Hlavní navigace

Rusko je opět první. Ze satelitu spustilo nekódovaný zpravodajský HD kanál

16. 12. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

UVNITŘ VIDEO Za účelem startu ve Full HD kvalitě stanice RT kompletně zrekonstruovala své studio v Moskvě. Stanici je možné ze satelitu přijímat i v České republice a na Slovensku.

Ruská federace, tehdy ještě Sovětský svaz, byla v roce 1957 se svou umělou družicí Sputník 1 první, která zahájila kosmickou éru lidstva. Dnes si mohou Rusové říci, že jsou opět na špici. 16. prosinec 2012 se do historie zapíše jako datum, kdy odstartoval kanál RT HD. Jde o vůbec první nekódovanou zpravodajskou stanici v HD kvalitě v Evropě. Zájem Rusů byl v tomto směru extrémní. Stanice RT slouží především jako komunikační kanál, který má Kreml ve světě propagovat v dobrém světle.

K TÉMATU: Ruský nekódovaný zpravodajský kanál RT bude za pár dní v HD. Podrobnosti zatím tají

Kanál RT HD je šířen prostřednictvím několika satelitních pozic. Pro českého a slovenského diváka je ale tou nejzajímavější pravděpodobně Astra na 19,2 stupních východně. Televizní síť RT je na tuto technologickou novinku náležitě hrdá a často ji také zmiňuje ve vysílání. Například v pravé poledne moskevského času (9:00 středoevropského) pozdravila moderátorka Julia Shapovalovová diváky následovně: Toto je živé vysílání RT ze zcela nového HD studia v Moskvě a srdečně vás vítám u našeho programu. Spolu se startem v HD přešla do formátu 16:9 i SD verze této stanice.

ICTZ_2022_EARLY

Parametry příjmu: Astra 1L (19,2 stupně východně), 11377/V, SR 22000, FEC 2/3, norma DVB-S2/8PSK, kódování žádné (FTA)

Podle informací DigiZone.cz bude provozovatel stanice ANO TV-Novosti oficiálně komunikovat tento významný milník zítra.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.