Hlavní navigace

Digitální televize Barrandov slaví rok existence. Jaký pro ni byl?

11. 1. 2010
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Právě před rokem, 11. ledna 2009, odstartovala své vysílání nová digitální plnoformátová televize Barrandov. Toto krátké období může hodnotit jako velmi úspěšné. Dařilo se jí především díky Českým pátkům, Zuzaně Bubílkové, Ivanu Mládkovi nebo Janu Saudkovi. Již v polovině roku získala podíl na trhu, který chtěla splnit na jeho konci. Barrandov ale nejsou jen pozitiva, ale také některé zrušené pořady nebo poměrně velká frekvence manažerů na vedoucích pozicích.

Ještě nevysílala, ale už vyměnila několik šéfů

TV Barrandov chceme formovat jako rodinnou stanici pro typického českého diváka a vycházíme z jeho požadavků. Chceme mu vycházet vstříc. Nebudeme televize ani mezinárodní, ani rumunská, řekl téměř před čtyřmi lety serveru DigiZone.cz první generální ředitel televize Barrandov Petr Chajda. Pozdější šéf Vladimír Kuba tvrdil, že: Chceme víc českých filmů a chceme dát větší prostor českým hercům a režisérům. Budeme o nich natáčet také různé pořady. Sami budeme nějaké filmy produkovat. Pro Barrandov bylo pravděpodobně jedním z nejdůležitějších milníků opětovné získání tzv. kompenzační licence, a to v únoru 2008, ke kterému došlo původně již v dubnu 2006. Tehdy totiž mohl provozovatel stanice zahájit práce na výstavbě jejího sídla. To se nachází v bývalé budově Triku, v areálu Filmových ateliérů Barrandov (stejně jako televize Nova). Poté, co post generálního ředitele opustil Kamil Spáčil, nastala doba určitého provizoria, kdy stanici vedl právě Kuba. Poté, co odešel i on, byla vedením pověřena ekonomická ředitelka Barrandov Studia Janka Vozárová, která ji vede dodnes.

Petr Chajda 100

Jaké představy měl o TV Barrandov její první ředitel Petr Chajda

TV Barrandov chceme formovat jako rodinnou stanici pro typického českého diváka a vycházíme z jeho požadavků. Chceme mu vycházet vstříc. Nebudeme televize ani mezinárodní, ani rumunská, řekl serveru DigiZone.cz v červenci 2006 generální ředitel televize Barrandov Petr Chajda. Srovnejte jeho tehdejší plány s osudem nejambicióznějšího z šesti projektů nových digitálních televizí.

Posun startu vysílání, rozhodnutí o zařazení do multiplexu 2 a distribuce přes satelit

Podle původního plánu měla digitální plnoformátová televize TV Barrandov zahájit vysílání v létě 2008, nakonec ale start posunula až na samý závěr zákonné lhůty, po jejímž uplynutí by přišla o licenci. K tomuto rozhodnutí, resp. veřejnému oznámení, došlo v červenci přede dvěma lety. Generální ředitelka stanice Janka Vozárová tak tehdy učinila při příležitosti konání Mezinárodní filmového festivalu Karlovy Vary na jedné z party. V souvislosti s posunutým termínem startu a také kvůli dalším průtahům se schvalováním vládního harmonogramu digitalizace televizního vysílání si TV Barrandov zažádala u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) o úpravu licenčních podmínek, která spočívala v tom, že do doby, než pozemní cestou zasáhne 70 procent obyvatel České republiky, bude vysílat s omezeným programovým schématem. Z této předvysílací fáze pochází také několik důležitých rozhodnutí. Jedním z nich bylo např. podepsání smlouvy o umístění Barrandova do terestrického multiplexu 2. Jako distributora svého signálu z družice si stanice zvolila satelitní platformu Skylink.

TV Barrandov 2008 růžové mini

TV Barrandov představila recyklovanou Bubílkovou i skečovou kokoTV

Zuzana Bubílková, Ivan Mládek a Jan Saudek byli hlavními taháky nové plnoformátové digitální televize TV Barrandov, která na tiskové konferenci představila 28. listopadu novinářům své programové schéma. Diváci se mohli na kanálu, který startoval 11. ledna 2009, těšit také na aktéry stand up comedy show televize HBO Na stojáka, kteří figurují ve skečové sérii kokoTV. Vysílání se nevyhnulo ani publicistice, a to ve zpravodajské relaci 90 minut. UVNITŘ FOTO, VIDEO A PODROBNÝ PRŮVODCE

FOTOGALERIE: TV Barrandov představovala svoje programové schéma

První pořady se Saudkem, Bubílkovou i komiky z HBO

Zuzana Bubílková, Ivan Mládek a Jan Saudek byly prvními hlavními taháky nové plnoformátové digitální televize TV Barrandov. Diváci se mohli na kanálu, který odstartoval 11. ledna, těšit také na aktéry stand up comedy show televize HBO Na stojáka, kteří figurovali ve skečové sérií kokoTV. První programové schéma se nevyhnulo ani publicistice. Barrandov sázel především na vlastní tvorbu. Sobotní televizní zábavu měly zajistit Silvestry na Barrandově. Co se týká publicistiky, resp. zpravodajství, byly připraveny minimálně tři formáty – zpravodajství, 90 minut a Jak bude (předpověď počasí). Nejostřejší souboje se předpokládaly mezi půl šestou až sedmou hodinou večerní a devátou až jedenáctou, co se komerčních televizí týká. Překvapením byla pro někoho možná také skutečnost, že Barrandov se rozhodl na devatenáctou hodinu nasadit nikoliv zpravodajství, ale dokumenty (s výjimkou soboty a neděle, kdy zde již běžel od půl sedmé film). Krátké zprávy zde naopak měly své místo až po dvacáté hodině. Na to, jak vypadalo první programové schéma Barrandova, se můžete podívat tady.

Co na začátku psali o Barrandovu naši čtenáři

Start nové plnoformátové televize v České republice po patnácti letech a první digitální stanice tohoto typu vůbec vzbudil pochopitelně mezi čtenáři serveru DigiZone.cz velký zájem. Článek z tiskové konference, která se týkala představení chystaných pořadů, měl rekordní čtenost. Stal se jedním z nejsledovanějších textů na DigiZone.cz vůbec, když ho shlédlo několik desítek tisíc čtenářů a v jejich počtu ho dokázaly předběhnout pouze dvě recenze set-top-boxů. Barrandov bude konkurencí jako bejk. Zaplať Pánbůh, napsal koncem listopadu 2008 na náš web jeho čtenář David Rácz a hned za ním následoval David Mrkvička, který si sice postěžoval, že se start této televize odkládal, ale zároveň získal pocit, že 11. ledna vpadne na český trh velmi těžký a připravený konkurent stávajícím komerčním televizím, který bude mít co nabídnout. Jiní diváci ale Barrandov příliš nevítali. Třeba Jan Mareček napsal, že tato televize má program: jako kdyby vypadl z nějakýho recyklovanýho bonusovýho programu TV Noha, hvězdy z hodně probranýho zasmrádlýho TV sekáče, a seriály nejhorších kvalit.

Rok Barrandova: Peoplemetry, rostoucí sledovanost i neúspěšné pořady

Vedení digitální plnoformátové televize Barrandov si stanovilo, že v prvním roce chce dosáhnout průměrného denního share 2 – 3 %. To se povedlo již po půl roce vysílání. Hranici čtyřprocentního podílu na sledovanosti pokořila v posledním týdnu loňského roku. Po vánočním týdnu tak opět překonala dosavadní svůj rekord a opět se jí podařilo v hlavním vysílacím čase porazit veřejnoprávní ČT 2. Televizi Barrandov předminulý týden sledovalo po celý den v průměru 4,08 procenta diváků starších patnácti let, kteří zrovna trávili čas u televize. Přesná čísla začala stanice dostávat v loňském roce, kdy v červnu management rozhodl o přistoupení k elektronickému měření sledovanosti formou peoplemetrů. Nejsilnější diváckou skupinou jsou ženy 45+. V oblasti akvizice se TV Barrandov vyplatila sázka na českou filmovou a televizní tvorbu. U diváků uspěly především České pátky, které nabídly vždy po osmé večerní oblíbenou televizní klasiku. Některé pořady neuspěly. Z vysílání byl např. stažen pořad 60 minut (před proměnou známý jako 90 minut) nebo skečová koko TV. Naopak bude pokračovat Mládkův Cyranův ostrov, tentokrát už však pouze jako poloostrov.

ATO 53. týden 2009

Celodenní podíly českých televizí na publiku starším 15 let za týden v období od 28.12.08 do 03.01.10. Zkratka ATM představuje televizní stanice zastupované agenturou AT Media: Spektrum, Minimax, Sport 1, TV Paprika, AXN, Film+, Disney Channel, Hallmark, Tv Deko, Zone Romantica, MGM, Public TV a CS Film. (Zdroj: www.ato.cz)

Divoké změny v managementu

Programovým ředitelem Barrandova byl ještě před jejím startem v roce 2008 zvolen bývalý šéf zpravodajství Regionální televizní agentury (RTA) Přemysl Svora. Ten působil také na Nově jako vedoucí vydání zpráv a je autorem kontroverzní knihy Sedm týdnů, které otřásly hradem. Původně byl přitom současný programový ředitel Barrandova avizován na post šéfredaktora zpravodajství. Na této digitální televizi však skončil ke konci února loňského roku. Oficiálním důvodem měla být tehdy skutečnost, že se odešel věnovat vlastní publikační činnosti. Barrandov byl bez programového ředitele až do října, kdy se postu ujal Petr Sládeček, který v minulosti působil jako programový ředitel v televizi Nova a podílel se také na přípravě projektu digitální plnoformátové televize Febio (do té doby program vedla pětičlenná programová rada). Nevydržel však ani dva měsíce. Ze své funkce odstoupil v říjnu 2009. Na jeho pozici nastoupila dosavadní ředitelka výroby Jolana Dvořáková, jejíž post už vedení neobsadilo. Nebyly to ale jediné změny na Barrandově. Skončil tu např. také šéfredaktor zpravodajství Marek Vraný nebo šéf výroby Petr Nezval, který měl odlišný pohled na její financování.

Sidovský Vozárová Sládeček

Programový ředitel Barrandova Petr Sládeček (za stolem vpravo) nevydržel na svém místě ani dva měsíce. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Vozárová Janka

Nasadíme Šmouly proti Televizním novinám, říká ředitelka TV Barrandov

Plnoformátové digitální televizi Barrandov se koncem loňského roku dařilo stabilně překračovat tříprocentní podíl na sledovanosti. Pro letošek si stanovila za cíl tento podíl zdvojnásobit. Jakými prostředky toho chce dosáhnout? A proč ji v říjnu, po necelých čtyřech měsících ve funkci, opustil programový ředitel Petr Sládeček, který v devadesátých letech řídil program televize Nova? O prvním roce vysílání TV Barrandov a plánech na letošek mluví v rozhovoru pro DigiZone.cz generální ředitelka této stanice Janka Vozárová.

S čím jde Barrandov do druhého roku života

Dnes vstupuje televize Barrandov do druhého roku života. Poučena z toho prvního o tom, na co diváci slyší, zařazuje své osvědčené formáty a program obohatí také o ty nové. Hlavní programovou novinkou pro leden, jak již bylo avizováno, je seriál Keby bolo Keby, který Barrandov uvede pod názvem Nikdy neříkej nikdy. Vysílat ho bude ode dneška každý pondělní večer. Celkem půjde o dvanáct epizod po padesáti minutách. Každé pondělí večer se bude vysílat také Cyranův poloostrov, volné pokračování sitcomu s Ivanem Mládkem v hlavní roli. Zatímco Prima má svůj Top Star magazín, přichází Barrandov s lifestylovými Prominenty. Ty bude moderovat Jitka Asterová a i oni slibují pohled do života celebrit. Ze seriálů sází digitální televize Barrandov především na seriál Melrose Place, který si jistě pamatují mnozí teenageři především z let devadesátých. Jeho reprízy nedávno nabídla také Nova Cinema. Tentokrát však půjde o díly úplně nové, o čemž svědčí rok natáčení 2009 a obsazení hlavních postav. O víkendech se možná překvapivě objeví v programovém schématu pohádky, a to od 19 do 20 hodin, tedy v době, kdy ostatní stanice vysílají zpravodajství. Více o programových novinkách naleznete zde.

Odpoledne přinese DigiZone.cz fotogalerii z dnešní výroční tiskové konference TV Barrandov

Myslíte si, že se bude TV Barrandov dařit i ve druhém roce života?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.