Hlavní navigace

Samsung LE40C750: nejlevnější 3D televizor na trhu, i když...

25. 8. 2010
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: 322915
Nabídka Samsungu pro 3D zahrnuje více než deset modelů z nichž ten zcela nejlevnější vám nyní představíme. Má LCD panel s klasickým podsvícením a přijde na 34 990 Kč. Dlouho mu ale tento titul asi nevydrží – firma mu totiž uvádí plazmovou konkurenci, čímž zároveň stvrzuje svou pozici na českém trhu. S úhlopříčkou 102 cm je testovaný LE40C750 také zároveň nejmenším televizorem Samsungu, který můžete ve 3D zakoupit. Ostatně menší úhlopříčku pro 3D nenajdete ani u konkurence. Co do prostorového efektu je 102 cm už opravdu na hraně, a jasně se to v testu ukázalo.

Samsung se rozhodl posílit vnitřní konkurenci a k tomuto televizoru uvádí další relativně levný 3D přístroj – plazmový 50C680 s úhlopříčkou ovšem už 127 cm a cenou jen o tisícovku vyšší (35 990 Kč). Ceny za palec tudíž vychází ještě levněji než u testovaného LE40C750. Možná nebude špatné na to při výběru myslet, protože pokud byste chtěli další LCD v doteď nejdostupnější řadě C750, budete si muset za model LE46C750 se 117 cm připlatit nějakých deset tisíc.

Samsung LE40C750 přední panel

Nejlevnější 3D televizor na našem trhu? Ano, ale to neznamená, že špatně vypadá! Mluvil bych o něm spíše jako o vyspělém přístroji vyšší střední třídy, který vás nezklame za jakékoli situace.

Malá změna pro 3D

Firma přes prázdniny trochu změnila svou „3D politiku“. Všechny 3D televizory Samsungu se tak nyní dodávají pouze s jedněmi aktivními brýlemi, které jsou přibalované rovnou v továrně a další dokoupíte za 5.490 Kč (2 ks). Všechny ale stále používají zabudovaný synchronizační vysílač, takže nemusíte připojovat nic externího. Ani v převodu videa z 2D do 3D se nic nezměnilo, takže pracuje v reálném čase, což platí pro jakýkoli zdroj. Převést si tak můžete jak běžné televizní vysílání, tak film v DivX či na DVD disku.

Samsung LE40C750 brýle

Změna politiky – místo dvojice brýlí nyní máte v ceně pouze jedny. Zda budou takovéto, nebo i se spodní obrubou, nevím, ale v každém případě si připravte ještě cca 2500 Kč za druhé, nebo rovnou 5490 Kč za dvojici, což je určitě výhodnější.

Instalovat raději svižněji

Při instalaci si vyberete mezi „anténou“ a „kabelem“ (DVB-C tuner je kompatibilní s UPC), a protože se v mém případě jednalo o tu první variantu, následně jsem zjistil, že mohu ladit zvlášť jak analogové, tak digitální kanály, anebo sáhnout po obou. Nicméně protože mě někde v průběhu instalace vyrušil telefonát, než jsem se k přístroji vrátil, instalační obrazovka zmizela a objevila se celoobrazovková nápověda ve stylu „Jak dosáhnout s vaší novou televizí co nejlepšího výkonu“ (ta se má objevit až na úplném konci). Musel jsem tedy instalaci ukončit, začít znova a tentokráte reagovat rychleji. Vše se povedlo a na úplný závěr se ještě nabídla instalace nové verze firmwaru. A protože jsem zároveň s televizorem dostal zapůjčen i 3D BD přehrávač Samsung BD-C6900, který taktéž vyžadoval aktualizaci, vše se tentokráte trochu protáhlo. A aby toho nebylo málo, na závěr se ještě na přehrávači nabídla možnost instalovat připojení k internetu, čemuž jsem pochopitelně neodolal a po volbě „WiFi“ vše proběhlo snadno a hladce.

A ještě poznámka: pokud náhodou – jako já – nestihnete instalaci, pamatujte si, že její opakování naleznete v menu pod názvem Plug & play, což není úplně zřetelné.

Samsung LE40C750_Button

Ovládání přímo na televizoru je dotykové a opět fungovalo naprosto spolehlivě. Jen vypínač pro úplné vypnutí přístroje tu nehledejte.

Pohodové ovládání

Dálkový ovladač, který si můžete nechat i podsvítit sice působí poněkud mohutně, nicméně má příjemné rozložení, a to nejpotřebnější je soustředěno kolem kurzorového kříže s „Enter“ uprostřed.

Samsung LE40C750 dálkový ovladač

Dálkový ovladač sice působí poměrně mohutně, ale má velice příjemné rozložení. Zasluhovalo by pouze dořešit sladění názvů některých tlačítek s nápovědou na obrazovce (angličtina versus čeština).

K dispozici jsou samostatná tlačítka pro některé funkce (Internet&TV, 3D, seznam kanálů atd.), někdy ovládání spoléhá i na barevná teletextová tlačítka, která jsou navíc označena i písmeny. Využijete je například v multimédiích (pokračování v rozkoukaném filmu), kde narazíte na další zajímavou funkci – nejsou tu tentokráte tlačítka pro přeskok po kapitolách a když při přehrávání zmáčknete „Enter“ uvidíte, že se vám video automaticky rozdělilo na jednotlivé obrazové části ne nepodobné náhledům na DVD či BD disku. Jaký čas dělí jednotlivé „kapitoly“ závisí na délce filmu. Je to ale velice příjemná funkce.

Samsung LE40C750 EPG

Kdyby si EPG pamatovalo programy jiných multiplexů bylo by naprosto ukázkové. I takto je ale podáním informací vynikající.

EPG prakticky bez chybičky

Neohraničené EPG má všechno, co si můžeme přát. Po vstupu (tlačítko „Guide“) se vám nepřeruší ani obraz, ani zvuk a pro vybraný pořad vidíte i první řádek z podrobnějšího popisu. Pořad si můžete i nahrát na zasunutou USB paměť klasicky speciálně formátovanou, nebo si zapnout časovač a nechat se na něj přepnout. Televizor však v tomto okamžiku musí být zapnut, z pohotovostního režimu se probudit neumí.

EPG neudrží program pro multiplex, na kterém jste delší dobu nebyli, jeho stažení je ale dílem okamžiku. A proč je neohraničené? Samsung ho nenabízí jen pro klasických osm dnů, ale třeba i na měsíc dopředu. Kolik to bude ve skutečnosti (pro kolik dnů bude zaveden program), ponechává tedy na majiteli příslušné televizní stanice. Musím říci, že mi týden vždy přišel málo, takže uvidíme, která domácí stanice se této příležitosti chopí jako první a přijde třeba se 14denním EPG.

Samsung LE40C750 internet and TV

Po připojení na internet si služba Internet&TV aktualizovala své služby a stáhla si asi 15 widgetů, tedy malých prográmků pro konkrétní aplikace. Jak vidíte, jeden se stará o videa z Youtube, druhý třeba o hru Sudoku.

Příjemné internetové služby

Televizor na internet napojíte buď bezdrátově přes dokoupitelný adaptér, nebo přes konektor Ethernet (LAN). V obou případech je to bezproblémové, ostatně bezdrátové připojení je stejné, jako u Blu-ray přehrávače zmiňovaného výše. Samsung pouze nezvládá zabezpečení typu TKIP v režimu 802.11n, na což vás upozorní. Hned po připojení, resp. po spuštění služby, která se zde jmenuje Internet&TV (zadat libovolnou webovou adresu nejde) si televizor aktualizoval jednotlivé widgety, kterých stáhl plných patnáct. Mezi nimi nechyběly žádné obvyklé aplikace jako YouTube, Facebook, či nějaké to počasí. Překvapením pro mě byl příjemně zpracovaný widget s Google Maps.

Samsung LE40C750 internet and TV - Google Maps

Jeden z widgetů je zaměřen na mapy služby Google Maps. Ovládání je opět pohodlné a do libosti si můžete zoomovat či si vybírat mezi několika druhy map.

Ovládání celé aplikace Internet&TV je velice pohodlné a bezproblémové myslím pro všechny generace. Vysloveně české widgety ale zatím chybí a měli bychom se jich dočkat na podzim. Pokud se to potvrdí, půjde o první větší konkurenci pro Viera Cast od Panasoniku.

Měření spotřeby

Po tradičním kompletním restartování jsem se vrhl na měření. Jelikož tu máme LCD panel s klasickým podsvícením je spotřeba velice vyrovnaná, většinou 130–131 wattů s limity 98 a 167 wattů, pokud samozřejmě nepočítám počáteční náběh.

To, co mi chybělo, se jmenuje tlačítko úplného vypnutí, naopak spokojen jsem byl s možností vypnout panel a nechat puštěný pouze zvuk. Televizor si v tomto okamžiku vezme 68–69 wattů a úspora pochopitelně není tak velká jako u podsvícení LED diodami. I tak není důvod být nespokojen, zvláště když vezmu v potaz, že Samsung celkovou spotřebu oficiálně neuvádí, což by mohlo naše myšlenky trochu svádět.

Samsung LE40C750 manažer souborů - 2, čeština

Manažer souborů po vás nejprve chce druh nahrávky, což zahrnuje i zaznamenané pořady na flash paměti. Manažer se pohodlně ovládá, ale jak vidíte, nepodporuje české znaky v názvu souborů

Prakticky excelentní multimédia

Formátová podpora je opravdu široká i když souborový manažer – ač jinak v lokalizovaný – nepodporoval v mém případě české znaky v názvech souborů.

Po vstupu do multimédií si zvolíte nejprve jejich druh (foto, video, audio) a poté vstoupíte do zmiňovaného a šikovně dělaného manažeru souborů.

Volba pro fotografie nabízí celou řadu možností pro prezentaci, kterou můžete doplnit například i o hudební podkres. Video zvládá titulky v několika druzích souborů, potvrdit mohu podporu MKV a WMV, a to včetně HD ve verzích 720 i 1080. Během přehrávání můžete ovlivnit parametry televizoru (obraz a zvuk), či poupravit kódování titulků, které se pak ukazují v plné češtině. Příjemnou možností je i jejich zvětšení. Nicméně nápověda na obrazovce, která se v tomto okamžiku objevuje, je lokalizovaná, tlačítka na dálkovém ovladači nikoli, takže trochu prostoru pro představivost tu je.

Samsung LE40C750 filmy v DivX

Pokud při přehrávání filmu v DivX stisknete tlačítko „Enter“, přehrávání se zastaví a objeví se film s náhledy rozdělenými podle časových intervalů.

Když jsem zkoušel dva AVI soubory, na kterých mám v transportním streamu 3D ukázky, byl jsem překvapen jejich bezproblémovým přehráním. Jsou provedeny ve vertikálním 3D (obrazy vedle sebe) a ani zde televizor své kvality nezapřel. Podpora tohoto formátu (říká se mu i „side by side“) ve kterém se často 3D i vysílá, je zcela bezproblémová, což mám opakovaně vyzkoušeno, včetně satelitní stanice, kterou provozuje Samsung se SES Astra.

Samsung LE40C750 R30

V ceně televizoru dostanete velice pěkně řešený čtyřramenný podstavec. Mimochodem samotný panel je široký 80 mm, což není vůbec moc. Navíc to umožňuje pohodlný přístup k bočním rozhraním umístěným vpravo.

Velmi dobře nastavený panel

Volba „Automatický formát“ přepínala spolehlivě mezi 16:9 a 4:3 (alespoň co jsem mohl posoudit) a tak mi v tomto případě jen trochu chyběla volba 14:9. Možnosti nastavení odpovídají dané třídě, takže se – co do úpravy obrazu – dostatečně vyřádí snad každý. Z méně obvyklých funkcí jmenujme například nastavení poměru zelená červená či stupeň dynamického kontrastu.

Tradičně propracované jsou možnosti pro 3D, takže vedle nejbohatší formátové podpory na trhu (sedm variant) si u konverze 2D-3D můžete ovlivnit i hloubku efektu, což někdy může pomoci zvláště při převodu ze 2D. Zde ostatně platí to, co bylo na tomto serveru řečeno už několikrát – konverze záleží na druhu scény a úspěch je velmi proměnlivý.

Samsung LE40C750 3D menu

Souhrnné menu pro přehrávání 3D i konverzi 2D-3D. Jak je vidět, můžete regulovat například i hloubku efektu.

Klasické 3D, které jsem zkoušel jak z ukázek na BD discích, tak ze zmiňovaných dvou nahrávek v transportním streamu z USB paměti opět působí velice dobře. Detaily jsou ohraničené (zdvojenost jsem viděl jen jednou a zatím nejsem schopen říci, zda je to nahrávkou či přístrojem) a příjemná je také velice rychle se obnovující synchronizace s brýlemi, kupříkladu když se podíváte z okna nebo z místnosti zcela odejdete. Efekt 3D byl tak nejvíce ovlivněn velikostí panelu. Stávajících 102 cm je opravdu na hraně a v porovnání s většími úhlopříčkami je to znát především na šíři záběru do stran. Nicméně cena je v tomto ohledu určujícím kritériem, i když si k ní musíme připočítat ještě alespoň druhé brýle (cca 2500 Kč). Pokud proto můžete, doporučuji sáhnout po nejbližším větším modelu (viz úvod). Celkově vzato si ale nemám na co u LE40C750 stěžovat. Snad jen konektor sluchátek mohl být umístěn na boku a nikoli vzadu.

Sledování televize - 200

Vyřešte digitální příjem televize na e-shopu DigiZone.cz!

Máte doma starý analogový televizor a potřebujete přejít na digitální příjem televize? Nebo jste se rozhodli pořídit satelit a nevíte, jak na to? Sledujte už satelitní programy a chtěli byste přijímač, který zvládne rozluštit televizi ve vysokém rozlišení obrazu (HD)? Řešíte potíž s televizní anténou nebo rozvody? Se vším vám poradí e-shop DigiZone.cz. Nejlevnější ceny, kvalitní zboží, zásilka až do domu nebo osobní převzetí na některé z kamenných prodejen. Vyberte si právě teď!

Výbava televizoru je i vzhledem k ceně velmi bohatá (nahrávání přes USB, funkce Internet@TV, napojení na mobil stejné značky apod.), EPG výtečné, stejně jako podpora multimédií, a to včetně videa s titulky, což bohužel v letošní televizní kolekci není příliš běžné. K tomu si přičtěte výborné resamplování (převod) z rozlišení PAL na Full HD 1 920×1 080 bodů a to jak na DVB-T, tak při sledování filmů v DivX. Velmi dobré je také výchozí obrazové nastavení režimu „Standardní“, což u Samsungu vždy nebývá pravidlem. Výsledkem je velice vyspělý televizor střední třídy, který vedle toho, že potěší i náročnějšího diváka, má i funkce pro 3D. A že tolik nevynikne? Na občasné sledování to bohatě stačí. Podle mého jsou u tohoto přístroje důležitější jiné vlastnosti než 3D. Zejména skvělá multimédia, kvalitní obraz s přirozenějším podáním a výborný resampling.

Samsung LE40C750 technické parametry

Balení obsahuje

BRAND

– dálkový ovladač
– 2× mikrotužkové baterie (AAA)
– natáčitelný podstavec
– spona na kabely
– čistící textilie
– napájecí kabel (počítačový, třížilový)
– papírová uživatelská příručka

foto: autor a Samsung

Pokud byste si pořizovali 3D televizor po jaké úhlopříčce byste sáhli?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).