Hlavní navigace

RRTV ohlásila stav TV vysílání pro osoby se sluchovým a zrakovým postižením

7. 3. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
Stanovené kvóty za rok 2015 nedodržela Česká televize, mj. u ČT Sport, Óčko Gold a Óčko Expres. Na vážkách je to u kanálů Relax a Rebel.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) se na pátém zasedání seznámila i s materiálem vyhodnocujícím rok 2015 z pohledu osob, které to nemají zcela jednoduché i se sledováním TV vysílání.

Upozornění na neplnění kvót obdržela Česká Televize, resp. kanál ČT Sport, který neopatřil alespoň 70 % vysílaných pořadů skrytými nebo otevřenými titulky (dostal se na 67,3 %) s tím, že byla stanovena lhůta k nápravě do 31. prosince 2016.

Stejnou lhůtu dostal i program ČT :D, který nezpřístupnil alespoň 10 % vysílaných pořadů pro osoby se zrakovým postižením a skončil na 8,8 % vysílaných pořadů.

POSLEDNÍ ZASEDÁNÍ RRTV: Rada udělila sedm licencí HBO Europe. Jet může i HBO 3

Nové VKV vysílače a vyhlášení licenčních řízení mj. pro Karlovy Vary a Teplice

RRTV mapovala stav IPTV/VoD za rok 2015

Výzvu k nápravě obdržel také provozovatel stanic Óčko Gold a Óčko Expres, Stanice O, za to, že nezpřístupnil alespoň 2 % vysílaných pořadů pro osoby se zrakovým postižením. Tady je situace podstatně horší, protože podle RRTV na těchto kanálech nebyly v roce 2015 pro osoby se zrakovým postižením k dispozici žádné pořady.

Lhůta k nápravě byla opět stanovena do 31. prosince 2016 tak, aby na zmiňovaných kanálech za celý kalendářní rok 2016 bylo pro výše uvedené osoby zpřístupněno alespoň 2 % vysílaných pořadů.

UXD

Rada také požádala provozovatele TP Pohoda o vysvětlení, jaké jsou celkové podíly pořadů, které byly na programu Relax v roce 2015 zpřístupněny osobám se sluchovým (pořady opatřené titulky) a zrakovým (pořady opatřené audiopopisy) postižením. Stanice Pohoda totiž za toto období vykázala pouze podíly vycházející z tzv. premiérově odvysílaných pořadů.

Ze stejného důvodu se RRTV obrátila i na Digital Broadcasting, resp. stanici Rebel.

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.