Hlavní navigace

Robodrone: V srpnu náš nový dron unese patnáctikilový ba­lík

31. 7. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Snímání průmyslových objektů, hledání lidí termokamerou, ale třeba brzy i postřik vinic. To všechno může přinést „dronová revoluce“. Na její vlně už surfují i brněnští Robodrone.

Drony nad Brnem se začínají vznášet s logem Robodrone Industries. Název jako z komixového filmu, zkušenosti z Microsoftu a Cisco Systems, a prosvítající šediny zakladatelů firmy jsou charakteristické pro první tuzemskou společnost, která naskočila na boom kolem robotických vznášedel a vyrábí vlastní modely.

„Elektroniku si necháváme dělat v Číně a montujeme si to u nás. Nový model s označením Strix bychom měli mít hotový během srpna a oproti současnému by měl mít až trojnásobnou nosnost,“ tvrdí spoluzakladatel firmy Martin Kaftan. Znamená to třeba kamery s vyšším rozlišením, noční vidění s laserovým přisvícením nebo třeba další, náročnější zařízení. 

Jednotlivé modely se firma rozhodla pojmenovat podle ptáků. „Po současném ledňáčkovi (Kingfisher) bude v srpnu následovat sova (Strix) a během příštího roku bychom měli začít práce na Čápovi s nosností až padesát kilogramů,“ dodává šéf konstrukce Alexandr Kukan

Oba zakladatelé investovali před rokem do rozjezdu svého startupu řádově miliony vlastních korun. „Máme už něco za sebou, tak jsme měli našetřeno. Každopádně tomu věříme, připadám si jako před třiceti lety, když začínala éra osobních počítačů,“ vysvětluje Kaftan. 

Během prvního roku fungování už posbírali zákazníky především z kontrolních orgánů, energetiky a podobně. Zájemců o technické kontroly vysílačů, budov nebo chladících věží totiž přibývá. Vděčnými klienty brněnské firmy jsou ale i hasiči, se kterými už tým Jiřího Karpety a Martina Kaftana absolvoval několik cvičení. 

Byznysmodel je košatý

„Zpočátku jsme mysleli, že budeme drony vyrábět a prodávat, ale nakonec jsme byznysmodel upravili podle poptávky a současně je i pronajímáme,“ říká Kaftan s tím, že jeden letový den, během kterého dokáže dron nasnímat třeba chladící věže elektráren, vyjde přibližně na pětadvacet tisíc korun. 

„Rozjelo se to dobře a jsme průběžně v několika výběrových řízeních. A podle našich propočtů bychom se do černých čísel měli dostat někdy na přelomu roku,“ vysvětluje a dodává, že vzhledem k tomu ani nehledají žádného investora. V této fázi jim přijde zbytečný. Kromě jen obyčejného snímání kamerou chce firma v budoucnu poskytovat distribuci dat v rámci klientské firmy, ale třeba i analytiku nasnímaného materiálu. Vývojem hardware totiž plány Robodronu nekončí. 

Dronový džin totiž jen bublá pod pokličkou a čeká na to, až bude vypuštěn naplno. Možnosti jsou v podstatě neomezené a momentálně populární #dronies, kterými se během léta začaly plnit sociální sítě, jsou jen malou ochutnávkou.

„Drony jsou vlastně jako počítače. V budoucnosti budou jen platformou pro aplikace, které pro ně budou vznikat,“ prorokuje Kaftan s tím, že rozvoj nové technologie zatím brzdí legislativa. “Myslím, že ale letecký úřad to dělá dobře a dává novince určité mantinely. Přece jenom vzdušný prostor je něco jako silnice, a tam bez řidičáku také nemůže každý," tvrdí s tím, že povolení k provozu profesionálních bezpilotních dronů má v tuzemsku necelá pětice firem. 

Robodrone se zaměřuje na průmysl, ale hledá i nové možnosti technologie. Zkusili zapojit do vymýšlení i své fanoušky a včera odměnili vítěze své kreativní soutěže.„Zájem nás velice překvapil a polovina z třicítky účastníků splnila všechny požadavky pro postup do finále,“ tvrdí Kaftan. 

Padesát tisíc korun za vítězství si nakonec odnesli Pavla JaškováDavid Kraus za scénář zpracovávající téma zemědělství a ochrany vinic. „Na projektu začneme pracovat. Je to přesně to, co jsme hledali. Jiný pohled,“ dodává. 

Z garáže do nového

Své drony zatím dávali brněnští podnikatelé dohromady po garážích, ale v září už by se měli zabydlet v nově otevřené budově Jihomoravského inovačního centra. Nebudou sami. V nové budově s prostory kolem šesti a půl tisíce metrů čtverečních zasedne i brněnská GINA Software nebo GL Electronic. „Do nové budovy se přestěhuje i Starcube a starou budovu necháme pro firmy, které o prostory budou mít zájem,“ vysvětluje provozní ředitel JIC Radim Kocourek

S růstem přichází i potřeba nových lidí. Kromě brněnské pobočky se otevře i ta pražská. „V Praze budeme řešit software a obchod a v Brně bychom rádi nechali technologie, ale to budeme muset ještě pořádně domyslet,“ vypočítává Kaftan s tím, že momentálně shání především vývojáře a strojaře.  

Robodrone si chválí i v JIC. „Je to přesně ten typ firem, které hledáme a chceme je mít u nás. Zakladatelé mají za sebou dvacet let zkušeností a odvedené práce ve velkých korporacích a je to znát na tom, s jakým tahem na branku svůj byznys budují. Za půl roku mají za sebou hotový první produkt, první zakázky a rozjetou práci na dalších,“ komentuje mluvčí Jihomoravského inovačního centra Helena Továrková

Spolupráce se školami – brněnský standard

Robodrone Industries, jak už to v Brně čast bývá, úzce spolupracují s vysokými školami. V tomto případě jde hlavně o letecký ústav VUT. Koneckonců, ze své pozice manažerů velkých IT firem stáli i u rozvoje inovačního prostředí v jihomoravské metropoli. „Využili jsme i inovační vouchery. Připravujeme s VUT velký výzkum na aerodynamiku,“ dodává Kaftan. 

DT 23

Firma s pětičlenným základem zatím zakázky získává převážně v tuzemsku. „Pomalu se rozkoukáváme i v okolních zemích, objevují se ale i první zájemci z Ruska, Jižní Ameriky nebo Indonésie,“ tvrdí manažer, který využívá i své kontakty z letité kariéry v globální korporaci. 

Velkou kampaň směrem do ciziny ale plánují až nejdříve během příštího roku. „Musíme postupně, technologie se sice vyvíjí rychle, ale trh si na novinku teprve zvyká,“ dodává. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).