v souvislosti se změnou tarifů. Konkrétně u O2 se počet zobrazených stránek na mobilním portálu od počátku roku zečtyřnásobil, portál je zdarma od listopadu 2007. Své hraje i rostoucí penetrace přístrojů podporujících XHTML.

MicroMedia je u nás známá mobilními verzemi služeb jako Líbímseti nebo Rande, dnes se zaměřuje na mobilní marketing a v této oblasti je také partnerem mobilního portálu Live společnosti Vodafone, pro který prodává mobilní reklamu stejně, jako nově pro O2. Mafra je zase známa především jako vydavatel novin a portálu iDnes, což zaručuje její zkušenosti s prodejem inzerce, má i mobilní verze svých služeb, ale kromě toho také v červenci 2007 koupila nadpoloviční podíl v Expansion Group, poskytovateli multimediálních služeb pro mobily.

Pokud vám chybí třetí operátor, pak dodávám, že T-Mobile uzavřel koncem září smlouvu o prodeji reklamy na T-zones se společností Crazy Tomato, i ta se specializuje na mobilní obsah a mobilní marketing.

Mobilní reklama

Reklama na mobilním portálu O2 Active

Na mobilní portály českých operátorů se reklama prodává podle doporučení MMA (Asociace mobilního marketingu), která předepisuje čtyři různé reklamní proužky (animovaný GIF) o celkové velikosti do 20 Kb, rozměry jsou vybírány podle rozlišení cílového mobilního telefonu. Z reklamy lze odkazovat do stránek nabízejících odeslání SMS, formuláře či spojení telefonního hovoru.

ebf - tip do článku - debata

Cena reklamy je citelně nad cenami obvyklými u klasické internetové reklamy, CPT (cena za tisíc impresí) se pohybuje kolem 600 korun, Vodafone ještě nedávno nabízel CPT 1000 korun. Výměnou za vyšší cenu operátoři slibují vyšší míru prokliku, ta se má pohybovat kolem dvou procent, tedy na desetinásobku obvyklé internetové míry u bannerů. Reklamu lze navíc do určité míry i cílit, u Vodafone například i na lokalitu, v níž uživatel žije, toto cílení se ovšem dělá podle fakturační adresy, poloha mobilu se nijak nezjišťuje.

Zda mobilním operátorům pomůže mobilní marketing nahradit klesající výnosy z hlasových hovorů a ospravedlnit investice do mobilních dat, se nejenom v českém případě teprve ukáže. Řada mobilních kampaní proběhla i u nás, zatím je ale těžké soudit, zda jde spíše o okouzlení z novoty, nebo trend, jenž neohrozí ani postupné zvyšování podílu zařízení s plnohodnotným prohlížečem.

Používáte mobilní portály?

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).