Hlavní navigace

RRTV chce, aby televize povinně informovaly o digitalizaci

19. 3. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
19. 3. 2007

Komerční televize Nova a Prima se asi nevyhnou tomu, aby ve svém zpravodajství informovaly o přechodu na zemské digitální vysílání. Doposud se tyto dvě stanice zprávám o digitalizaci spíše vyhýbaly, minulý rok například vůbec nezmínily udělení licencí šesti novým digitálním televizím, a také pomlčely o existenci Technického plánu přechodu na DVB-T (TTP).

Tomu chce předejít Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) tím, že navrhla zařadit přechod na digitální televizní vysílání do Seznamu událostí značného společenského významu, který je součástí vyhlášky Ministerstva kultury a odkazuje na něj zákon o rozhlasovém a televizním vysílání. Seznam obsahuje události, o kterých televize musí informovat ve svém vysílání, jinak se dopustí porušení zákona a hrozí jim pokuta (a při opakovaném porušení až odejmutí licence).

Podle ministerské vyhlášky z roku 2001 jsou událostmi mimořádného významu zatím jen přenosy a záznamy významných sportovních událostí, jako jsou letní a zimní olympijské hry, mistrovství světa ve fotbale, hokeji, atletice, apod. Vyhláška stanoví, že televize, která vlastní vysílací práva pro tyto akce, je musí odvysílat ve volně šířeném programu, dostupném většině diváků. V praxi to znamená, že se musí objevit především na pozemně šířených analogových televizích.

ICTZ23

Rozšíření Seznamu událostí značného společenského významu může podle zákona ministerstvu doporučit i vysílací rada. „Za událost značného společenského významu se dále považuje událost, která byla za událost značného společenského významu prohlášena některým z členských států Evropských společenství a tato skutečnost byla oznámena v Úředním věstníku Evropských společenství,“ praví rovněž zákon.

Dokument: Vyhláška ministerstva kultury 233/2001 Sb. o událostech značného společenského významu (PDF, 49kB)

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.