Hlavní navigace

S iDnes do kavárny

25. 1. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dlouhou dobu se říkalo, že internetové zpravodajství je sice aktuálnější než to novinové, ale není v něm tolik prostoru věnováno názorům, analýzám a komentářům. Tyto mýty se po Lidovkách rozhodlo zbořit i iDnes.
Michal Černý - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Dlouhou dobu se říkalo, že internetové zpravodajství je sice aktuálnější než to novinové, ale není v něm tolik prostoru věnováno názorům, analýzám a komentářům. Tyto mýty se po Lidovkách rozhodlo zbořit i iDnes.

Kavárna má v papírové podobě zcela specifické místo v MF Dnes. Jedná se o rubriku věnovanou úvahám a zamyšlením nad jednotným tématem (pro každé číslo jiným). Prostor čtyř novinových stran skýtal na první pohled v novinách neobvykle velký prostor.

Podle vyjádření redakce však přicházelo fundovaných a kvalitních příspěvků často více, než kolik jich mohly noviny otisknout. A tak se kavárna přesunula na Internet, kde je místa dostatek. O zlomový okamžik se jedná ze dvou důvodů – za prvé komentáře v kavárně nejsou vázány na aktualitu (často, i když ne vždy), na rozdíl od komentářů běžných, což znamená, že si je mohu přečíst v podstatě kdykoli se stejnou vypovídací a zpravodajskou hodnotou. Za druhé je to zlomový okamžik pro iDnes, který se celou prozatímní publikační politikou snažil oslovit „střední proud“ nebo „většinovou společnost“. Kavárna je však silně minoritní záležitostí.

Pro internetové zpravodajské portály to může znamenat mnohé – pokud budou sekce kavárny a názorů fungovat dobře, mají šanci internetové divize Reflexu či Lidovek? Je zajímavé, že právě na Lidovky je ze strany iDnes vyvíjen nemalý nátlak (tedy boj o čtenáře), neboť to, co bylo doménou minoritních novin, začínají postupně nabízet i větší hráči (tedy orientace na témata, která byla zajímavá především pro úzkou sortu čtenářů).

Kavárna by měla přilákat na nejnavštěvovanější zpravodajský server také zajímavou a dost možná novou skupinu návštěvníků. Obrazně řečeno ty, co poslouchají jazz, mají rádi dobré víno či koňak, jsou mírně sebestřední, luxusní a do této chvíle navštěvovali především iHned a Lidovky. Čtenáři, kteří mají dost peněz a vytříbený styl. To by také mohlo být zajímavé z pohledu umísťované reklamy.

Co lze ze strany iDnes očekávat do budoucna? Dovedu si představit, že to bude rozšíření a zkvalitnění ekonomického zpravodajství (aktuální vývoj cen akcií, měn či komodit), grafy, analýzy apod. To bude lákat na návštěvníky z iHned.

Na čtenáře Lidovek by mohlo začít platit lepší a hlubší komentované zpravodajství (po změnách na Radiožurnálu by se mohl stát hvězdou Internetu Ivan Hoffman – což je jen můj osobní favorit). Možná změněná sekce umění a kultury – nová rubrika poezie či recenze výstav, CD či knih by mohla část návštěvníků jistě zaujmout. Příliš úsilí by asi nedala fotografie dne, odměněná patřičným bonusem pro autora kupříkladu nejen ze sesterského portálu Rajče.

KL23 hlasovani

Zcela nové návštěvníky by mohly oslovit rubriky pro menšinové návštěvníky (nejen etnické či jazykové, ale třeba také náboženské zpravodajství). Poměrně pravděpodobné je rozšiřování televizních přenosů, ale osobně bych nezatracoval ani možnost vzniku rádiové (nebo rozhlasové?) stanice.

Možnosti iDnes jsou široké a potenciál značný. A ač se říká „nechval dne před večerem“, myslím, že to, co představuje nová rubrika Kavárna, nevypadá vůbec špatně. Co dodat? Sejdeme se v kavárně?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je student PřF MU, publicista. Zajímá se o dění na Internetu, filosofii a fotografii.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).