Hlavní navigace

DOKUMENT: Rozsudky NSS o neplatnosti zrušení digitálních licencí

23. 3. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
23. 3. 2008

Nejvyšší správní soud (NSS) zveřejnil rozsudky, jimiž zrušil rozhodnutí Městského soudu v Praze o neplatnosti výsledku licenčního řízení na obsazení programových pozic v přechodných zemských digitálních multiplexech B a C z podzimu 2006. Verdikty z 12. a 20. března se týkají kasačních stížností společností Minority (neúspěšný žadatel o digitální licenci) a hromadné kasační stížnosti firem Minority, FTV Prima, TV Lyra a Step Public Relations (rovněž neúspěšní žadatelé).

KL22 hlasovani

Obě kasační stížnosti směřovaly na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), která podle žalujících společností nedostatečně odůvodnila, proč nezískaly vysílací licenci. Rozsudky nejsou v případě nových digitálních televizí nijak zásadní, protože RRTV koncem února obě licenční řízení na obsazení multiplexů B a C zrušila. Přímo ji k tomu vybídla novela zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, platná od letošního ledna, která zároveň dává všem šesti původním vítězům těchto licenčních řízení možnost požádat si o vydání tzv. kompenzační licence pro celoplošné zemské digitální vysílání.

Zatímco původně vydané licence platily dvanáct let, platnost kompenzačních licencí je omezena do termínu ukončení zemského analogového televizního vysílání, podle aktuální verze Technického plánu přechodu do 11. listopadu 2011. Tyto televize ale mohou vstoupit na trh, který bude omezený a teprve po listopadu 2011 se otevře všem zájemcům o provozování televizního vysílání.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.