Hlavní navigace

Riziko mobilního malware ve firmách?

23. 4. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Již čtvrtina firem, tedy alespoň těch amerických, se setkala se škodlivým softwarem na mobilních zařízeních. Znamená to, že nastává doba, kdy i váš telefon bude už doopravdy potřebovat antivirus?
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Nedostatečné zabezpečení, nedostatečné řízení infrastruktury a konečně i u nás běžně využívaná praxe, kdy zaměstnanci používají v práci (a jménem snížení investičních nákladů i pro práci) svá vlastní zařízení, zřejmě stojí za tím, co vypadá jako trend nárůstu mobilního malware v obchodním sektoru. Pravda, různí tak řečení analytici ve snaze podpořit ten správný bezpečnostní produkt před něčím podobným varují již léta. Je ovšem možné, že se jejich sny zvolna začínají naplňovat?

Možná ano. Rozvoj chytrých telefonů dospěl do bodu, kdy už se v praxi příliš nerozlišuje, mezi smartphonem a tradičním zařízením. Ceny chytrých telefonů jsou velice nízké, permanentní datové spojení je standard, nad kterým se už skoro nikdo nepozastaví. Dokonce i uživatelé, kteří by jinak byli hodnoceni  jako konzervativní, si zvykají do svých mobilních zařízení instalovat programy a nepovažují to za projev výrazné IT kompetence. Přitom mnozí z nich na mobilních zařízeních nedodržují zásady alespoň elementární bezpečnosti, které jsou schopni akceptovat na PC.

MMF24

Kombinace všech těchto okolností a faktu, že firmy ve snaze ušetřit nechají zaměstnance pracovat s jejich přístroji, neřídí aktivně jejich bezpečnost a často si nepřipouštějí žádná rizika stojí podle mého názoru za nárůstem mobilního malware ve firmách.  Jeho řešením ale není žádný bezpečnostní produkt. Problém, jehož příčina se nachází v hlavě, totiž nic jiného než hlava nevyřeší.

Firemní administrátoři a nejen oni by si měli uvědomit, že mobilní zařízení už dávno nejsou pouze užitečnými pomocníky, ale že se mohou stát vážným problémem. A že je potřeba s nimi začít v tomto ohledu pracovat na základě podobných politik jako s konvenčními počítači. Pak je dobrá šance, že se riziko mobilního malware sníží. V každém případě náš firemní, a nejen firemní, mobil bude patrně už konečně potřebovat antivirus.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).