Hlavní navigace

Rezignací šéfa Českého rozhlasu je „kauza Duhan“ teprve na počátku

10. 10. 2015
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

TÝDENNÍ REVIZE – Peter Duhan opouští pozici šéfa veřejnoprávního média na vlastní žádost k 3. listopadu. Jak uvedl pro pořad Newsroom ČT 24, termín si prý vybral kvůli vstupu ČRo Plus na VKV.

Peter Duhan rezignoval na funkci šéfa ČRo

Mimořádné zasedání svolala na středeční odpoledne Rada Českého rozhlasu, která se měla zabývat otázkou možného porušení zákona ze strany generálního ředitele Petera Duhana, jenž nechal v rozhlase zaměstnat svého syna Andreje na pozici rešeršisty. Radní se domnívali, že tím Duhan hrubě porušil zákon, který však výslovně zakazuje v Českém rozhlasu zaměstnávat příbuzné a blízké členů Rady ČRo. Na jiném místě ale zákon zmiňuje, že obdobné nároky mají být uplatňovány i na generálního ředitele ČRo. Duhan, který tezi o porušení zákona odmítá, se středečního zasedání Rady ČRo nezúčastnil, podle mluvčího rozhlasu Jiřího Hošny je v pracovní neschopnosti.

Těsně před začátkem zasedání Rady ČRo Peter Duhan oznámil radním, že na svou funkci k 3. listopadu rezignuje. Informaci přinesl server E15.cz. Peter Duhan se rozhodl funkci opustit k 3. listopadu, hned od následujícího dne by měl vedení Českého rozhlasu převzít jeho zástupce, náměstek pro program René Zavoral. Ve funkci prozatímního ředitele rozhlasu by měl být maximálně tři měsíce, praxe v minulosti ukázala, že to může být déle (Peter Duhan byl prozatímním ředitelem skoro rok, než byl zvolen za řádného generálního ředitele). Nicméně zákon stanoví, že do tří měsíců od rezignace nebo odvolání generálního ředitele má Rada ČRo zvolit jeho nástupce. Radu Českého rozhlasu čeká rozhodování, jakým způsobem vybere nového generálního ředitele. Zákon nestanoví způsob výběrového řízení, v úvahu připadá otevřený konkurz nebo uzavřené výběrové řízení, do kterého by radní přizvali vybrané kandidáty.

Jan Potůček, Lukáš Polák: Sledovali jsme živě: Peter Duhan rezignoval, Rada ČRo jeho odstoupení přijala

Jan Potůček: Peter Duhan se „hodil marod“, na jednání Rady Českého rozhlasu o svém odvolání nepřijde

Lukáš Polák: Šéf Českého rozhlasu vydal veřejné prohlášení. Zákon jsem neporušil, tvrdí

Jan Potůček: Raději odstupte sám, vyzvali radní šéfa Českého rozhlasu. Ani náhodou, odmítl Duhan

Jan Potůček: Radní Českého rozhlasu: Prozatímním ředitelem nemusí být René Zavoral

Lukáš Polák: Na šéfa Českého rozhlasu čeká díky konkurenční doložce milionové odstupné

Mňau TV získala terestrickou licenci

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) udělila společnosti CE Media, provozovateli Mňam TV, terestrickou licenci pro novou stanici Mňau TV. Licence byla udělena na období dvanácti let. Podle základní specifikace má být nová stanice o domácích zvířatech, primárně psech, kočkách, koních a dalších zvířatech, která obklopují náš svět. Čtyřiadvacetihodinový program počítá s cílením pouze na Českou republiku. Stejně jako Mňam TV, i sesterská stanice bude dostupná v pozemní vysílání (DVB-T). Provozovatel dříve informoval, že kanál má být šířen v pozemním multiplexu 4.

Češi z průzkumů vycházejí jako jedni z největších milovníků domácích zvířat na světě, navíc existuje, a neustále vzniká, bezpočet materiálů vytvářených samotnými majiteli – obou těchto faktorů lze využít. Přímé zapojení diváků bude jednoznačně tvořit důležitou součást vysílání, uvedl v červencovém rozhovoru pro Hospodářské noviny spolumajitel CE Media Pál Milkovics. Podle původního plánu chtěl provozovatel stanici spustit do 15. října. Milkovics to řekl v interview pro DigiZone.cz na začátku září. Stanice bude mít o něco větší počáteční náklady než sesterská Mňam TV.

Lukáš Polák: Do pozemního vysílání míří další televize, „kočičí“ Mňau TV získala licenci

K Mňam TV brzy přibude sesterská televize Mňau

Prima stáhla z DVB-T své kanály v HD rozlišení

Mediální skupina Prima následuje svou konkurentku Novu v dostupnosti svých kanálů ve vysokém rozlišení (HDTV). V průběhu středy došlo v pražské Regionální síti 12 k ukončení šíření kanálů Prima HD a Prima Cool HD a jejich vysílání bylo nahrazeno stejnými programy ve standardním rozlišení (SD). Osud této sítě je tak v tuto chvíli nejasný. Ani Nova, ani Prima v současné době v HD kvalitě prostřednictvím pozemního vysílání DVB-T svůj signál nešíří. Terestricky je tak možné v Praze chytit v HD pouze stanice České televize (kanál 37) a na omezeném území i lokální TV13 ze Stodůlek (kanál 21).

Obě velké komerční televizní skupiny nyní soustřeďují své programy ve vysokém rozlišení na placenou distribuci. Prima HD a Prima Cool HD je v současné době k dispozici na satelitu u operátora Skylink, zákazníci IPTV služby O2TV (a některých dalších služeb) mohou naladit v nativním HD formátu i stanice Prima love HD a Prima Zoom HD. Verze kanálů Primy s vysokým rozlišením lze poznat jednoduše – vedle staničního loga jsou označeny symbolem HD. V minulosti byla součástí Regionální sítě 12 ještě stanice Óčko Expres, která pozdější HD vysílání překlopila do SD. Později televize přešla do Regionální sítě 8, která v současné době pokrývá přibližně 57 % populace.

Lukáš Polák: Prima následuje Novu, Pražanům vypnula kanály s vysokým rozlišením v DVB-T

Lukáš Polák: Prima oficiálně potvrdila vypnutí svých HD kanálů v pražském DVB-T

Stručně

Přesně před deseti lety, 5. října 2005, odstartoval specializovaný zpravodajský server DigiZone.cz. Jako vůbec první internetové médium zaměřené na digitalizaci televizního vysílání začal informovat o připravovaném vypínání analogové televize a postupu digitalizace v České republice.

Redakce: DigiZone.cz slaví 10 let existence, díky Samsungu otevírá placený obsah

5. říjen 2015 bude dalším důležitým datem pro televizi s ultravysokým rozlišením (Ultra HD). Na satelitu Astra, pozice 19,2 stupně východně, spustila vysílání nová stanice Insight UHD. K dispozici bude zájemcům, kteří mají Ultra HD televizor, případně set-top-box, ve čtyřikrát vyšší kvalitě obrazu, než jakou je Full HD.

Lukáš Polák: Na satelitu Astra startuje Insight UHD, další Ultra HD kanál i pro českého diváka

Vysílací práva pro všechny čtyři řady seriálu House of Cards, tedy včetně té, kterou bude vysílat americká videopůjčovna Netflix příští rok, koupila Česká televize na veletrhu Mipcom, který se konal ve francouzském Cannes.

Lukáš Polák: Seriál House of Cards se dostane do televize, ČT koupila práva pro všechny čtyři řady

Reportér a novinář Filip Horký končí po pěti letech v České televizi. Horký to oznámil svým odběratelům na sociálních sítích Facebook a Twitter. Po více než pěti letech končím v ČT. Bylo to úžasné období s největšími profesionály, od kterých byla radost se učit. Děkuji Ti ČT24! Byla a budeš i nadále mou srdcovou záležitostí, napsal Horký.

Lukáš Polák: Reportér Filip Horký opouští po více než pěti letech Českou televizi

Plnoformátová TV Barrandov po necelých dvou letech opět změnila logo svého hlavního kanálu a upravila ho do jedné linie s ostatními programy této televizní rodiny. Dominantním symbolem stanice nadále zůstává neuzavřená hvězda, která symbolizuje otevřenost směrem k divákům.

Lukáš Polák: TV Barrandov po necelých dvou letech opět změnila logo, sjednotila identifikátory stanic

Cloud23

Diváci slovenské televize JOJ se v pondělním prime time, tedy hlavním vysílacím čase, dočkali nového vizuálu tohoto komerčního programu. Změnou prošlo i samotné logo, které upustilo od využívání čtverce, a zachována byla jen spirála, která však také prošla modernizací.

Lukáš Polák: Slovenská TV JOJ nasadila po třech letech nový vizuál, změnila i staniční motto

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).