Hlavní navigace

Rok od startu Fandy: Nově se podařilo postavit účinnou konkurenci Primy Cool

14. 7. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Bez sportovních přenosů by se ale sledovanost Fandy pohybovala výrazně níž, nepomáhá mu ani horší pokrytí multiplexu 4. Na Fandu také doplácí placená Nova Sport.

Dnes je tomu právě rok, co v kabelu a na satelitu odstartoval třetí volně šířený (a celkově pátý) kanál skupiny Nova, mužský program Fanda. Stanice, která kombinací krimiseriálů, akčních filmů, hororů a sportovních přenosů zacílila na obdobné publikum jako velmi úspěšná Prima Cool a za rok se jí podařilo téhle konkurenci alespoň částečně přiblížit. Z hlediska PR přichází oslavy prvního výročí v pravý čas: Fanda má za sebou nejúspěšnější týden od svého vzniku, díky každodenním přenosům z tenisového Wimbledonu dokázal porážet programy, které ho jinak nechávaly daleko za sebou (Barrandov, ČT 2, Primu love či Primu Zoom).

Wimbledonská epizoda je ale takovou třešinkou na dortu, a pokud si ji odmyslíme, výkony pátého kanálu Novy se zatím pohybovaly zhruba na polovině výkonů Primy Cool. Může za to jednak o dost horší pokrytí multiplexu 4, v němž Fanda vysílá od loňského srpna, jednak částečný obsahový překryv se sesterskou Novou Cinema. Zatímco tematické kanály Primy mají jednoznačně definované zaměření i publikum, u nováckých programů tomu tak není. Více se vzájemně kanibalizují a nebýt sportovních přenosů, asi by Fanda hodně splakal nad stratem zábavného Smíchova, na který se přesunuly všechny sitcomy a zábavnější filmy a seriály.

Co Fandovi naopak pomáhá, jsou stále častější přenosy atraktivních sportovních událostí. Ať už jde o závody Moto GP, fotbal, tenis nebo hokej. Přitahují k tomuto programu diváky, kteří by si ho jinak nezapnuli, a možná na něm narazí i na další zajímavé filmy nebo seriály, kvůli kterým se k Fandovi znovu vrátí. Na druhou stranu, vysíláním atraktivních sportovních přenosů, které dosud nabízela placená Nova Sport, si skupina Nova snižuje úroveň svého sportovního kanálu. Dost na tom, že Nova Sport už před třemi lety přišla o anglickou Premier league (a nedávno se jí znovu nepodařilo tuto ligu koupit) a později o hokejovou KHL, že jí fotbalovou Ligu mistrů vyfoukla Prima Cool, která se o ni dělí s ČT Sport. Nyní nabízí to nejatraktivnější na bezplatném Fandovi.

ICTZ23

Pro obchodní stratégy Novy to je asi dobré rozhodnutí: zřejmě je výhodnější nahnat sledovanost u volně šířenéhé programu, který prodává drahé reklamní časy, než spoléhat na zisky z měsíčních poplatků za šíření Novy Sport u kabelových, satelitních a IPTV operátorů. Jenže právě těmto operátorům by mělo začít vadit, že atraktivita Novy Sport, za kterou Nově platí nemalé peníze, díky přenosunu sportovních přenosů na Fandu klesá. Český a slovenský trh je přeplněn placenými sportovními kanály a řada z nich drží vysílací práva pro atraktivnější sportovní podniky než Nova Sport. To Nově příliš nehraje do karet.

Že se z Novy Sport pomalu, ale jistě stává otloukánek, bude dobře vidět na zimních olympijských hrách v Soči, odkud bude Nova exkluzivně přenášet hokejový turnaj. Zápasy českého týmu zcela jistě nabídne hlavní kanál Novy, v případě méně atraktivních soupeřů zřejmě Fanda. Další zajímavé duely zcela jistě poběží na Fandovi a pro Novu Sport zbude buď neatraktivní odpad, nebo souběžné vysílání zápasů, které půjdou na volně šířených kanálech Novy. Fandovi to ale nepochybně znovu pomůže, dokonce mnohem víc, než letošní Wimbledon. A zřejmě to přinutí i dosavadní odpůrce štělování antén, aby vyhledali signál multiplexu 4.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.