Hlavní navigace

Rio Media už má na optickém vláknu až do domu 50 tisíc domácností

8. 2. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
8. 2. 2011

Hranici 50 tisíc domácností připojených k optické síti vedoucí až do domu pokořila kabelová společnost Rio Media. Rio Media tak provozuje nejrozsáhlejší optickou síť nové generace v České republice. V současné době vybudované trasy optických kabelů měří celkově přes tisíc kilometrů, oznámila mediální zástupkyně společnosti Barbora Komínková. Firma poskytuje vedle placené digitální televize přes pevné připojení (IPTV) také internetové připojení, hlasové služby a analogovou kabelovou televizi.

K TÉMATU: RIO Media chce porazit UPC a O2TV lepší kvalitou

Do vybudování optické FTTH sítě jsme od roku 2008 investovali již více než 750 mil. Kč a tyto investice směřovaly jak do nákupu starších opticko-metalických sítí původních kabelových operátorů, tak i do výstavby nových optických sítí, nahrazující starší metalickou technologii. Naše síť je dnes dvouúrovňová. V první úrovni je kruhová páteřní topologie, v té druhé hvězdicová architektura (Point-to-Point FTTH), popsal generální ředitel Rio Media Petr Opletal.

ČTĚTE TAKÉ: RIO Media začne šířit kanály v rámci kabelu přes DVB-T multiplexy

V hvězdicové architektuře sítě jsou vedeny kabely s různými počty vláken tak, že pro každou domácnost se počítá s jedním optickým vláknem. Zůstávají nám tak rezervy i pro případ, že se nějaké vlákno zláme či jinak poškodí, vysvětlil Opletal. Optické vlákno až do bytu má podle šéfa Rio Media výhodu v tom, že jeho instalace je velmi nenápadná, firma ho vede trubičkou silnou 3,5 mm. Jediné, co je viditelné, je gateway, ze které pak vedou tři výstupy: pro set-top-box digitální televize IPTV, výstup pro počítač a pevný telefon, dodal Opletal.

MM socky3

ROZHOVOR: Petr Opletal: RIO Media si vedle IPTV ponechá i analogovou kabelovku

Rio Media provozuje kabelové sítě ve středních a severních Čechách, na severní a střední Moravě. Firma vznikla fúzí několika menších poskytovatelů IPTV, kabelové televize a internetového připojení a nyní má na 120 tisíc aktivních zákazníků. V dosahu její sítě je pak až 350 tisíc domácností. Jednou ze specialit Rio Media je poskytování televizních programů ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV).

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.