Hlavní navigace

Martin Roztočil: Digitální sítě lze budovat dvojím způsobem

10. 10. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
10. 10. 2007

České radiokomunikace by stihly do konce roku 2010 vybudovat celoplošnou síť pro zemské digitální vysílání a tento termín nikdy nezpochybňovaly. Otázkou zůstává, jak dlouhý by měl být souběh analogového a digitálního vysílání a co se myslí termínem úplného vypnutí analogového signálu, řekl na konferenci Tel.con Martin Roztočil, ředitel úseku vysílacích služeb Radiokomunikací.

Roztočil při projednávání vládního návrhu diginovely v Poslanecké sněmovně předložil pozměňovací návrh Radiokomunikací, aby k vypnutí analogového vysílání v České republice došlo k 31. prosinci 2012 nebo ke konci roku 2014. Později ale firma od tohoto nápadu ustoupila, a poslanci návrh zcela odmítli.

MM socky3

Je třeba si říct, jakým způsobem budeme zavádět digitální vysílání. Existují dva způsoby: rychlý, kdy budeme spouštět hlavní vysílače v celé republice a pak dokrývat zbytek území, anebo půjdeme po jednotlivých regionech a spustíme tam primární vysílač a postupně celou síť sekundárních vysílačů, aby bylo pokrytí dostatečně kvalitní, prohlásil Roztočil.

Stát by měl podle Roztočila říci, jakou variantu preferuje. My jsme technicky připraveni na oba způsoby zavádění DVB-T, dodal.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.