Hlavní navigace

Ruská firma chce v Evropě prorazit s ohebnými čtečkami e-knih, začíná v Česku

15. 8. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Na český trh míří značka Wexler, za kterou stojí ruský holding Avirsa. Zpočátku nabídne dvě čtečky e-knih, přičemž jedna z nich je vybavena ohebným polymerovým displejem. Zahýbou nové čtečky českým trhem?

V Česku se začíná prodávat první e-inková čtečka elektronických knih vybavená šestipalcovým pružným displejem od společnosti LG. Na český a slovenský trh s ní vstupuje značka Wexler, která vznikla v roce 2008 v Rusku jako součást firmy Avirsa. Ta sdružuje několik společností, které na ruském trhu působí v oblasti IT a profesionální a spotřební elektroniky. Česko a Slovensko jsou prvními trhy, které si firma vybrala pro svoji evropskou expanzi. 

Firma plánuje globální expanzi

Podle Lea Prozumenta, generálního ředitele společnosti Wexler, chce firma v blízké budoucnosti vstoupit také na německý, italský, rakouský, polský, maďarský a rumunský trh. Na svém webu firma píše, že v prosinci 2012 chce začít prodávat své produkty také v Severní a Latinské Americe. Loni Wexler přitom otevřel své kanceláře v Singapuru, Hongkongu a Chicagu. Ve Spojených státech firma pracuje na vývoji a designu nových výrobků.

Aktivní byl Wexler dosud hlavně v Rusku a zemích bývalého Sovětského svazu. Právě v Rusku a na Ukrajině se firmě podařilo za dva roky získat více než 30 procent trhu čteček e-knih a stala se tak nejsilnějším hráčem. Pomohlo jí, že v Rusku vlastní maloobchodní distribuční síť, kterou měla vybudovanou z minulosti a jejímž prostřednictvím prodávala další produkty jako osobní počítače, tablety či další počítačové komponenty.

Firma má ambiciózní globální ambice, do roku 2015 chce patřit mezi top 5 světových značek, co se týče množství prodaných čteček. Velký potenciál vidí představitelé firmy na evropských trzích.

V Česku bude k mání čtečka s ohebným displejem

Brněnská společnost BookHaus, která bude čtečky e-knih Wexler do Česka dovážet, nabídne nejprve dva modely. Již zmiňovanou Wexler. Flex One se šestipalcovým  pružným e-ink displejem a Wexler. Book T7004, čtečku se sedmipalcovým displejem s LED podsvícením. Bookhaus byla založena před rokem a vlastní ji Pavel Fries, Alexander Pavlov a Jiří Jízdný. Základní jmění firmy je 10 milionů korun a v současné době má přislíbený od bank úvěrový rámec až do výše 80 milionů korun. Kromě čteček Wexler dodává BookHaus na český trh také čtečky PocketBook.

Zajímavější z obou čteček je na první pohled Flex One. Je první komerčně nabízená čtečka e-knih s polymerovým e-ink displejem od společnosti LG s rozlišením 1024×768. Při jeho výrobě se na rozdíl od běžné e-inkové obrazovky nepoužívá skleněná, nýbrž polymerová podložka. Výhodou Flex One by měla být hlavně odolnost. 

Displej je zasazen do pružného pláště a čtečka by tak bez úhony měla přečkat pád, náhodný úder nebo třeba i situaci, kdy si čtečku strčíte do zadní kapsy kalhot a sednete si na ni. Podle Friese je právě sednutí si na klasickou čtečku jedním z nejčastějších důvodů poškození jejího displeje.

Čtečka Flex One je také velmi lehká, váží pouhých 110 gramů a zároveň velmi tenká. V části, kde se nachází displej, dosahuje tloušťky 4 milimetry. V dolní části, která obsahuje microUSB konektor, se tloušťka pohybuje okolo jednoho centimetru. MicroUSB slouží nejen k nabíjení, ale pouze jeho prostřednictvím lze do čtečky nahrávat e-knihy. Čtečka nemá WiFi. Podle Alexandra Pavlova ze společnosti BookHaus má absence WiFi několik důvodů. WiFi u čteček e-knih používá aktivně 10 až 15 procent uživatelů. WiFi by čtečku nejen prodražilo, ale současně by o dost zvýšilo její hmotnost, uvedl Alexander Pavlov.

Je však otázkou, zdali právě nízká hmotnost a větší odolnost vyváží u zákazníků absenci WiFi, obzvláště když maloobchodní prodejní cena byla stanovena na 5990 Kč. V Rusku se stejný model přitom prodává za 6990 rublů, což je na přepočet necelých 4500 Kč. Flex One disponuje vnitřní pamětí o velikosti 8 GB, tuto paměť není možné rozšířit pomocí MicroSD karet. Čtečka podporuje formáty: FB2 / PDF / TXT / RFT / DOC / CHM / HTM / HTML / EPUB / DJVU. K dispozici je v pěti barevných provedeních.

Multimediální čtečka

Druhá z představených čteček Book T7004 je vybavena klasickým TFT displejem 800×480 a podle představitelů značky Wexler je to nejtenčí čtečka s tímto typem displejů na světě. Maximální tloušťka čtečky je 6 milimetrů. Zadní kryt čtečky je vyroben z hliníkové slitiny. Čtečka má vestavěnou paměť o velikosti 4GB. Disponuje slotem na MicroSD kartu a zdířkou pro připojení sluchátek. Kromě textových formátů si poradí také s obrázky (JPEG / BMP / GIF), hudbou (MP3 / WMA / FLAC / AAC) či videem (WMV / RM / AVI / RMVB / 3GP / MP4 / MPEG / MKV).

Wexler T7004
Autor: Wexler

Wexler T7004

Stejně jako Flex One ale nemá WiFi, tudíž lze do ní nahrávat e-knihy pouze prostřednictvím microUSB konektoru. K dispozici je osm barevných provedení. Maloobchodní cena byla stanovena na 1790 Kč. V Rusku se i tato čtečka prodává levněji, i když rozdíl už není tak propastný jako u Flex One. Rusové koupí T7004 o necelé dvě stovky levněji. V balení obou čteček najdete koženkové pouzdro, microUSB kabel a síťový adaptér.

Na podzim nové čtečky s OS Android

Na přelomu září a října Wexler představí dvě nové čtečky s operačním systémem Android a e-ink displejem. Jedna z nich bude vybavena dotykovým displejem. Ten má například i čtečka Kindle Touch, Wooky nebo Cybook Odyssey, kterou mají v nabídce Palmknihy.

Jednotliví tuzemští distributoři e-knih se v poslední době doslova předháněli v nabídce čteček e-knih. Svou první čtečku představila na veletrhu Svět knihy v květnu společnost Wooky. V červnu pak představily Palmknihy rovnou tři různé čtečky e-knih, které se liší nejen velikostí, ale také funkcemi a míří na různé cílové skupiny. V červenci pak představil novou čtečku i eReading.

KL22_nominace

Wexler v první fázi plánuje spolupracovat se zavedenými tuzemskými prodejci e-knih. Do budoucna se ale nebrání ani přímé spolupráci s nakladateli.

Obě čtečky máme zapůjčeny a připravujeme ve spolupráci se sesterským serverem Root.cz jejich otestování.

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.