Hlavní navigace

RRTV nemůže regulovat YouTube, ale jeho kanály ano

28. 5. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), která od 1. června 2010 má oficiálně na starost i regulaci vybraného internetového videa, by mohla dohlížet také na jednotlivé kanály na YouTube. Hovořilo se o tom tento týden na klubovém setkání Sdružení pro internetovou reklamu. Přímo na YouTube naše Rada pro rozhlasové a televizní nedosáhne, mimo jiné také proto, že provozovatel sídlí mimo Evropskou unii. Podle Miloše Petany, ředitele českého videoserveru Stream.cz, tím v praxi vzniká…

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), která od 1. června 2010 má oficiálně na starost i regulaci vybraného internetového videa, by mohla dohlížet také na jednotlivé kanály na YouTube. Hovořilo se o tom tento týden na klubovém setkání Sdružení pro internetovou reklamu. Přímo na YouTube naše Rada pro rozhlasové a televizní nedosáhne, mimo jiné také proto, že provozovatel sídlí mimo Evropskou unii. Podle Miloše Petany, ředitele českého videoserveru Stream.cz, tím v praxi vzniká nerovnováha. Jak jsem pochopil, YouTube se regulace týkat nebude, ale Streamu ano, uvedl Miloš Petana.

Regulátor však dosáhne na provozovatele, kteří produkují videa přes YouTube, pouze v případě, že jde o komerční činnost ze účelem vytváření zisku, provozovatel sídlí v České republice nebo zde má podstatnou většinu redakce, která vytváří videoobsah a rozděluje do rubrik nebo žánrů, shrnuje Jan Potůček, šéfredaktor DigiZone.cz. Regulace online videa od začátku čelí kritice. Dlouhodobě zaznívají hlasy, že RRTV je pro tento úkol nekompetentní nebo, že zákon obsahuje příliš obecných obratů. Někteří kritici hovoří i o zbytečné šikaně například provozovatelů videoblogů, kteří by si takto chtěli přivydělávat nebo o nebezpečné cestě k omezování svobody projevu.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).