Hlavní navigace

Rušný týden na poli digitální televize: nové programy, problémy s Premier League

16. 1. 2010
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Autor: 322915
TÝDENNÍ REVIZE - Tento týden byl na poli digitální televize velmi rušný, protože odstartovalo hned několik televizních stanic a jedna slavila narozeniny. Společnost SPI International, respektive její dceřiná firma Help Film, začala zavádět nové programy. Po Kinu CS je jejím novým dítkem v stanice Doku CS. Takový program zde bezesporu chyběl, teď je jen otázkou, zda dokáže oslovit diváky. Veselo bylo také kolem České televize, kdy šéfredaktor sportovní redakce Otakar Černýmusel vysvětlovat, proč ČT nevysílala některé přenosy z lyžařských závodů.

Odstartoval Doku CS – nový kanál SPI International

Satelitní platforma Skylink zařadila v pátek do své nabídky kanál Doku CS, další nový projekt společnosti SPI International, která je provozovatelem kanálů pod hlavičkou Filmbox a také Kino CS. Stanici je možné naladit na následujících parametrech: Astra 1G (23,5 st. východně), 12109/H, SR 27500, FEC 9/10, norma DVB-S2/QPSK. Přesto, že jde o program v klasickém rozlišení, je šířen v kompresním standardu MPEG-4. Doku CS je prvním televizním programem zaměřeným na českou a slovenskou dokumentární tvorbu. Přináší krátké i celovečerní dokumenty od nejstarších archivních snímků po díla nejmladší české a slovenské filmové generace, včetně filmů oceněných na světových festivalech a přehlídkách. Na programu Doku CS najde divák rovněž restaurované archivní dokumenty, které dosud nebylo možné vidět na televizní obrazovce. Stanice je přidána jako bonus k programovému balíčku Multi HD. Kromě Skylinku zařadí Kino CS také vybraní kabeloví a IPTV operátoři, kteří si ho registrovali u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV).

Doku CS - screenshot

Ukázka z vysílání kanálu Doku CS. Foto: autor

Lukáš Polák: V satelitním Skylinku se objeví nový program – Doku CS
Lukáš Polák: Nový kanál Doku CS již testuje s dokumentem Holky, vypnout prsa!
Lukáš Polák: Kanál Doku CS najel na ostrý režim
Jan Potůček: Co nabídnou programy Doku CS a chystaná Muzika CS?

TV Barrandov oslavila první narozeniny

Před rokem, 11. ledna 2009, odstartovala své vysílání nová digitální plnoformátová televize Barrandov. Toto krátké období může hodnotit jako velmi úspěšné. Dařilo se jí především díky Českým pátkům, Zuzaně Bubílkové, Ivanu Mládkovi nebo Janu Saudkovi. Již v polovině roku získala podíl na trhu, který chtěla splnit na jeho konci: dvě procenta. Barrandov však nejsou jen pozitiva, ale také některé zrušené pořady nebo poměrně velká frekvence manažerů na vedoucích pozicích. Díky serveru DigiZone.cz se také čtenáři dozvěděli, že stanice bude nabízet na internetu videa ve vysokém rozlišení obrazu. Počítáme s veškerou novou vlastní tvorbou mimo upoutávek a reportáží, sdělil našemu webu místopředseda představenstva a ředitel marketingu a PR Janis Sidovský. K realizaci tohoto kroku se chystá Barrandov předběžně v druhé polovině února. Při příležitosti prvních narozenin TV Barrandov vám DigiZone přinesl také fotogalerii z tiskové konference a programové novinky na únor.

Cyranův poloostrov

Pokračování Cyranova ostrova se na obrazovce Barrandova objevilo od ledna.

Lukáš Polák: Digitální televize Barrandov slaví rok existence. Jaký pro ni byl?
Lukáš Polák: TV Barrandov začne umisťovat na internet pořady v HD
Lukáš Polák: Vysílání Barrandova ve vysokém rozlišení ze satelitu jen tak nebude
Jan Potůček: Letošní výdaje TV Barrandov? Necelá půlmiliarda. 300 milionů na program
Lukáš Polák: Další novinky chystá TV Barrandov na únor. Včetně nového pořadu Bubílkové
Ivana Dvorská: TV Barrandov slavila 11. ledna 2010 své první výročí

Zmizí Premier League z českých obrazovek?

Vrásky na čele manažerům sportovních kanálů v České republice, na Slovensku, v Maďarsku a Rumunsku nadělal majitel satelitní služby Digi TV, který prostřednictvím nově založené agentury Important Media House vykoupil vysílací práva pro anglickou fotbalovou Premier League na následující tři roky. Smlouva, která se týká sezón 2010/11 až 2012/13, měla firmu vyjít až na 50 milionů dolarů. Important Media House má zajištěna práva ve všech čtyřech zemích za dramaticky vyšší částku, než bylo dosud obvyklé. Některé zdroje uvádějí hodnotu téměř 50 milionů dolarů, ale zdroje blízké Important Media House hovoří o 42 milionech dolarů, napsal server SportProMedia.com. Předchozí majitel práv pro zmíněné čtyři středoevropské země, včetně České republiky, společnost Sportfive, za práva zaplatil pouze 20 milionů dolarů. Premier League přitom mohl nabízet ve více zemích. Cena práv přenosů Premier League pro konečné uživatele, tedy televizní stanice ve střední a východní Evropě, se počínaje letošním rokem výrazně zvýší.

Premier League - foto

Jan Potůček: Jak to bude s přenosy Premier League v Česku? Práva vykoupil majitel Digi TV
Jan Potůček: Nova Sport už hledá náhradu za Premier League. Že by Gambrinus liga?
Jan Potůček: Vytvoří satelitní Digi TV vlastní sportovní kanál pro Premier League?

Stručně

V pátek došlo v České republice a také v některých evropských zemích k ukončení šíření televizního kanálu Discovery HD. Na jeho pozici nastoupila nová stanice Discovery HD Showcase. Program je dostupný prostřednictvím vybraných kabelových a IPTV operátorů a také na satelitu díky platformě Skylink, zde navíc s holandskými titulky.

Lukáš Polák: Discovery HD skončilo, odstartovalo Discovery HD Showcase

Diváci na Ostravsku mohou od čtvrtka naladit na set-top-box nebo integrovaný digitální televizor další televizní stanici. V regionálním multiplexu společnosti B plus TV v Klímkovicích na kanálu 28 začala vysílat křesťanská televize Noe. Po Praze a Českých Budějovicích jde o třetí větší město, kde lze TV Noe naladit z pozemních vysílačů.

Jan Potůček: Křesťanská TV Noe vysílá digitálně už i na Ostravsku, ale ne všude

Velké kritice čelila veřejnoprávní ČT za to, že nevysílala v přímém přenosu lyžařskou Tour de Ski, v níž triumfoval český lyžař Lukáš Bauer. Česká televize jej nenabídla ani na programu ČT 2, ani na speciálním sportovním kanálu ČT 4. Po vlně nevole se veřejnoprávní médium rozhodlo, že o tomto víkendu Dvojka nabídne přenosy závodu mužů v běhu na lyžích klasickou technikou z estonského Otepää a slalomu žen ze slovinského Mariboru.

Jan Potůček: Tour de Ski jsme nesměli vysílat na ČT 4, hájí se Česká televize
Lukáš Polák: Otakar Černý na ČT 24: S diváky hrajeme fér
Jan Potůček: Česká televize se kaje, Bauera a Záhrobskou nabídne o víkendu na ČT 2

satelitní parabola

Zájem o satelitní televizi v České republice stále roste. Foto: archiv

Satelitní platformy CS Link a Skylink ohlásily tento týden aktuální počet aktivních zákaznických karet. Zatímco první balík kanálů se může pyšnit 419 tisíci zákazníky ke konci roku 2009, Skylink jich měl do této středy více než dvojnásobek – devět set tisíc. V březnu jeho vedení očekává atakování hranice milionu aktivních karet. UPC Direct měla podle posledních dostupných čísel 107 600 předpla­titelů v ČR a 31 100 na Slovensku.

Lukáš Polák: Přímý konkurent satelitního Skylinku má přes 419 tisíc aktivních karet
Lukáš Polák: Satelitní Skylink ohlásil téměř milion aktivních karet v Česku a na Slovensku

Dvě bývalé moderátorky České televize, Ivana Šalamonová a Aneta Savarová, posílily tým zpravodajské televize Z1. Na Šalamonovou si mohou diváci vzpomenout z ČT 24 ze Studia Burza a Investorského magazínu. Je také spoluzakladatelkou portálu www.investicni­web.cz. Aneta Savarová byla na veřejnoprávní televizi jednou z tváří zpravodajských relací, ovšem její tým opustila po nutných úsporách stejně jako Šalamonová.

Lukáš Polák: Zpravodajská Z1 posílila o bývalé tváře České televize

ebf - partner 1

Multiplex 1 na Slovensku má od středy oficiálně povolený seznam vysílačů. Právě tento den ho totiž na svém webu vyvěsil Telekomunikační úřad Slovenské republiky (TÚ SR). Další tabulka se týká dočasného terestrického multiplexu, který může Towercom, dominantní poskytovatel vysílacích služeb u našich východních sousedů, provozovat do 28. února. A aby toho nebylo málo, nejsledovanější slovenská televize Markíza získala DVB-T licenci.

Lukáš Polák: Slovenský multiplex 1 už má svůj definitivní seznam vysílačů
Lukáš Polák: Slovensko zveřejnilo parametry dočasného digitálního multiplexu
Lukáš Polák: Towercom může na Slovensku spustit dočasně dalších pět vysílačů
Jan Potůček: Markíza získala licenci pro DVB-T. Zbývá smlouva s operátorem

Nejzásadnější událost toho týdne byla:

Seriál: Týdenní revize

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).