Hlavní navigace

Rozhlasová diginovela znovu pokračuje do druhého čtení

15. 4. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
15. 4. 2009

Kulturní výbor Poslanecké sněmovny dnes opět digitální novelu zákona o rozhlasovém a televizním vysílání do druhého čtení. Norma tak může pokračovat v legislativním procesu, i přesto, že s ní má část menších stanic problém. Výbor podle serveru Česká média přijal některé technicko-legislativní pozměňovací návrhy, stížnosti zástupců menších rádií ohledně možnosti regionálního odpojování celoplošných rozhlasových stanic ale nevyslyšel.

ROZHOVORY K TÉMATU:
Jiří Hrabák: Rozhlasová diginovela prospěje všem, i menším rádiím
Martin Hroch: Na digitalizaci rádií se dívám s nedůvěrou
Michal Zelenka: Rádia nezabetonují trh na věky, digitál přinese konkurenci

Tzv. rozhlasová diginovela má primárně řešit podmínky přechodu na digitální rozhlasové vysílání. To by se mělo uskutečnit do roku 2025 a nynější provozovatelé mají podle novely získat prodloužení svých současných licencí až do vypnutí analogového vysílání. Výměnou za to budou propagovat přechod na digitalizaci a investují do souběžného vysílání analogu a digitálu, které by mělo probíhat několik let.

Diginovela ale kromě toho řeší i další dílčí problémy rozhlasového trhu. Mimo jiné umožňuje celoplošným rádiím lokální odpojování programu a reklamy, s čím má problém skupina menších regionálních a lokálních stanic, dle kterých by to vedlo k likvidaci vysílání v regionech. Dále umožňuje větší koncentraci vlastnictví rádií v rámci mediálních domů a zároveň i konsolidaci několika licencí pod jednoho držitele pro jeden program.

BRAND

Diginovelu měla Poslanecká sněmovna schválit už koncem března, tehdy ji vrátila kulturnímu výboru a mediální komisi k novému projednání. K normě měla výhrady i vláda.

DALŠÍ INFORMACE:
Michal Zelenka: Rozhlasovou diginovelu jsme upravili podle připomínek vlády
Rozhlasová digitalizace je hudbou budoucnosti, ne prioritou

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).