Hlavní navigace

Samsung LE37B550: dobrý poměr cena/výkon

14. 10. 2009
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Elegantní přístroj v designu ne nepodobnému Samsung UE40B8000XW, který jsme testovali před pár týdny, poutá pozornost nejen podstavcem, resp. spojem mezi podstavcem a panelem vyrobeným z nádherného průhledného plastu, ale i svou bytelností a solidností. Přiznám se, že jsem byl na tohoto zástupce „pětkové“ řady hodně zvědav…

Devadesát čtyři centimetry a Full HD obrazovka je dost na to, aby se odhalily i ty nejmenší nesrovnalosti. Při prachmizerné kvalitě českého pozemního DVB-T vysílání (a v současnosti už i vysílání satelitního) to samozřejmě není žádný problém. Nebyl by to ani problém u přístroje dvakrát dražšího. Udělat z pr… kuličku totiž dost dobře nejde. I tak dělá LE37B550 se špatným televizním signálem co může, a také se mu to často daří. Nemůže se mu to ale podařit vždy. V dané cenové relaci to prostě není v jeho silách a po několika špičkových přístrojích, které jsem měl v poslední době k dispozici, je mi jasné, že to není ani v silách mnohem dražších „mašinek“. Dobrou zprávou však je, že oproti minulé „pětkové“ řadě, je tu znát opravdu výrazný pokrok.

Samsung LCDB550

Elegantní design tohoto Samsungu podtrhuje noha spojující podstavec s Full HD panelem. Použitý plast je opravdu luxusní…

Slušná instalace

Po naladění analogových i digitálních kanálů se na úplný závěr objeví šikovná obrazovka, kde jste informování o tom, jak nejlépe televizor propojit s dalšími přístroji.

Následně se televizor ale s ničím nemaže a jednoduše vám setřídí všechno, co našel, podle abecedy, takže vznikne televizně-rozhlasový mišmaš; zjevně jde o pozůstatek z dřívějších dob.

Dále je ale u B550 vše jinak – kanály jdou setřídit nejen přes položku „oblíbené“, ale i fyzicky. Chce to jen trochu práce, protože třídění probíhá prostou záměnou jednoho za druhý. Na závěr, když máte všechno pěkně seřazeno tak, jak si představujete, vás ale čeká šok. Když si totiž chcete přepnout na jiný kanál, objeví se hlášení „Nenalezeny žádné oblíbené kanály. Změňte režim kanálu.“ Přiznám se, že jsem v první chvíli myslel na uškrcení některého z pracovníků firmy, naštěstí jsem si všiml druhé věty v hlášení. V menu je totiž ve volbě „Kanál“položka „režim kanálu“, která se po naladění z mě neznámých důvodů (alespoň na mé verzi firmwaru) nastavila na „Oblíbené kanály“. Jakmile jsem ji přepnul na volbu se zvláštním názvem „Přidané kanály“ (lokalizace pokulhává i jinde), můžete se mezi vašimi setříděnými stanicemi přepínat tak, jak jste zvyklí, tedy i postupnou volbou.

Aniž byste se museli zabývat položkou „oblíbené…“.

Samsung LCDB550 menu - barvy

Vybraná položka zůstává na stále stejné pozici a pohybuje se samotné menu. V něm se dá i kolovat, což šetří čas. Ovládání je vůbec dosti příjemné – jen kdybychom nemuseli přemýšlet, zda o patro výš vyskočit šipkou vlevo nebo tlačítkem „Return“… Jinak jak vidíte, v části nastavení obrazu jde volit i poměr zelené a červené barvy.

Samsung LCDB550 automatická diagnóza

Nikoli „automatická diagnóza“, nýbrž „diagnostika“. Až na jazykovou chybu je kontrola nastavení obrazu udělána dobře a výborné jsou i informace i televizním příjmu.

Dobré menu, občasné potíže s lokalizací

Dálkový ovladač je bytelný, avšak s dobrým rozložením a snad jen tlačítko EPG, zde nazývané Guide, by zasloužilo lepší pozici. Tím se ale vyznačují snad všechny ovladače firmy…

Menu je nového typu (vybraná nabídka zachovává na obrazovce stále stejnou pozici), dá se v něm kolovat, takže šetří váš čas a na vyšší úroveň se dostanete buď šipkou vlevo, nebo tlačítkem „Return“.

Menu je obsáhlé, možností spousta a tradičně výborná je diagnostika televizoru (zde nazývaná „diagnóza“), která vám pomůže lépe vyladit barvy. Naleznete v ní také informace o signálu, zobrazující se včetně úrovně chyb (u mě například 0, při síle signálu mezi 75 a 80).

Co jsem měl problém najít, bylo kompletní zresetování a spuštění celkové instalace. Nakonec jsem ho našel pod jménem „plug&play“, které zůstalo nelokalizováno a navozuje dojem něčeho zcela jiného.

Samsung LCDB550 kanály - přehled

Tlačítko „Ch. list“ vyvolává nejen seznam kanálů, ale i stručný přehled toho, co na kterém právě vysílají. Moc hezké…

Samsung LCDB550 EPG plné

EPG má dva náhledy – tento a dvousloupečný, který ukazuje právě vysílaný a následující pořad. Ani jeden bohužel neumožňuje nahlédnout zpět, za aktuální čas…

Výborné informace k pořadům

Tohle je opravdu velice zajímavá část televizoru. Informace o pořadech jsou tu totiž trojí. Na tlačítku „info“ kdykoli vyvoláte informaci o stávajícím pořadu (s popisem) a jméno toho následujícího. Pokud zmáčknete tlačítko „Ch. list“ uvidíte seznam kanálů s přehledem toho, co se na nich právě vysílá, což je velmi užitečná volba.

A pak tu máme samotné osmidenní EPG překládané jako „návod…“ a na dálkovém ovladači prezentované jako „Guide“. To má dokonce dvojí podobu – v základní se vám objeví dva sloupce s právě vysílaným a následujícím pořadem (k vybranému se ukazuje popis), pokud zmáčknete červené teletextové tlačítko ukáže se tradiční seznam. V něm pořady vidíte na několik hodin dopředu, dozadu to bohužel už nejde.

V EPG si také můžete k jednotlivým pořadům nastavit časovač a nechat se tak automaticky upozornit, resp. přímo přepnout na daný kanál. Televizor však musí být zapnut, protože ze spánku ho časovač nedokáže probudit.

Přiznám se, že v tomto ohledu Samsung B550 prakticky zcela naplňuje moje představy o využití informací k vysílaným a připravovaným pořadům. V praxi jen narazíte na to, že občas se informace k některým kanálům vůbec nestáhnou – stávalo se mi to zejména u ČT1 a ČT2. Občas se také stalo, že v EPG zůstaly některé kanály, na které jsem se déle nepřepínal, neaktualizovány, což je dobře vidět ve zmiňovaném dvousloupcovém náhledu.

Podobné chování jsem pozoroval i u UE40B8000XW, takže jde asi o nějaký obecnější problém ve firmwaru.

Samsung LCDB550 - menu - barvy - pokročilé

Obraz jde regulovat v řadě detailů, včetně poměru zelené a červené či teploty barev. Na danou cenovou relaci je to více než slušné!

Řada rozhraní, velice bohaté nastavení

Výbava se vždy posuzuje cenou. Zde za 17 990 Kč dostáváte především rozměrný Full HD panel umístěný na otočném podstavci a řadu tunerů, včetně kabelového a HD (MPEG-4). Na ostatní se už nedostává, takže například USB nehledejte. Jinak je tu ale rozhraní více než dost, ocenil bych možná ještě jedno pro A/V a také sluchátka, která by mohla být nikoli vzadu, nýbrž na boku.

Možnosti nastavení jsou skutečně na úrovni a vzhledem k ceně si troufnu říci, že ji i převyšují. Vedle obvyklých voleb tu můžete skutečně všestranně ovlivnit obraz. Tři přednastavené možnosti (standardní, dynamické, film) jdou upravit, zapnout můžete i virtuální zvuk (bez nějakého citelného rozšíření báze) a v několika režimech, včetně vlastního nastavení, můžete ovlivnit i pětipásmový ekvalizér.

U obrazu jde regulovat i poměr zelené a červené, vyvážení bílé a teplotu barev. V několika stupních jde zvýraznit i černá a separátně ovlivnit jdou například i pleťové odstíny. O deset, dvacet tisíc korun výše bych se tomu nedivili, ale tady jsme pod osmnácti tisíci…

Snaží se snaží a často se to i daří…

Možností jak nastavit formát obrazu je tu několik, včetně zoomových, 16:9 a 4:3. Automatický formát pak obraz ve 4:3 rozšiřuje rovnoměrně od středu, takže nás televizor hostí i nezvykle širokými rameny. Na výšku však obraz příliš neořezává. Alespoň co jsem mohl pozorovat.

Pokud jde o zvuk, ten je vysloveně plochý, řekl bych klasicky televizní. Jestliže zapnete zvuk virtuální, uslyšíte jen minimální rozšíření báze a ani při hudebních pořadech jsem nepozoroval nic výraznějšího.

A obraz? Je vidět, že se televizor snaží seč může, ale ne vždy se mu to podaří. Jasně tak vidíte rozdíly mezi scénami natočeným v HD a převedenými na PAL, a scénami s nízkým rozlišením. Ty první interpretuje tenhle Samsung podstatně lépe, ty druhé se snaží vylepšit – s menším či větším úspěchem. Staré filmy nebo filmy ze špatných záznamů, tak připomínají lehce unavenou pátou kopii z originálu u VHS kazety. Pokud si tedy ještě vzpomínáte na VHS…

Jestliže se sejde takováto problematická kopie s nízkým datovým tokem a výrazným pohybem na obrazovce či švenkováním kamery, dopadá to většinou tak, jak to dopadnout musí – špatně. Uvědomme si ale, o co tu jde – máme tu prachmizerný televizní signál a na druhé straně dostupný televizor s velkou úhlopříčkou (94 cm) a velmi vysokým rozlišením (Full HD). Tohle opravdu nemá řešení.

Jestliže televizi přivedete kvalitnější signál (někdy stačí i o málo vyšší tok, než má DVB-T), včetně třeba slušného DVD disku, budete myslím po onom slibovaném „kvalitním digitálním televizním příjmu“ mile překvapeni. Pochválit rovněž musím pokrok, který Samsung během posledního roku ve svých nejdostupnějších řadách udělal a zejména pak možnosti nastavení obrazu, které jsou skutečně impozantní. Pokud televizor posuzujete z tohoto pohledu, musíte ocenit i velmi dobrý poměr cena/výkon.

Balení obsahuje

Content First 2022_tip temata

– dálkový ovladač
– 2× mikrotužkové baterie (AAA)
– utěrka
– natáčitelný podstavec (oddělený)
– napájecí kabel (počítačový, třížilový)
– uživatelská příručka

Samsung LCDB550 tabulka

foto: autor a Samsung

Anketa

Potýkáte se občas také s nepřesnými překlady u některých výrobků?